TworzymyGłos Regionu

reklama

160 lat historii poczty we Wschowie. Unikatowa wystawa MZW już niebawem

Czwartek, 29 lutego 2024 o 10:29, autor: 1
160 lat historii poczty we Wschowie. Unikatowa wystawa MZW już niebawem

Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza na wyjątkową wystawę czasową pt. „Poczta Polska w Regionie Wschowsko – Leszczyńskim”, która zostanie otwarta 10 marca 2024 roku. Data ta nie jest przypadkowa – wtedy przypada 160. rocznica uruchomienia stacji telegraficznej we Wschowie. Z tej okazji przygotowano okolicznościową pocztówkę i datownik, które będą dostępne podczas wystawy.

Unikatowe eksponaty z prywatnej kolekcji

Główną atrakcją wystawy są eksponaty pochodzące z kolekcji Sławomira Tomków z Leszna, znanego kolekcjonera i pasjonata historii Poczty Polskiej. Wśród nich znajduje się między innymi mapa szlaków pocztowych z 1751 roku, na której Wschowa została oznaczona charakterystycznym znakiem trąbki, co może świadczyć o obecności saskiego słupa milowego w tym miejscu.

Od pruskiego urzędu do polskiej poczty

Historia poczty we Wschowie jest długa i barwna. Po II rozbiór Polski w 1793 roku, kiedy to Wschowa weszła w skład Prus, otwarto tu Pruski Cesarski Urząd Pocztowy. Zmiany przyniosła dopiero II wojna światowa i przejęcie miasta przez polską administrację, co zaowocowało utworzeniem polskiego urzędu pocztowego. Pierwszym naczelnikiem poczty został Antoni Moroz, a funkcję pierwszego listonosza pełnił Stanisław Dekiert.

Znikające dziedzictwo

W latach 70. XX wieku dokonano znaczącej zmiany w strukturze gmachu poczty – zamurowano wejście do części biurowo-mieszkalnej od strony ulicy Pocztowej. Podobny los spotkał charakterystyczne narożne wejście, znane z wielu pocztówek i zdjęć. To kolejny element historii, który zostanie przybliżony zwiedzającym wystawę.

Źródło: MZW

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Robert
29.02.2024 18:32

Historia tego miasta jest mocna tylko przyszłość nadal niepewna jak w większości takich miast.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl