TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Aparat z generatorem szumów w terapii szumów usznych

Poniedziałek, 25 września 2023 o 19:37, autor: 0
Aparat z generatorem szumów w terapii szumów usznych

Często bagatelizowane szumy uszne, mogą być prawdziwym wyzwaniem dla osoby, która z nimi się boryka. Aparaty z generatorem szumów, stosowane w terapii, oferują nowoczesne podejście w leczeniu tego schorzenia, dając pacjentom nadzieję na poprawę jakości życia. Czym zatem są te urządzenia i w jaki sposób działają?

Szumy uszne i ich przyczyny

Szumy uszne są definiowane jako dźwięki odbierane przez ucho, które nie pochodzą z otoczenia zewnętrznego. Mogą przybierać różne formy: od szelestów, przez dzwonienie, po głośne piski. Są one jednak subiektywnym odczuciem i mogą różnić się intensywnością oraz charakterem w zależności od pacjenta.

Dokładne przyczyny szumów usznych mogą być trudne do jednoznacznego ustalenia, ale wyróżnia się kilka czynników ryzyka i potencjalnych przyczyn:

  • Długotrwałe narażenie na hałas oraz trauma akustyczna mogą prowadzić do uszkodzenia komórek nerwowych wewnątrz ucha, co z kolei może skutkować pojawieniem się szumów.
  • Niektóre schorzenia, jak chociażby zapalenie ucha środkowego, mogą być bezpośrednio powiązane z występowaniem szumów usznych.
  • Konkretne leki, zwłaszcza w dużych dawkach, mogą wywoływać szumy uszne jako jeden z efektów ubocznych.

Często jednak przyczyny szumów usznych pozostają nierozpoznane, co może znacznie utrudniać leczenie.

Aparat z generatorem szumów — lekarstwo na szumy uszne?

Aparat z generatorem szumów to specjalistyczne urządzenie stworzone z myślą o osobach cierpiących na szumy uszne. Jego zadaniem jest emitowanie szumu o określonej częstotliwości, który maskuje lub zmniejsza odbierane przez pacjenta niepożądane dźwięki.

Działa on na zasadzie przekierowywania uwagi słuchowej pacjenta — zamiast koncentrować się na nieprzyjemnych dźwiękach, mózg zaczyna skupiać się na szumie generowanym przez aparat. Ten proces pomaga wielu osobom łagodzić objawy.

Jak wygląda terapia szumów usznych?

Terapia z wykorzystaniem aparatu z generatorem szumów zaczyna się od konsultacji z audiologiem, który dokładnie diagnozuje problem i dobiera odpowiednie parametry urządzenia.

Pierwszym krokiem jest właściwa kalibracja aparatu, aby dostosować go do intensywności i głośności szumów pacjenta. Kolejnym etapem jest stopniowe wprowadzanie pacjenta do codziennego korzystania z aparatu. W początkowej fazie terapii pacjent nosi urządzenie przez kilka godzin dziennie, powoli zwiększając długość jego użytkowania.

Z czasem, dzięki regularnemu stosowaniu aparatu, mózg pacjenta uczy się ignorować niechciane dźwięki, co prowadzi do znaczącej poprawy jakości życia. Ważnym elementem terapii jest też wsparcie psychologiczne, które pomaga pacjentowi radzić sobie z frustracją i stresem związanym z szumami usznymi.

Terapia aparatem z generatorem szumów to nowoczesne i skuteczne rozwiązanie dla wielu osób cierpiących na szumy uszne. Dzięki niemu pacjenci mają szansę na powrót do normalnego życia bez ciągłego uczucia dyskomfortu słuchowego. W celu przystąpienia do terapii, należy więc skonsultować się z laryngologiem lub audiologiem, który pomoże dobrać odpowiedni aparat z generatorem szumów.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl