Prelekcja o Melchiorze Teschnerze
Pierwszy dzień festiwalu zaczął się od wykładu poświęconego Melchiorowi Teschnerowi, kompozytorowi związanemu ze Wschową i Przyczyną Górną na przełomie XVI i XVII wieku. Prelekcja Przemysława Wojciecha, historyka z Muzeum Ziemi Wschowskiej, rzuciła światło na życie i twórczość tego wybitnego artysty.
/ Wschowski kompozytor doby baroku. Przemysław Wojciech przybliżył postać Melchiora Teschnera /
Koncert Bydgoszcz Barok Ensemble
Wieczór uświetnił koncert zespołu Bydgoszcz Barok Ensemble. W murach klasztoru wybrzmiały utwory mistrzów baroku, takie jak „Motetto Clarae stellae” RV625 Antonio Vivaldiego czy „Magnificat” BWV243 Johanna Sebastiana Bacha. Zespół zaprezentował także mniej znane dzieła Johanna Adolpha Hassego, w tym „Sinfonia a quattro” g-moll oraz arie „Mea tormenta, properate” z oratorium „Petrus et S. Maria Magdalena”. Na zakończenie koncertu artyści wykonali bis w postaci „Jesu bleibet meine Freude” z kantaty BWV147 Bacha.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Bydgoszcz Barok Ensemble to formacja młodych muzyków, w której skład wchodzą absolwenci i pedagodzy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Zespół powstał z inicjatywy Pawła Pawłowicza, pedagoga Katedry Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej. Artyści wykorzystują kopie instrumentów z epoki, dążąc do jak najwierniejszego odtworzenia brzmienia barokowych dzieł.
/ Cantus wystąpił w Klasztorze. Królewski Festiwal Muzyki Wschowa 2023 /
W składzie zespołu wschodzą:
- Victoria Lerche-Kurpas – mezzosopran,
- Gabriela Żmigrodzka i Angelica Leśniak – skrzypce barokowe,
- Krzysztof Komendarek-Tymendorf – altówka barokowa,
- Weronika Kulpa – wiolonczela barokowa,
- Paweł Pawłowicz – klawesyn.
/ Unity Orchestra i Magdalena Makowska. Finał XX Królewskiego Festiwalu Muzyki (VIDEO) /
Międzypokoleniowy Przegląd Chórów
Drugi dzień Królewskiego Festiwalu Muzyki przenosi się do kościoła farnego we Wschowie, gdzie odbędzie się Międzypokoleniowy Przegląd Chórów. Wydarzenie zgromadzi zespoły wokalne z regionu, prezentujące szerokie spektrum repertuaru – od pieśni sakralnych po muzykę ludową i współczesne kompozycje.
Wystąpią:
- Chór Sol-Mi-Do z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gostyniu pod dyrygenturą Agnieszki Turkiewicz,
- Koło Śpiewu „Lutnia” z Osiecznej, prowadzone przez Katarzynę Kleinschmidt,
- Zespół Wokalny Cantus z Leszna pod kierownictwem Tomasza Sowińskiego.
W programie chóralnym znalazły się takie utwory jak „Modlitwa o deszcz” Józefa Zeidlera, „Kleszczmy rękoma” Mikołaja Gomółki z tekstem Jana Kochanowskiego, czy pieśni ludowe, takie jak „Nie płacz Zosiu” czy „A w lesie na dębie”. Zespół Cantus zaprezentuje również utwory kompozytorów renesansu i baroku, w tym „Freuden Gesang” Melchiora Teschnera oraz „Viderunt omnes fines terrae” Mikołaja Zieleńskiego.
Początek występów o godzinie 15:00. Wstęp wolny. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.