TworzymyGłos Regionu

Czas na negocjacje. Deptak we Wschowie

Poniedziałek, 10 stycznia 2022 o 16:46, aktualizacja Poniedziałek, 10 stycznia 2022 o 16:52, autor: 19 3354
Czas na negocjacje. Deptak we Wschowie

Prace nad stworzeniem depkata w centrum Wschowy nabierają tempa. W najbliższym czasie odbędą się negocjacje dotyczące przygotowania projektów technicznych przez zwycięzcę konkursu wraz z uwagami Sądu Konkursowego.

- W ciągu najbliższych kilku tygodni przeprowadzone zostaną negocjację z autorem zwycięskiej pracy konkursowej w celu podpisania umowy na wykonanie dokumentacji technicznej przebudowy ulicy Bohaterów Westerplatte - informuje Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak.

Przypomnijmy, że wraz z końcem roku zakończył się konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej dla przebiegu ulic: Wolsztyńska, Niepodległości, Księdza Kostki, Okrężna oraz Bohaterów Westerplatte. Zwycięska okazała się firma ARCHAID Pracownia Architektoniczna Jacek Szewczyk ze Szczecina.

Deptak ożywi centrum miasta. Jego budowa niesie za sobą więcej zieleni, miejsc do rekreacji i spotkań społecznych. Przebudowa centrum możliwa jest dzięki przejęciu przez Gminę Wschowa kilku dróg powiatowych.

- W myśl zapisów aktu notarialnego Powiat Wschowski przekazał ulicę Bohaterów Westerplatte Gminie Wschowa z przeznaczeniem na budowę deptaka - tłumaczy burmistrz Antkowiak. - To kolejny ważny etap do realizacji tego projektu.

Pieniądze na wykonanie projektu przebudowy ulicy Bohaterów Westerplatte zabezpieczone zostały w Budżecie Gminy Wschowa na 2022 r. Radni uchwalili także Wieloletnią Prognozę Finansową, w której wskazano wydatek na realizację tego zadania w latach 2022-2025 w wysokości 5 788 500 zł.

- Będziemy także ubiegać się o środki zewnętrzne na przeprowadzenie tych inwestycji - zapowiedział Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa.

Źródło: UMiG Wschowa, burmistrz Konrad Antkowiak.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (19)

avatar

avatar
~ROŻA
10.01.2022 17:43

brak miejsc do parkowania to jeszcze tyle zabiorą ,a ile stracą sklepy o tym nikt nie pomyślał

avatar
~oj
11.01.2022 07:47

I tak parkują tylko mieszkańcy ulicy, więc argument nietrafiony.

avatar
~Wschowianin
13.01.2022 09:21

Pani Różo, proszę się nie martwić właścicielami sklepów, oni sobie świetnie radzą, mieszkają w pięknych domkach jednorodzinnych na bogatych osiedlach, jeżdżą często na wycieczki zagraniczne do ciepłych krajów, posiadają kilka samochodów klasy premium, a Pani się o nich martwi ? A może to właśnie Pani jest tą sklepikarką co sprzedaje brytfannę i trzy patelnię osobie która chciała kupić tylko niemiecki proszek ?

avatar
~Do Wschowianin
01.07.2022 18:44

A co stoi na przeszkodzie żeby ruszyć cztery litery i samemu zostać przedsiębiorcą? Jeśli kogoś na tyle stać ile Pan opisał - to znaczy że każdy może to osiągnąć a nie tylko zazdrościć i narzekać... A jeśli ktoś kupi w sklepie więcej niż planował na samym początku a potem ma z tego tytułu jakieś wyrzuty to tylko świadczy o jego ilorazie inteligencji.

avatar
~Anna
10.01.2022 20:20

Niestety, ale to kompletnie nietrafiony pomysł. Sklepy po prostu padną..Niby kto ma tam przechadzać się po tym deptaku???

avatar
~kupujący
11.01.2022 07:51

Może osoby zainteresowane kupnem w tych sklepach a nie przejeżdżające obok autem, bo miejsca parkingowe i tak zajęte przez mieszkańców ul. Westerplatte (wystarczy zobaczyć na ilu autach jeszcze leży śnieg w południe) ?

avatar
~Do kupującego
11.01.2022 11:38

Pana wiedza na ten temat jest znikoma.

avatar
~Sławomir
11.01.2022 11:52

Wygląda na to, że nie ma w gminie pilnych wydatków i inwestycji. Taki pomysł jest na czasy prosperity. Po drugie: co ten deptak ma zaoferować tym, którzy będą chcieli na nim spędzić choćby kwadrans? Patrz: deptak w Lesznie. Jeśli ma to wyłącznie być pieszy szlak, to uważam, że dziś poruszanie się pieszo tą ulicą nie jest tak trudne, by trzeba likwidować ruch pojazdów.

avatar
~Observer
15.01.2022 20:20

No właśnie! Co ten deptak ma zaoferować?! Kawiarenki? Puby? Jakieś małe restauracyjki? Lodziarnie? I licho wie co tam jeszcze?! Pewnie, że nie da się tego zrobić w krótkim czasie! Część obecnego biznesu na tej ulicy będzie się musiała zapewne przebranżowić... PYTANIE?? Czy w nadchodzącym, niepewnym czasie stać Wschowę na taką inwestycję?? Mam wątpliwości...

avatar
~Smutna
11.01.2022 16:48

Plany, plany, konkursy, od parku do deptaka, a ja proszę o utwardzenie drogi na Zaciszu, bo miasto wyznacza tereny pod zabudowę, sprzedaje działki ,a ludzie nie mogą dojechać do domu. A z podatków m.in. tych ludzi tam mieszkających będą dofinansowywać te deptaki.

avatar
~Mieszkaniec Westerplatte
11.01.2022 22:06

Proszę powiedzieć gdzie mieszkańcy mają parkować myślę że przed Ratuszem zrobią nam parking

avatar
~Artur
12.01.2022 19:12

A gdzie do tej pory parkowal?tylko po to nic nie robic zeby auta mialy gdzie stac?Nie tylko mieszkancy Westerplatte nie maja gdzie postawic auta,ludzie obudzcie sie bo Wschowa to duza wies

avatar
~Adaś
12.01.2022 14:44

Mamy dwa punkty widzenia, niby, jeden biznesowy ( sam lubię zarobić) a drugi ponadindywidualny..., publiczny. Od strony biznesowej - brak dojazdu pod "punkt" to niby strata tzw. klienteli - "homo novus" z piórkiem w kapeluszu. Ale Oni z pozoru dużo nie wydają, w rzeczywistości bardziej chodzi im o pokazanie "lakieru". A to już nie to samo co robienie zakupów więc jeśli "padną" to z innej przyczyny. Biznes nie lubi "martwego pola" , biznes jeśli mu nie przeszkadzamy szybko oswobodzi nowe pomysły i energię na to coś, co pozwoli zarobić. Na deptaku tego typu już nie sprzedaje się lemieszy czy mercedesów, tam się chodzi po uciechy cielesno-duchowe. Co do roli i funkcji społecznej i prestiżu miasta - deptak jako wyjątkowe miejsce z siedzibami gastronomicznymi, pamiątkarskimi, jubilerskimi czy klubami dla każdego..... to ja jestem na tak. Mnie nie interesuje zamiennik - droga na Zaciszu za dobrą knajpę ze stekiem lub klubem/pubem dla młodych i zdolnych. Wiem, że Wam o nią chodzi ale koncepcja deptaka to absolutnie inna liga trudności i pozycji miasta, tu rozmawiamy innym sensie, obyczajach i trendzie. I najważniejsze w tym wszystkim ...... mając te 5,78mln to czysty żart, jak usypiecie wielokrotność tego kochani radni to dopiero uruchamiajcie wyobraźnie mieszkańców ? Adaś

avatar
~Wschowianin
12.01.2022 15:44

Burmistrz został wybrany w demokratycznych wyborach gdzie jego sztandarowym pomysłem było utworzenie deptaka na ul. Westerplatte , więc pozwólmy mu realizować przedwyborcze obietnice. W ogóle to się cieszę ,że jest słowny i chce je realizować.

avatar
~Artur
12.01.2022 19:08

Czy w ogole jest cos trafionego we Wschowie z czym zgadzali by sie mieszkancy Wschowy.Wazniejsze sa parkingi dla mieszkancow owej ulicy a nie rozwiniecie Wschowy i podniesienie jej z dluzszego padoku.

avatar
~mieszkaniec
13.01.2022 06:44

Szkoda że tylko zostanie zrealizowany projekt , a realizacja tego projektu niby kiedy ma nastąpić ? Jeżeli prawdopodobnie , nie ma obecnie funduszy na ten cel ? Nie ma co się martwić o miejsca parkingowe, nie wiadomo kiedy zostanie to zrealizowane ? W innych miastach też zrobiono projekty które nie zostały zrealizowane z powodu braku środków. Żeby ożywić miasto są potrzebne nowe miejsca pracy, brak nowych inwestorów , miasto jest żle skomunikowane, nawet mieszkańcy nie mają jak dojeżdzać do pracy w Lesznie, Głogowie na godzinę 6 i powroty z pracy, to widać po rozkładach PKP,PKS , to trzeba zmienić. Nikt nie patrzy na potrzeby mieszkańców, jeżeli mieszkaniec nie ma samochodu lub jest w naprawie to co ma zrobić ? Pozostaje rower lub iść na nogach do pracy w Lesznie lub w Głogow.

avatar
~Czytelnik
13.01.2022 13:07

Ludzie dajcie spokój burmistrzowi,poprostu jego tylko głowa boli. Niech z każdej ulicy zrobi deptak wtedy kolizji nie bedzie na ulicach

avatar
~deptak? depNIE!
20.01.2022 12:42

Ten burmistrz i cała jego ferajna (...), wymyślili (...)jakiś deptak, z tego co kojarzę to na modłę większych miast. Skoro chce żeby we Wschowie było jak w normalnych miastach to niech zlikwiduje parking za ratuszem, a na rynku chociaż na lato postawi ogródki itd. Przecież rynek we Wschowie to dramat, w Szlichtyngowej jest bardziej reprezentatywny. Akurat sprawa rynku to nie tylko jego wina, bo już lata temu mózgi wymyśliły żeby imprezy przenieść na Plac Kosynierów, powodem był chyba hałas, uciążliwy dla mieszkańców rynku, zresztą nic tego nie tłumaczy, bo to idiotyczny pomysł. Na rynku nie dzieje się nic, zostały tylko drętwe jarmarki mieszczańskie, ekologiczne i podobne gówna. W Lesznie na rynku nie ma parkingów, są za to ogródki, a deptak tam ma sens, bo po prostu jest więcej ludzi, są dojeżdżający, miasto jest bardziej rozwinięte, jest więcej miejsc pracy itd. Deptak na Westerplatte (zresztą robiony na siłę w każdym innym miejscu we Wschowie nie ma prawa bytu) to bezsensowna inwestycja. (...). Jeszcze jakby to były projekty inwestycyjne, projekty pod nowe zakłady, strefy ekonomiczne, które by realnie powstawały to fajnie, ale nie takie bzdety. Położenie nowego chodnika za gruby hajs nie sprawi, że na Westerplatte będzie zagęszczenie jak w normalnych miastach. Nie wyobrażam sobie, że zrobią deptak i nagle miasto ożyje, są bardziej pilne i potrzebne inwestycje. Wrócę jednak do podstaw - Strefa piesza, deptak – ulica, skwer, aleja lub plac wyłączone całkowicie (lub prawie całkowicie) z ruchu kołowego. Najczęściej położona w śródmieściu, spełnia funkcje centrum handlowego i gastronomicznego, niekiedy kulturalnego. Strefy piesze lokalizuje się też w związku ze wzmożonym ruchem turystycznym. Co pomysłodawcy mają na myśli? Że jak będzie deptak to nagle Westerplatte się zaludni, bo sklepy z art. AGD, fryzjerzy, pasmanteria i AS będą miały kilkukrotnie więcej klientów? xd Chyba, że mają w planach wcisnąć tam restauracje i bary... tylko, że od ponad 10 lat większość barów jest zamknięta, zostało tylko szambo, piccolo i nieszczęsne piętro, gdzie utopiono masę pieniędzy, a organizowane są głównie spotkania ludzi z ratusza, jak jeszcze był tam czynny bar to i tak był źle zarządzany. Ruch w śródmieściu jest od kilkunastu lat mały, w latach 90. ulice Westerplatte i Niepodległości od rana do wieczora bywały tłumne, od dobrych kilkunastu lat w godzinach rannych na obu ulicach nie zliczy się 10 osób, w godzinach popołudniowych nie zliczysz więcej jak 50. Wyskoczyli z deptakiem, a buda starej mleczarni (sklep) przy Westerplatte i Niepodległości straszy do dziś, jakoś tego nikt nie potrafił do tej pory załatwić. (...) zdecydowanie problem z priorytetami co do działań na rzecz Wschowy. Ostatnio czytałem, że ma powstać jakiś nowy budynek dla urzędników, coś do promocji miasta czy jakoś tak. Kto normalny przyklepuje takie coś... A w budynku zlikwidowanej szkoły podstawowej nr 3 jest związek wędkarski, mażoretki, chyba jakaś poradnia, ale podejrzewam, że znalazłoby się miejsce dla jeszcze kilku podmiotów plus całego planowanego centrum promocji dla Wschowy. Zresztą jak niby nowo postawiony budynek z kilkoma pachołkami miałby sprawić, że nagle rynek ożyje (bo to chyba ma być wybudowane w okolicach rynku). Burmistrz Grabka nie zrobił nic konkretnego, ale ten nowy burmistrz (nawet nie znam nazwiska) to już w ogóle zajmuje się pierdołami. Zrobilibyście w końcu coś ze strefą ekonomiczną, bo do tej pory zero skutku, nie powstał żaden nowy zakład od 30 lat, nie potraficie przyciągnąć inwestorów. Jedynie powstają prywatne firmy, no ale to nie jest zasługa UMiG.

avatar
~czytelnik
21.01.2022 19:03

Przecież na tych zdjęciach nie jest ulica Westerplatte ani niepodległości. Całkiem inne kamienice, inne budynki, wszystko takie białe i czyste. To nie nasze miasto!!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl