TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czym jest garnet i jakie ma właściwości w obróbce materiałów?

Czwartek, 02 maja 2024 o 16:08, aktualizacja Czwartek, 02 maja 2024 o 16:11, autor: 0
Czym jest garnet i jakie ma właściwości w obróbce materiałów?

Garnet to nic innego jak niezwykle twardy kruszec stosowany do obróbki materiałów. Najczęściej można go spotkać w maszynach służących do piaskowania oraz cięcia strumieniem wody. To jednak nie wszystko, bo ich właściwości fizyczne wykraczają jedynie poza obróbkę metalu, szkła czy ceramiki. Przeczyta i dowiedz się:
 1. Co to jest garnet?
 2. Jak przebiega proces cięcia strumieniem wody?
 3. Gdzie stosuje się garnet oprócz procesu cięcia wodą?
 4. Jak zamawiać garnet?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest garnet.

Co to jest garnet?

Można krótko powiedzieć, że garnet to grupa minerałów podobnych pod względem chemicznym, ale różniących się od siebie strukturą krystaliczną i właściwościami fizycznymi. W skład garnetu wchodzą najczęściej krzemiany zawierające takie pierwiastki jak:

 • aluminium;
 • żelazo;
 • wapń;
 • magnez;
 • mangan.

W zależności od składu chemicznego garnet może być niemal przeźroczysty lub wielobarwny, co zwiększa jego zastosowanie poza branżę obróbki tworzyw i metali.

Jak przebiega proces cięcia strumieniem wody?

Ze względu na niezwykłą twardość i niski poziom ścieralności, często można spotkać garnet do cięcia wodą. Podawany jest do maszyny obróbczej i pod ogromnym ciśnieniem wyrzucany w celu dokonania zmian strukturalnych materiału. Jakość cięcia jest bardzo wysoka, a przy tym nie wpływa na drastyczną zmianę temperatury elementu obrabianego. Sprzyja to zachowaniu właściwości fizycznych materiału i utrzymaniu jego jakości na pierwotnym poziomie.

Cały proces jest ściśle monitorowany i przebiega według określonego schematu. Kluczowe znaczenie ma ustawienie ciśnienia strumienia wody, kąta cięcia oraz garnet o odpowiedniej gradacji. Po rozpoczęciu obróbki woda i garnet uderzają w powierzchnię materiału, czym powodują jego erozję. Stopniowe przesuwanie dyszy i stałe monitorowanie kąta oraz ciśnienia pozwala na uzyskanie przewidywanego efektu.

Garnet służy w procesie cięcia jako ścierniwo. Wcześniej poddawany jest obróbce szlifowania, dzięki czemu uzyskuje się odpowiedniej grubości granulat. Na skutek dopasowania do maszyny i wymagań cięcie przy pomocy garnetu jest precyzyjne i estetyczne. To jednak nie wszystko, bo granulat garnetu ma zastosowanie również w piaskowaniu.

Gdzie stosuje się garnet oprócz procesu cięcia wodą?

Garnetu używa się jako ścierniwo do piaskowania cena takiego materiału jest zależna od wielkości granulatu oraz ilości zamawianego towaru. Jest to drobny piasek do piaskowania, który występuje w kilku wielkościach:

 • MESH 20/40;
 • MESH 30/60;
 • MESH 80;
 • MESH 120;
 • MESH 240.

Pierwszy wariant MESH 20/40 służy do czyszczenia zbiorników i rurociągów. Charakteryzuje się najgrubszymi ziarnami, które idealnie usuwają korozję i stare powłoki zabezpieczające ze stali i innych powierzchni. Garnet waterjet w drobniejszych wariantach (MESH 80 i drobniejszy) stosuje się do cięcia wodą oraz odnowy powierzchni szklanych lub metalowych. Wykorzystuje się też do czyszczenia materiałów budowlanych i całych budynków.

Jak zmawiać garnet?

Ścierniwo lub materiał do cięcia wodnego można zamawiać przez internet. Ścierniwa są dostępne w ww. wariantach rozmiarowych, co precyzuje ich stosowanie. Dla uzyskania najlepszej ceny w ofercie, warto zwrócić się o wycenę indywidualnego zamówienia. Ścierniwa i produkty do cięcia wodnego najlepiej zamawiać w sporych ilościach, co zmniejsza koszt jednostkowy i poprawia opłacalność całego procesu obróbki. Warto wybierać garnet od sprawdzonego dostawcy, który dba o najdrobniejsze detale związane z zamówieniem i dostarcza precyzyjnie odmierzone porcje garnetu o odpowiedniej twardości i wielkości.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl