TworzymyGłos Regionu

reklama

718 m n.p.m. zdobyte! Licealiści z ZANA na Ślęży

Poniedziałek, 19 września 2016 o 09:25, aktualizacja Środa, 21 września 2016 o 10:02, autor: 1
718 m n.p.m. zdobyte! Licealiści z ZANA na Ślęży

Uczniowie I LO z OD im. T. Zana we Wschowie wykorzystali jeden z ostatnich ciepłych dni lata, biorąc udział w wycieczce edukacyjno-turystycznej na Ślężę. W wyjeździe uczestniczyło 66 licealistów z dwóch klas pierwszych oraz uczniowie z dwóch klas maturalnych wraz z wychowawcami. 

Wycieczka odbyła się 14 września w ramach realizowanego przez Liceum projektu międzynarodowego Erasmus+ „Zdobywanie świadomości obywatelskiej i ekologicznej poprzez edukację formalną i nieformalną” i była właśnie jedną z form edukacji nieformalnej. Koszty wyjazdu licealistów w całości pokryte zostały z pozyskanych przez szkołę środków unijnych. Warto wspomnieć także, że w wycieczce wzięła udział również ponad dwudziestoosobowa grupa uczniów z pierwszej klasy Gimnazjum Językowego.

Ślęża to najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszący się na wysokość 717,5 m n.p.m. oraz należący do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów. Masyw i jego okolice pokryte są gęstą siecią szlaków turystycznych, spośród których licealiści wybrali żółty o średnim stopniu trudności. Młodzież pod opieką nauczycieli wyruszyła na szczyt z Sobótki, jednego z najstarszych polskich miast osadzonych na prawie niemieckim, kierując się następnie na Wieżycę (415 m n.p.m.), na której znajduje się masywna kamienna wieża widokowa o wysokości 15 m. Stamtąd żółty szlak poprowadził już licealistów bezpośrednio na szczyt Ślęży.

Agata Karolczyk-Kozyra, Agnieszka Jamrożek

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Buba
19.09.2016 15:15

Jak już wspomniano o Wieżycy warto wspomnieć coś więcej o tej "kamiennej wieży widokowej", pod którą na zdjęciach pozuje nasi wschowscy gimnazjaliści i licealiści. Jest to tzw. wieża Bismarcka, podobna stała również we Wschowie w miejscu dzisiejszego byka Buhaja Ilona. Siedząc pod tym obiektem można przenieść się w czasie i przestrzeni i wyobrazić sobie, jak mogła wyglądać ta usytuowana przed wojną przy drodze do Osowej Sieni. Ogromne podobieństwo obu wież wynikało z faktu, iż były one jednymi z pięciu wybudowanych wież wg projektu architekta Wilhelma Kreisa zatytułowanego „Zmierzch Bogów“, nagrodzonego przez niemieckich studentów. Jest to jedyna z pięciu zachowana do dziś, dlatego warto pojechać, zobaczyć i poczuć się jak przy wschowskiej wieży Bismarcka przed 70 laty.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl