Co to jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to pojęcie oznaczające możliwość spłaty zobowiązań finansowych przez osobę ubiegającą się o kredyt. Odnosi się do prawdopodobieństwa, z jakim potencjalny kredytobiorca będzie w stanie wywiązać się z zaciągniętego zobowiązania, czyli – mówiąc inaczej – spłatać raty w terminie. Brak zdolności sprawia, że nie jesteśmy wiarygodnym klientem dla banku i nie będziemy mogli uzyskać kredytu. Warto pamiętać, że każdy bank ma swoje własne procedury oceny zdolności kredytowej. Dlatego przed podjęciem decyzji warto porównać oferty różnych instytucji w swoim mieście, aby znaleźć najlepsze warunki kredytowe: https://www.creditspace.pl/kredyt-hipoteczny-lodz/.
Co wpływa na zdolność kredytową?
Kluczowymi kryteriami oceny zdolności kredytowej są wysokość i źródło dochodu. Co do zasady im wyższe zarobki, tym wyższa zdolność kredytowa, a tym samym większa szansa na uzyskanie kredytu: https://www.creditspace.pl/kredyt-hipoteczny-krakow/.
Oprócz dochodów, na zdolność kredytową wpływają również:
- forma zatrudnienia,
- koszty utrzymania gospodarstwa domowego w ujęciu miesięcznym,
- wydatki związane z istniejącym już zadłużeniem,
- wiek kredytobiorcy.
Sprawdzone sposoby na podniesienie zdolności kredytowej
Wielu kredytobiorców z niewystarczającą zdolnością kredytową zastanawia się, jak zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję kredytową. Jeśli chcemy, żeby zdolność była jak najwyższa, przed przystąpieniem do kredytu warto podjąć kilka działań. Oto co może wpłynąć pozytywnie na naszą sytuację finansową:
- Zaciągnięcie kredytu wspólnie z inną osobą – jeśli zdecydujesz się starać o kredyt razem z osobą o lepszej zdolności kredytowej, np. z kimś z wyższymi dochodami, Twoje szanse na uzyskanie finansowania znacznie wzrosną. Może to być np. małżonek, partner życiowy czy członek rodziny.
- Spłata istniejących zobowiązań – przed ubieganiem się o kredyt na mieszkanie warto pozbyć się innych długów, takich jak kredyty ratalne, zadłużenie na karcie kredytowej czy limity odnawialne na koncie. Czasami nawet drobne zobowiązania mogą wpłynąć na naszą zdolność kredytową, dlatego ich spłata może znacząco poprawić sytuację.
- Negocjacja warunków z pracodawcą – nie zawsze są szanse na podwyżkę wynagrodzenia, jednak warto porozmawiać z pracodawcą o możliwości poprawy warunków zatrudnienia. Jeśli pracujesz w tej samej firmie od dłuższego czasu i Twoje wyniki są dobre, warto spróbować.
- Podjęcie dodatkowej pracy – nawet kilka godzin tygodniowo zwiększy Twoje miesięczne wpływy. Niekiedy rozwiązaniem są też nadgodziny.
- Wybór dłuższego okresu kredytowania – jeśli zdecydujemy się na dłuższy okres spłaty, np. 25 lat zamiast 20, miesięczna rata kredytu będzie niższa. W ten sposób bank może uznać naszą sytuację za bardziej stabilną, a my zyskamy większe szanse na zaciągnięcie kredytu. Należy jednak wiedzieć, że zdolność kredytowa liczona jest do maksymalnego okresu kredytowania 25 lat. Dlatego mimo niższej raty w okresie 30-letnim klient musi mieć zdolność kredytową na 25 lat spłaty kredytu.
- Zwiększenie wkładu własnego – im wyższy wkład własny, tym mniejsza kwota kredytu. Dzięki temu szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego będzie znacznie wyższa. Obecnie minimalny wkład własny wynosi 10-20% wartości nieruchomości.
Pamiętaj, że staranie się o kredyt hipoteczny to długotrwały, a niekiedy skomplikowany proces. Skonsultowanie się z niezależnym ekspertem może pomóc w lepszym przygotowaniu się do procesu kredytowego – zwłaszcza jeśli Twoja sytuacja finansowa wymaga optymalizacji. Znajdź sprawdzonego eksperta na https://www.creditspace.pl/ekspert-kredytowy-gdansk/ i zwiększ swoje szanse na kredyt.