Kwota, jaką przeznacza gmina Wschowa na budżet Obywatelski to 600 tysięcy złotych. Jest ona równa tej przeznaczonej na inwestycje wymyślone przez mieszkańców w roku 2016, jedyną zmianą w regulaminie WBO jest ustalenie kwoty maksymalnej dla projektu, wynoszącej 100 tysięcy złotych. O zainteresowaniu mieszkańców i ilości projektów, jakie wpłynęły do Urzędu Miasta i Gminy mówi Dariusz Przybylski, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Organizacyjnych w urzędzie.
- W sumie wpłynęło 60 wniosków na łączną kwotę ponad 3,2 mln zł. W zeszłym roku było ich o ponad dwadzieścia mniej. Niektórzy z pomysłodawców, podobnie jak przed rokiem składali po dwa i więcej projektów. Obecnie przejdą one procedurę weryfikacyjną pod kątem zgodności zadań z kompetencjami gminy, możliwości realizacji w jednym roku kalendarzowym konkretnie 2017 oraz poprawności oszacowania kosztów przez pomysłodawców. Jeśli te trzy główne parametry zostaną spełnione, projekty zostaną zakwalifikowane do głosowania – mówi naczelnik.
Głosowanie odbędzie się w terminie od 10 do 31 października i podobnie jak w roku ubiegłym odbywać się one będzie w dwóch formach. Mieszkańcy będą mieli możliwość wypełnienia tradycyjnej karty do głosowania w siedzibie urzędu i wrzucenia jej do urny, lub oddać swój głos drogą elektroniczną. Tak jak w roku ubiegłym każdy z głosujących będzie mógł wskazać trzy projekty, które chciałby żeby były zrealizowane. Przypomnijmy, że ubiegłoroczny zwycięzca, projekt przebudowy boiska w Lginiu, uzyskał 235 głosów, a ostatni z zakwalifikowanych do realizacji projektów „tylko” 105 głosów. Jakie projekty zostały zgłoszone do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego?
- W tegorocznych projektach na czoło wysuwają się siłownie na terenach wiejskich, adaptacje boisk i poprawa stanu dróg szczególnie wiejskich. Są jednak pierwsze projekty z zakresu kultury, jak organizacja koncertu z okazji Dni Wschowy czy cykl koncertów przed Burning Sun Festival, a nawet zakup instrumentów muzycznych dla Państwowej Szkoły Muzycznej. Uwagę na siebie zwracają też takie pomysły jak zakup defibrylatorów dla każdej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, wypożyczalnia rowerów, czy wybiegi dla psów a nawet adaptacja górki w środku miasta na zjeżdżalnię sankami na igielicie – informuje Dariusz Przybylski.
Pomysłowość mieszkańców oraz ich zaangażowanie w zdobycie odpowiedniej liczby głosów znów mogą spowodować, że zmieni się najbliższe otoczenie. W budżecie obywatelskim ważny jest też fakt, że wyraźnie widać, na co wydawane są pieniądze z miejskiej kasy.
- Zainteresowanie, jakie towarzyszy kolejnemu Budżetowi Obywatelskiemu potwierdza trafność wprowadzenia w życie naszego pomysłu. Rolę gminy staramy się ograniczyć do minimum, do tego stopnia, że nasz wpływ na zawartość projektów był praktycznie żaden. Służyliśmy natomiast maksymalnie daleko idącą pomocą. Nasz wydział gospodarki udzielał wszelkich możliwych porad wszystkim, którzy byli zainteresowani uzyskaniem takiej pomocy i porady. Obecnie jesteśmy na półmetku realizacji zadań z pierwszego budżetu obywatelskiego. Każdy może zobaczyć to na własne oczy i sądzę, że wielu wnioskodawców miało okazję się przekonać, że nie rzucamy słów na wiatr i pewnie stąd takie zainteresowanie. Po weryfikacji zachęcam do głosowania, które potrwa od 10 do 31 października – komentuje Danuta Patalas, burmistrz Wschowy.
(olek/foto: Plac zabaw zrealizowany w ramach I Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego)