TworzymyGłos Regionu

Wystawa prac Marii Chiciak [FILM]

– "świat wokół mnie" w starym muzeum

Sobota, 01 lutego 2020 o 10:54, aktualizacja Wtorek, 04 lutego 2020 o 10:53, autor: 2 5146
Wystawa prac Marii Chiciak [FILM]

Maria Chiciak (1911 - 2002) była jedną z najwybitniejszych przedstawicielek środowiska Wschowskich Artystów Amatorów. Urodziła się w Ustrzykach Dolnych. W 1945 roku przeniosła się do Wschowy, gdzie mieszkała aż do śmierci.

Była samoukiem. Tworzyła obrazy olejne, grafiki, w tym m.in. ekslibrisy i gipsoryty. Pierwszy obraz („Fiołki alpejskie”) namalowała w 1949 r. Uczestniczyła w wielu plenerach malarskich i wystawach. Należała do utworzonego w 1955 r. Koła Plastyków Amatorów przy wschowskim Powiatowym Domu Kultury. W Kole Plastyków działali również: Eugeniusz Stankiewicz, Eugeniusz Szarzyński, Romuald Bańkowski, Marian Marciniak i Sabina Tycner. Prace Marii Chiciak zdobywały nagrody i wyróżnienia. Brała udział m.in. w wystawie sztuki ludowej Ziemi Lubuskiej, wojewódzkiej wystawie prac plastyków amatorów w Muzeum Okręgowym w Zielonej Górze (obecnie Muzeum Ziemi Lubuskiej) oraz wystawach wschowskiego Koła Plastyków Amatorów.

Wystawa prezentowana będzie w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Zamkowym 2 od 2 lutego do 30 kwietnia. Zapraszamy do galerii zdjęć z wernisażu, który odbył się 31 stycznia 2020.

Rozmowę z synami artystki przeprowadził Przemysław Wojciech.

(MZW)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Ktoś
01.02.2020 22:41

Przepraszam, ale autor artykułu, pomylił imię jednego z członków Koła Plastyków Amatorów. Pan Bańkowski nie ma na imię Roman, a Romuald. To jednak różnica. Od wielu lat mieszka i żyje we Wrocławiu. Następnym razem proszę o większą rzetelność. Pozdrawiam.

avatar
~museus
03.02.2020 14:38

Panie Ktoś, aleś się spiął hahaha

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

OGŁOSZENIA

dodaj ogłoszenie

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl