TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czy można myć okna w ciąży?

Piątek, 19 stycznia 2024 o 15:33, autor: 0
Czy można myć okna w ciąży?

Ciąża to stan, który wymaga wyjątkowej ostrożności. Każda kobieta powinna w tym czasie odpowiednio o siebie zadbać. Zastanawiasz się, czy można pogodzić ciążę z domowymi obowiązkami, takimi jak mycie okien? Czy to bezpieczne? Sprawdźmy!

Czy w ciąży można myć okna?

To, czy w trakcie ciąży możliwe jest wykonywanie domowych obowiązków, zależy głównie od tego, jak dobrze się ją znosi. Jeśli przebiega prawidłowo, nie trzeba rezygnować z każdej czynności. Lepiej jest jednak mimo wszystko unikać tych, które wymagają większego wysiłku. Do takich właśnie, w przeciwieństwie do zmywania czy ścierania kurzy, zalicza się mycie okien.

Czynność ta zazwyczaj wiąże się z koniecznością użycia drabiny lub wejścia na krzesło albo parapet. Organizm w trakcie ciąży może być nieco osłabiony, dlatego też samo stawanie na podwyższeniu jest obarczone pewnym ryzykiem. Często prowadzi ono do utraty równowagi lub zawrotów głowy. Upadek może przynieść negatywne skutki zdrowotne dla płodu, dlatego też często lepiej jest znaleźć pomoc w myciu okien i zrezygnować z robienia tego samodzielnie.

Mycie okien a trymestr ciąży

W pierwszym trymestrze, jak i na początku drugiego mycie okien nie powinno być szczególnie niebezpieczne. Wszystko zależy jednak od Twojego organizmu, jak i przebiegu ciąży. Jeśli podejmiesz się mycia okien w tym czasie, rób to wolniej i ostrożniej niż zwykle.

Jeśli chodzi o drugi i trzeci trymestr – lepiej zrezygnować z tej czynności. Nie powinno się wówczas podnosić rąk do góry i trzymać ich długo w tej pozycji. Może to doprowadzić do nadmiernego naciągnięcia więzadeł podtrzymujących macicę. Dodatkowo, przy dużym brzuchu ciążowym, zmienia się środek ciężkości. Może to być wspomnianą już przyczyną zawrotów głowy.

Mycie okien w ciąży a detergenty

Niebezpieczny w trakcie mycia okien w ciąży może być nie tylko upadek. Do czyszczenia powierzchni w domu korzysta się z różnych chemikaliów czy detergentów. Te środki mogą być niebezpieczne dla kobiet, które oczekują dziecka. Nawet te, które nie zawierają toksycznego składu, mogą swoim zapachem drażnić wrażliwą na zapachy przyszłą mamę.

Jeśli koniecznie chcesz umyć okna, np. w pierwszym trymestrze ciąży, postaw na domowe środki, np. ocet zmieszany z wodą w proporcji 1:1 i sokiem z cytryny. Dobrym pomysłem jest także założenie rękawiczek i unikanie wchodzenia na podwyższenia takie jak parapet czy krzesło. Warto słuchać swojego organizmu i w razie konieczności odpocząć.

Jak bezpiecznie umyć okna w ciąży?

Stosowanie bezpiecznych, domowych środków to jedno, jednak jak umyć okna, jeśli nie można wejść na parapet lub krzesło? Alternatywą może być mop parowy, który ma specjalną końcówkę do okien. To wygodne rozwiązanie, do którego używa się tylko wody zamieniającej się w parę. Dzięki temu, będąc w ciąży, nie musisz wdychać chemikaliów, ani ryzykować upadkiem z wysokości.

Do mycia okien możesz też użyć odkurzacza z dyfuzorem lub szczoteczką do czyszczenia szyb. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, pamiętaj, aby podczas tej czynności regularnie odpoczywać. Jeśli myjesz okna w ciąży, rób sobie zawsze regularne przerwy. Dzięki temu zapobiegniesz zmęczeniu oraz skurczom mięśni, a także zminimalizujesz ryzyko dla zdrowia swojego, jak i płodu.

Ciąża to czas, w którym warto zachować szczególną ostrożność i zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka. Lepiej jest zatem zrezygnować z mycia okien lub robić to bardzo ostrożnie. Zawsze też warto rozważyć zatrudnienie pomocy do sprzątania na okres ciąży.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl