TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Co to jest gres i jak go pociąć przed instalacją

Piątek, 26 kwietnia 2024 o 20:49, autor: 0
Co to jest gres i jak go pociąć przed instalacją

W tym artykule porozmawiamy bardziej szczegółowo o tym, czym jest gres i jak go obrabia za pomocą diamentowej tarczy do płytek 125 mm na szlifierkach kątowych

Płytki gresowe stały się obecnie najpopularniejszym rodzajem płytek, z których wykładane są podłogi, ściany, a nawet brodziki, półki, blaty i wiele innych. Różne kolory, tekstury, powłoki i rozmiary płytek gresowych sprawiły, że jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych materiałów do dekoracji wnętrz. W tym artykule porozmawiamy bardziej szczegółowo o tym, czym jest gres i jak go obrabia za pomocą diamentowej tarczy do płytek 125 mm na szlifierkach kątowych.

Diamentowa tarcza 1A1R 125x22,23H Perfect

Czym jest gres

Gres – to sztuczny rodzaj płytek, który jest wykonany z różnych rodzajów gliny, skalenia i kwarcu. Mieszanka tych materiałów sprawia, że jest bardzo wytrzymały i trwały. Ponadto do produkcji płytek gresowych stosuje się różne barwniki, aby nadać płytkom pożądany odcień. Główne zalety gresów możemy zaliczyć:

  • Wytrzymałość i odporność na zużycie. Dzięki tym właściwościom płytki gresowe są doskonałym rozwiązaniem do układania na podłogach. W przeciwieństwie do linoleum czy laminatu – gres jest trwalszy.
  • Niska absorpcja wilgoci. Ze względu na fakt, że materiał ten praktycznie nie wchłania wilgoci, jest łatwy do mycia i nie boi się wysokiej wilgotności w pomieszczeniach.
  • Duże rozmiary. Obecnie istnieją płytki gresowe o wymiarach ponad 2x3 metry. Tylko kilka takich płyt może ukryć całą ścianę w mieszkaniu!
  • Ekologiczność. Problemy środowiskowe w naszych czasach są bardzo ostre. Gres jest produkowany wyłącznie z naturalnych i nietoksycznych materiałów.

Fakt, że gres ma wiele różnych rozmiarów, ułatwia wybór projektu dla każdego gustu i wnętrza. Ogólnie rzecz biorąc, w zależności od wielkości, gres dzieli się na 3 podgatunki:

  1. Mały rozmiar. Obejmuje to płytki gresowe o wymiarach do 600x600 mm.
  2. Średni format. Rozmiar płytki średniego formatu sięga 1200 mm.
  3. Duży format. Płytki o wymiarach powyżej 1200 mm należą do dużego formatu. Największe okazy tej płytki przekraczają 3 metry!

Ważnym czynnikiem, również wpływającym na obróbkę gresu, jest jego grubość. Standardowa płytka gresowa o małym i średnim formacie jest produkowana o grubości 8-10 mm. Duże płytki gresowe są prawie zawsze cieńsze, a ich grubość waha się od 4 mm do 8 mm. Istnieje również grubsza płytka gresowa o małym i średnim formacie, o grubości do 20 mm. Najczęściej jest to gres techniczny, stosowany w pomieszczeniach produkcyjnych lub mrozoodporny do okładzin zewnętrznych.

Podczas cięcia gresu mistrzowie wykonują 2 główne zadania – cięcie pod kątem prostym i bizotowanie (cięcie pod kątem 45 stopni).

w480_fcvfb63s6_08c326e4.webp

Tarcza 125 mm do cięcia gresu pod kątem prostym

Najważniejsze w pracy mistrza, który tnie płytki pod kątem prostym za pomocą diamentowej tarczy do ceramiki125 mm – to prostoliniowość cięcia i minimalne odpryski na powierzchni płytki. Kluczem do pięknego cięcia są dwa parametry – dobra tarcza diamentowa do cięcia płytek gresu i umiejętności mistrza.

Jaka więc powinna być dobra tarcza diamentowa do płytek? Wielu glazurników skłania się ku temu, że tarcza wykończeniowa powinna być jak najcieńsza, sztywna i mieć drobny diament. Warto podać przykład 2 radykalnie różnych tarcz:

  1. Esthete od Distar. Jest to bardzo cienka tarcza o grubości korpusu 0,8 mm, grubości warstwy diamentowej 1,1 mm i wysokości warstwy około 8 mm. W jej korpusie wykonano dodatkowe otwory w celu usprawnienia chłodzenia, a sama warstwa diamentowa jest wycinana laserowo w taki sposób, że jest podzielona na 5 sektorów. Ponieważ ta tarcza jest bardzo cienka, jej korpus jest dodatkowo wzmocniony metalowymi kołnierzami, które nadają produktowi sztywność. Ta tarcza do ceramiki od dawna stała się jedna z ulubionych wśród tysięcy kafelkarzy w całej Europie. Dzięki swojej cienkości i drobnym diamentom umożliwia cięcie bardzo delikatnie i przy minimalnych odpryskach na obrabianej powierzchni.
  2. Perfect od Distar. Ta tarcza jest istotnie grubsza i masywniejsza, niż Esthete i pojawiła się na rynku osprzętu diamentowego stosunkowo niedawno, ale zachwyciła wielu mistrzów nie tylko ciekawym wyglądem, ale także cięciem wykończeniowym. Z powodu czego ta tarcza budzi zainteresowanie? Wysokość jej warstwy diamentowej wynosi 25 mm, a niemal natychmiast po warstwie znajduje się metalowy kołnierz, który zapewnia dodatkową sztywność. W odróżnieniu od Esthete ta tarcza ma grubość warstwy diamentowej 1,6 mm, jest wykonana w postaci jednego wyrobu bez sektorów i nie ma otworów chłodzących. Jednak czystość cięcia uzyskuje się dzięki drobnemu ziarnu diamentów i wysokiej warstwie, która szlifuje krawędź podczas procesu cięcia.

Jak widać te 2 tarcze do ceramiki zasadniczo różnią się grubością i wysokością warstwy, ale obie mają drobny diament i kołnierze, zapewniające sztywność. Tak więc te 2 parametry są najważniejsze przy wyborze tarczy do cięcia gresu pod kątem prostym.

Tarcza 125 mm do bizotowania gresu

Cięcie pod kątem 45 stopni, zwane również bizotowaniem, radykalnie różni się od cięcia pod kątem prostym. Wynika to z faktu, że podczas bizotowania zwiększa się powierzchnia cięcia, a także jedna strona tarczy stale styka się z płytką, odczuwa większe obciążenie. Dlatego bizotowanie wymaga wyspecjalizowanych tarcz do ceramiki, które są wyposażone w grubą, wysoką i falistą warstwę diamentową. Falowana warstwa diamentowa ma różne wgłębienia, które poprawiają zdolność tarczy do szlifowania krawędzi podczas procesu bizotowania. Jedną z najlepszych tarcz do bizotowania od naszego partnera Distar.tools jest Edge Dry. Ma grubość warstwy diamentowej 1,6 mm i wysokość 25 mm. Jego pofałdowanie jest wykonane w stylu sześciokąta, jak plaster miodu w ulu. Dzięki takim cechom konstrukcyjnym cięcie płytek gresowych pod kątem 45 stopni jest bardzo szybkie i wydajne.

Staraj się zawsze mieć różne tarcze do bizotowania i cięcia pod kątem prostym. Zdecydowanie nie zaleca się wykonywania bizotowania cienkimi tarczami, ponieważ może to prowadzić do utraty zdolności cięcia tarczy.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl