TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

5 wskazówek jak zatrudnić dobrego operatora wózka widłowego - sprawdź!

Środa, 16 stycznia 2019 o 10:02, aktualizacja Wtorek, 06 września 2022 o 14:44, autor: 0
5 wskazówek jak zatrudnić dobrego operatora wózka widłowego - sprawdź!

Wykwalifikowany pracownik w każdej branży jest dziś na wagę złota. W poniższym artykule podpowiemy Ci, jak wybrać odpowiedniego pracownika na stanowisko operatora wózka widłowego! Zainteresowany? Zapraszamy do lektury!

Obecnie wiele młodych osób, prosto po zakończeniu edukacji decyduje się na szukanie pracy w zawodzie operatora wózka widłowego. Wpływ na to mają przede wszystkim atrakcyjne wynagrodzenie oraz dobre warunki pracy.
Praca na wózkach widłowych, pomimo iż wymaga od pracownika opanowania umiejętności płynnej obsługi pojazdu oraz bezbłędnego manewrowania, nie jest uciążliwa ani skomplikowana. Mogą ją wykonywać zarówno osoby młodsze, jak i te które szukają nowych możliwości przekwalifikowania się. Operatorem wózka widłowego może zostać każdy, kto nie ma przeciwwskazań zdrowotnych (takich jak np. epilepsja czy krótkowzroczność) - zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Stąd na rynku duża liczba pracowników, chętnych do podjęcia pracy w tym zawodzie. Jak spośród nich wybrać osobę, która na tego typu stanowisku sprawdzi się najlepiej? O co pytać kandydata, tak aby sprawdzić jego kwalifikacje? Jak przetestować umiejętności? Dla wszystkich przedsiębiorców, którzy szukają odpowiedzi na powyższe pytania przygotowaliśmy 5 prostych wskazówek!

1. Sprawdź kwalifikacje kandydata na to stanowisko

Wielu osobom wydaje się, iż prowadzenie i obsługa wózka nie wymaga żadnych kwalifikacji a po zajęciu miejsca operatora w kabinie wszystkie czynności można wykonać intuicyjnie. Jest to prawdą, ale tylko po części. O ile prowadzenie wózków czołowych spalinowych czy elektrycznych (takich jak tutaj) samo w sobie jest dość łatwe. O tyle manewrowanie widłami wymaga od pracownika nabycia umiejętności. Tak jak i operowanie nieco bardziej skomplikowanymi pojazdami - jak np. tego typu jak tu - wózkami widłowymi wysokiego składowania.
Ponadto obsługa wszystkich mechanicznych urządzeń transportu bliskiego powinna zostać poprzedzona odpowiednim szkoleniem, w ramach którego kursant (przyszły operator wózka widłowego) pozna nie tylko tajniki manewrowania urządzeniem, ale także zasady bezpieczeństwa.
Jak sprawdzić kwalifikacje osoby, którą chcemy zatrudnić na stanowisku operatora? Na rozmowie o pracę powinna pojawić się z certyfikatem potwierdzającym zaliczenie egzaminu przed państwową komisją Urzędu Dozoru Technicznego.
Ważne! Odbycie kursu na wózki widłowe nie jest równoznaczne z zaliczeniem egzaminu i uzyskaniem krajowego zezwolenia na pracę w charakterze operatora wózka widłowego.
Kandydat, którego chcemy zatrudnić powinien legitymować się uprawnieniami kategorii, do której należy pojazd, na którym miałby pracować. Przykładowo:
- jeśli szukamy pracownika do operowania wózkami jezdniowymi podnośnikowymi prowadzonymi (czyli np. popularnymi paleciaki o napędzie elektrycznym, takimi jak tutaj) - przyszły operator powinien posiadać uprawnienia na wózki widłowe kat. IIIWJO;
- w przypadku wózków jezdniowych podnośnikowych (najczęściej używanych w zakładach pracy i przedsiębiorstwach) - kat. IIWJO;
- natomiast gdy szukamy pracownika, który może obsługiwać wózki jezdniowe specjalizowane (np. ze zmiennym wysięgnikiem), powinien on swoje umiejętności potwierdzić uprawnieniami kat. IWJO.
Każdorazowo poproś kandydata na stanowisko operatora wózka widłowego o przedstawienie stosownych uprawnień na rozmowie kwalifikacyjnej.

kwalifikacje operatora wozka


2. Zapytaj o doświadczenie w zawodzie

Co oczywiste, doświadczenie zawodowe nie zawsze idzie w parze z umiejętnościami oraz zapałem do pracy. Młody człowiek szukający swojej pierwszej pracy nie będzie mógł wykazać się doświadczeniem, co nie oznacza, iż należy bezwzględnie skreślać go z listy potencjalnych pracowników. Zarówno wybór osoby o pewnym doświadczeniu zawodowym, jak i świeżo upieczonego operatora wózków widłowych niesie za sobą pewne plusy i minusy.
Zatrudniając doświadczonego pracownika:
- możesz założyć, iż nie będzie on potrzebował wiele czasu do wdrożenia się w rytm nowej pracy;
- posiada on już pewne umiejętności zarówno jeśli chodzi o poruszanie się wózkiem, jak i wykonywanie manewrów;
- może się jednak okazać, iż wypracowane przez niego nawyki są błędne i wadliwe, co wpłynie negatywnie na efektywność i produktywność firmy.
Zatrudniając nowego pracownika:
- należy liczyć się z tym, iż będzie on prawdopodobnie potrzebował nieco czasu na zyskanie doświadczenia w pracy. Optymalnym rozwiązaniem byłaby możliwość przyuczenia nowego operatora przez starszego doświadczonego pracownika;
- istnieje możliwość wyrobienia w takiej osobie prawidłowych nawyków i odruchów, które zaowocują w późniejszym czasie doskonałym przygotowaniem do pracy.
Pod uwagę można wziąć także względy ekonomiczne - propozycja wynagrodzenia dla doświadczonego pracownika z pewnością musi być wyższa niż pensja, którą możemy zaproponować osobie nie posiadającej doświadczenia w zawodzie.

3. Przetestuj umiejętności przyszłego pracownika!

umiejetnosci operatora wozka

W pracy na wózkach jezdniowych podnośnikowych bardzo ważne jest nie tylko doświadczenie liczone w latach pracy, a raczej umiejętności operatora wózka widłowego. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie i przetestowanie ich na żywo, decydując się na praktyczny test w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
Na czym może polegać praktyczny test, który ma sprawdzić umiejętności przyszłego pracownika? Nie musi to być nic skomplikowanego - zleć kandydatowi na to stanowisko wykonanie podstawowych czynności takich jak:
- uruchomienie wózka widłowego,
- krótki przejazd między regałami czy po hali;
- pobranie towaru i wystawienie go na regał.
Pamiętaj jednak! Rozmowa kwalifikacyjna wiąże się u kandydatów z dużym stresem, w czasie którego łatwo o brak koncentracji i popełnienie błędu! Koniecznie zadbaj w tym czasie o bezpieczeństwo!
Jeśli sam nie jesteś w stanie prawidłowo ocenić umiejętności operatora, pomóc w tym może Ci bardziej doświadczony pracownik.

4. Jasno określ zakres obowiązków

To bardzo ważne, aby już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej jasno określić swoje wymagania względem pracownika oraz zakres jego przyszłych obowiązków.
Często praca operatora wózka widłowego nie polega tylko i wyłącznie na manewrowaniu pojazdem, ale także na wykonywaniu innych prac magazynowych. Ważne, aby kandydat na to stanowisko dokładnie poznał zakres zadań, których wykonania będziesz od niego wymagać.
Równie istotne jest przedstawienie podstawowych ustaleń i norm obowiązujących w Twojej, dotyczących np.:
- trybu pracy;
- rodzaju umowy;
- odzieży roboczej;
- ilości i czasu trwania przerw w pracy;
- urlopów,
- ewentualnego systemu nagród i możliwości awansu;
- przepisów i kar grożących za ich złamanie.
Z punktu widzenia pracownika są to bardzo istotne informacje, które z pewnością przyczynią się zarówno do lepszego poznania Twojego przedsiębiorstwa, jak i zaprezentują Cię jako osobę rzetelną.

zakres obowiazkow

5. Zapytaj o oczekiwania

Rozmowa kwalifikacyjna to także czas, aby poznać bliżej oczekiwania przyszłego pracownika w stosunku do nowego miejsca pracy. Bardzo ważne jest ogólne wrażenie jakie wywiera na Tobie rozmówca:
- czy wyczuwasz w nim chęć do pracy?
- czy widzi on swoją przyszłość w Twojej firmie?
- czy jest zainteresowany pracą? dopytuje o warunki itd?
- jakie są oczekiwania kandydata w stosunku do wynagrodzenia?
Obecnie, szczególnie wśród młodych ludzi panuje duża rotacja na rynku pracy i częsta zmiana nie tylko stanowisk, ale nawet branży. Młodzi ludzie niechętnie wiążą się z jednym zakładem pracy na dłuższy okres, przez co trudno, po wyszkoleniu pracownika, utrzymać go na stanowisku. Warto zatem zadbać nie tylko o nasze zadowolenie, ale także o to, aby nasz przyszły pracownik mógł czerpać profity z rzetelnej długofalowej pracy w naszym zakładzie np. oferując system podwyżek wraz ze wzrostem stażu w firmie.
Dobrym rozwiązaniem może być także podnoszenie kwalifikacji załogi, np. sfinansowanie pracownikowi dodatkowego kursu, który pomoże mu jeszcze lepiej wykonywać dotychczasowe zadania.

Podsumowanie

podsumowanie

Zatrudnienie dobrego wykwalifikowanego operatora wózka widłowego wcale nie musi być trudne, jeśli będziesz kierować się 5. wymienionymi powyżej wskazówkami, czyli kandydat na to stanowisko będzie posiadał przeszkolenie w tym kierunku, doświadczenie oraz umiejętności (lub chęć przyuczenia się do zawodu), a Twoje wymagania i warunki będą się pokrywały z możliwościami oraz oczekiwaniami pracownika w stosunku do przyszłego miejsca pracy.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl