Na dzisiejszej uroczystości w imieniu Burmistrza Konrada Antkowiaka przywitała wszystkich zastępczyni burmistrza pani Marta Panicz-Szajnkenig.
"Przeżywamy dzisiaj 101 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Chociaż za datę powrotu Polski na mapę świata i Europy przyjęto 11 listopada, to dobrze wiemy, że proces dochodzenia do niepodległości był złożony. Stoimy dzisiaj przy tablicy, która upamiętnia organizację w naszym mieście wiecu polskiego, który był wyrazem propolskich nastrojów w społeczeństwie Wschowy. Chciejmy dzisiaj docenić patriotów jacy ponad 100 lat temu zebrali się by wyrazić swoje nastawienie do odradzającej się ojczyzny. Organizacja Wiecu Polskiego na obszarze, który od czasu drugiego rozbioru wchodził w skład Prus, a ludność niemiecka stanowiła znaczący odsetek było wyrazem wielkiej odwagi i przywiązania do tak długo wyczekiwanej Polski. Organizatorzy swój czyn przypłacili więzieniem i wywózką, a Wschowa pozbawiona została liderów na kolejne lata. Aż do ukończenia II Wojny Światowej czekała na powrót do Rzeczypospolitej.
Dzisiaj możemy tylko przypuszczać, jak ważny na ówczesnych patriotów był proces dochodzenia do wypracowania wspólnego stanowiska, jakie Polacy ziemi wschowskiej mieli zająć wobec odradzającej się ojczyzny. Przychodzi zadać nam dzisiaj po ponad 100 latach pytanie: Czy nadal mamy chęć i cel wypracowywania wspólnych wizji?
Życzę sobie i nam wszystkim zgromadzonym dzisiaj, by Wschowa XXI wieku była gminą, w której wartości takie jak dialog i chęć porozumienia były podstawą nowoczesnego patriotyzmu. Mamy to szczęście żyć w wolnym kraju, bez widma zbliżającej się wojny. naszym zadaniem nie jest wychodzenie na szańce, lecz dbanie o rozwój Polski, szczególnie poprzez rozwój naszej małej ojczyzny - Wschowy.
Liczę, że będziemy mieli to szczęście, że spoglądając kiedyś wstecz i oceniając nasze zadania, nie zmarnowaliśmy naszego czasu na spory i waśnie.
Drodzy mieszkańcy, cieszmy się niepodległością, bądźmy radośni dla siebie każdego dnia i dbajmy o to, co jest dla nas najważniejsze".
Głos zabrał również starosta wschowski Andrzej Bielawski.
"Po 123 latach zaborów Polska odzyskuje niepodległość. Po 123 latach walk, niebytu, czekania i cierpienia, nasi przodkowie doczekali się wolnej, zjednoczonej Polski. Dzisiaj obchodzimy 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Nie obchodzimy 101-lecia niepodległości, ale odzyskania niepodległości. Przez ostatnie 101 lat od odzyskania niepodległości nasi przodkowie nie zawsze żyli w wolnej, niepodległej i suwerennej ojczyźnie. O wolność i niepodległość musieli często z bronią w ręku walczyć. Nasi pradziadowie walczyli o nią z Bolszewikami już w roku 1920 zaraz po odzyskaniu niepodległości. Nasi dziadowie walczyli o wolność z hitlerowskimi Niemcami podczas II Wojny Światowej. Walczyli na wszystkich frontach tej wojny. Nasi rodzice zabiegali o wolność podczas okresu komunizmu żyjąc w niesuwerennej Polsce gospodarczo i kulturalnie oddalającej się od zachodniej Europy. Wolność nie jest dana raz na zawsze. Szanowni państwo, szanowni goście, my dzisiaj biorąc odpowiedzialność za powiat czy gminę musimy starać się aby tej wolności i niepodległości nie utracić. Jak to robić? Pięknie podczas homilii pięknie Ks. Tomasz tłumaczył.. Musimy podczas codziennej pracy, czy służby wolność, suwerenność i niepodległość umacniać. Niezależnie od różnic politycznych czy ideologicznych musimy kierować się interesem narodowym, interesem naszej gminy. Szanowni państwo, Marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Jan Paderewski czy Wojciech Korfanty - ojcowie odzyskania niepodległości, oni też się różnili. Reprezentowali odmienne obozy polityczne, mieli inne wizje rozwoju Rzeczypospolitej, ale dla realizacji celu nadrzędnego potrafili się zjednoczyć. Kierowali się racją stanu, interesem Rzeczypospolitej, a nie partyjnymi czy prywatnymi interesami. I dlatego w roku 1918 odnieśli dla wielu wówczas żyjących niewyobrażalny sukces. My tutaj realizując się na poziomie gminy czy powiatu tego powinniśmy się od nich uczyć i w takich działaniach ich naśladować. Cześć i chwałą bohaterom!"
Po złożeniu kwiatów pod tablicą, uroczystą przysięgę towarzyszącą wstąpieniu w szeregi Orląt Związku Strzeleckiego "Strzelec" - organizacji społeczno wychowawczej, złożyli nowi członkowie tej formacji.
Uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego zakończyło uroczystości.