TworzymyGłos Regionu

reklama

29-ta rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Poniedziałek, 13 grudnia 2010 o 16:15, autor: 9
29-ta rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Redakcja zw.pl ogłasza KONKURS w związku z 29-tą rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce! Prześlijcie do nas drogą mailową skany pamiątek z okresu stanu wojennego: zdjęcia, bibuły, fotografie pamiątek, wraz z opisem rzeczywistości, której one dotyczą. Jeśli nie macie możliwości samodzielnego skanowania, zapraszamy do redakcji zw.pl, gdzie chętnie zeskanujemy je dla was. Czekamy również na ciekawe historie, które przydarzyły się Wam w tym specyficznym dla nas wszystkich czasie. Najciekawsze artefakty i wspomnienia umieścimy na stronie i nagrodzimy. 13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzono stan wojenny. "Przepisy stanu wojennego ograniczały podstawowe prawa obywatelskie, wprowadziły m.in. godzinę milicyjną (do maja 1982), zawiesiły działalność organizacji społecznych i związków zawodowych (niektóre rozwiązano, np. "Solidarność", Niezależne Zrzeszenie Studentów, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, ZASP, ZLP, w innych dokonano zmian w kierownictwie, np. w Stowarzyszeniu PAX). Zmilitaryzowano główne działy gospodarki, zakazano zmian miejsca pobytu, wprowadzono cenzurę korespondencji, tryb doraźny w postępowaniu sądowym. Działaczy Solidarności, opozycji politycznej oraz kilkunastu reprezentantów władzy sprzed sierpnia 1980 internowano (łącznie ok. 10 tys. osób)." źródło: portalwiedzy.onet.pl "Szok stanu wojennego nadal trwa w zbiorowej pamięci - komentuje w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Antoni Kamiński, socjolog z Instytutu Studiów Politycznych PAN." źródło: wiadomości.wp.pl A w naszym mieście cisza... jakby nic się tu nigdy nie wydarzyło. Nikt o tym nie wspomina, nikt nic nie mówi... W szkołach co któraś nauczycielka (i chwała jej za to) wspomniała pod nosem co stało się niemal 30 lat temu. Pamiętam sytuację, która mnie zaszokowała. Dwa lata temu w Domu Kultury we Wschowie, uczniowie Gimnazjum Nr 1 przygotowali program "PRL na wesoło". Był to swego rodzaju konkurs, dlatego każda klasa wyprodukowała własne show utrzymane w klimacie tamtych czasów. Jakież było moje zdziwienie, kiedy jedna z grup młodzieży zaśpiewała "Mury"! Zaskoczona i nie ukrywam zbulwersowana zapytałam wychowawczynię owej grupki jak to możliwe, że hymn Solidarności został przygotowany pod tytułem "na wesoło"?! Pani odpowiedziała mi spokojnie, że ona tam nie wie o co mi chodzi; ona urodziła się w 1982 i nie za bardzo "siedzi" w temacie... Przecież wtedy ginęli ludzie, przecież brat stanął przeciwko bratu! Jak łatwo przyszło nam zapomnieć i jak łatwo pozwalamy zapomnieć kolejnym pokoleniom! Na żadnym z lokalnych portali ani słowa na ten temat... a w telewizji... "Independence day"... (margot)
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (9)

avatar

avatar
~Mariusz
13.12.2010 16:27

A teleranek to byla dla mnie wtedy najwazniejsza sprawa... uf ... duzo pozniej okazalo sie ze mozna bez niego zyc. A jakie Wy macie doswiadczenia w tym temacie?

avatar
~chris
13.12.2010 17:02

Może ktoś dysponuje zdjęciami lub jakimiś dokumentami ze Wschowy z tamtych dni ? Pewnie w ratuszowym archiwum znalazły by się jakieś kwiatki. Dociekliwy dziennikarz próbował by dotrzeć do ludzi internowanych ze Wschowy ... czy byli wogóle tacy ? Może ktoś ma w domowym archimum "bibułę" wydawaną wtedy. Na pewno coś ukazywało się blisko nas - pamiętam że sam takie roznosiłem ze strachem i rozrzucałem po klatkach schodowych. Wydaje mi się ża na naszym Rynku stał czołg - ktoś to pamięta ?

avatar
~mariusz
13.12.2010 17:31

Tak, Z okna widzialem wóz bojowy, ale nie miał armaty

avatar
~rafky
13.12.2010 18:06

Miałem 7 lat, dużo nie pamiętam. A co pamiętam, wynika z korzyści jakie pojawiły się od poniedziałku - zamknięto szkoły. Brak teleranka przeżyłem bez większych kłopotów. Prawdopodobnie go przespałem, tak mi się wydaje. Za to przeżyłem rok później śmierć Breżniewa :) , bo nie puścili w sobotę, w telewizji, jakiegoś filmu, na który czekałem. Być może to był jakiś horror, miałem osiem lat i zdaje się, że chyba pozwolono mi go obejrzeć :))))) (hmm, ciekawe) musiałem marudzić strasznie chyba. W każdym razie jakaś miła pani w tv oświadczyła, że filmu nie będzie, bo jest żałoba.

avatar
~chris
13.12.2010 18:17

E... pewnie było coś w zamian atrakcyjnego - "17 mgnień wiosny czy jakoś" tak Ale zdjęcia albo jakies dokumenty ... na pewno ktoś ma - szukajcie ! Może ZW ufunduje jakąś małą nagrodę za najciekawszy dokument związany ze stanem wojennym i Wschową ?

avatar
~mariusz
13.12.2010 19:44

Aaaa pamietam jeszcze, ze na nocne spacery trzeba było mieć specjalną przepustkę.

avatar
~Frezja
13.12.2010 22:06

ja niestety nie pamiętam tych czasów ale bardzo chciałabym poznać Wschowę z czasów stanu wojennego!

avatar
~gabriel
14.12.2010 09:27

W moim bloku sąsiadkę w nocy w samej koszuli nocnej wyprowadzali. Mówili, że jest nadgorliwa społecznie. Pamięć to podstawa!

avatar
~Yaga
14.12.2010 10:02

Myślę,że to rodzice nie puścili Ciebie do szkoły w tym dniu,bo tak naprawdę nauczyciele i niektóre dzieci były w szkole!! Przedszkola działały normalnie !!!!A Chris ma słabą pamięć,na Rynku nie było czołgu!!!A poza tym..całą niedzielę 13 grudnia przepłakałam,bo myślałam,że to wojna.Nie potrafiłam jeszcze odróżnić stanu wojennego od wojny.Na temat stanu wojennego we Wschowie wiem dużo i mogę stwierdzić,że nie było tak tragicznie jak w dużych miastach,nawet Solidarność była jakaś niemrawa.Czasem denerwuje mnie,jak oceny stanu wojennego podejmują się ludzie z pokolenia,któremu ten stan kojarzy się z ..brakiem teleranka.Cieszę się,że Ty tego nie robisz.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl