TworzymyGłos Regionu

Wyniosła bombę zegarową ze wschowskiego kościoła

- poznaliśmy datę rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego

Czwartek, 26 stycznia 2023 o 20:49, aktualizacja Czwartek, 26 stycznia 2023 o 21:10, autor: 6 2665
Wyniosła bombę zegarową ze wschowskiego kościoła

Znamy datę rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego siostry M. Iwony Król, przez wielu nazywanej „cichą bohaterką Wschowy”. Uroczystość otwarcia procesu odbędzie się 9 lutego w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wschowie, a Mszę o 10.30 będzie przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

Siostra Iwona Król urodziła się 12 maja 1908 roku w Mrozach koło Kartuz na Kaszubach. W 1930 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Poznaniu. W 1937 roku złożyła śluby wieczyste. Po opuszczeniu placówek zakonnych w Wyrzysku, Kruszwicy i Pucku, na końcu roku 1939, przybyła do Wschowy, która wówczas znajdowała się pod panowaniem Niemiec. Zawsze pamiętała o swoim pochodzeniu jako Polką i dlatego odmówiła podpisania folkslisty.

W trudnych czasach wojny, ofiarowała pomoc medyczną i materialną każdemu potrzebującemu, bez względu na narodowość czy pochodzenie. Jej pacjentami byli zarówno Polacy, jak i Niemcy, a później również Rosjanie. W styczniu 1945 roku, podczas ewakuacji ludności cywilnej, udzielała schronienia i opieki uciekinierom, uratowała życie wielu dzieciom, które zostały porzucony przez rodziców.

W 1944 roku proboszcz powierzył jej opiekę nad kościołem. Siostra Iwona ryzykowała życiem, by go chronić. W wyniku jej działań, udało się wynieść bombę zegarową z kościoła, zanim wybuchła. Siostra Iwona zbierała również konsekrowane Hostie oraz sprzęty liturgiczne z okolicznych wiosk, które zostały zdewastowane przez radzieckich żołnierzy. "Mimo tego miłość do Eucharystii, która towarzyszyła jej od młodzieńczych lat, była silniejsza niż strach" - napisał bp Lityński w edykcie. Siostra Iwona zmarła 8 sierpnia 1990 roku i została pochowana na cmentarzu parafialnym w Wschowie.

Pozytywną opinię w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Siostry M. Iwony Król dali biskupi zgromadzeni na 392 Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Wnioskował o nią Biskup Zielongórsko-Gorzowski Tadeusz Lityński.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (6)

avatar

avatar
~Grześ
27.01.2023 22:06

Siostrę Iwonę pamiętam z mojego dzieciństwa .Dobrze ,ze tak zacna siostra będzie kandydatką na Ołtarze , bo była dla nas Wschowian,wzorem do naśladowania ,zawsze pomocna ,ciągle w Kościele Farnym i przy mieszkańcach miasta .Teraz , już przeszło 30 lat po Jej śmierci , trudno opisać Jej oddaną służbę dla Boga i Wschowian .

avatar
~Wspaniała osoba
29.01.2023 13:26

Uczyła mnie religii.

avatar
~Maria
29.01.2023 22:48

Moją siostrę wyleczyła lekarz nic nie nie dał rady a Ona ona ją uzdrowiła.Pamietam to nigdy nie zapomnę

avatar
~Tadeusz
31.01.2023 21:04

Siostra Iwona byla przy operacji na moim oku.Najpierw przyszla mnie uspokoic bo dlugo trwala procedura znieczulenia oka .Mowila bym sie nie denerwowal ze zaraz po mnie przyjda i tak sie stalo .Potem widzialem Siostre przed sama operacja gdy poprawiano mnie na stole operacyjnym siedzala przy personelu mnie operujacym . Na badaniu po operacji zapytalem sie Pania chirurg czy wierzy w sily nadprzyrodzone .Odpowiedzala ,NO WLASNIE PANA TU JESZCZE NIE POWINNO BYC TO DZIWNE!

avatar
~mieszkaniec
02.02.2023 17:24

Bzdury. Jak tak się tworzy świętych to uchowaj boże.

avatar
~Tadeusz
08.02.2023 16:23

Czytac Pan umie .Nikt nie oglosil Siostry Iwony Swieta .To jest dopiero proces .I zeby nie bylo Pana glos z tej innej strony tez sie liczy . A po drugie chetnie przeczytam Panskie kryteria do swietosci .Pewnie jest Pan lepiej poinformowany wiec czekam .

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl