TworzymyGłos Regionu

Wernisaż wystawy „Król Stanisław I, Sarmata i Europejczyk. Ziemia Wschowska-Lotaryngia”

Czwartek, 22 września 2022 o 12:40, aktualizacja Czwartek, 22 września 2022 o 12:51, autor: 0 866
Wernisaż wystawy „Król Stanisław I, Sarmata i Europejczyk. Ziemia Wschowska-Lotaryngia”

Ponad 100 wyjątkowych eksponatów związanych z królem Stanisławem Leszczyńskim można oglądać w Muzeum Ziemi Wschowskiej w ramach wystawy „Król Stanisław I, Sarmata i Europejczyk. Ziemia Wschowska-Lotaryngia.”

Wystawa została przygotowana na podstawie zbiorów pochodzących z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu. To czwarta w Polsce wystawa poświęcona osobie króla Stanisława Leszczyńskiego - syna starosty wschowskiego. 

Zgromadzonych na wernisażu gości przywitali dyrektor MZW Damian Małecki oraz Przemysław Wojciech - kierownik merytoryczny wystawy, który dokonał oprowadzania kuratorskiego. Więcej w poniższym materialne wideo.

Na wystawie zaprezentowano eksponaty związane nie tylko z królem Stanisławem Leszczyńskim, ale również z jego współmałżonką, królową Katarzyną z Opalińskich, właścicielką okolicznych wsi. Jednym z celów wystawy było ukazanie rolijaką odegrała historyczna ziemia wschowska w okresie walki o tron Polski oraz następstw bitwy stoczonej pod Wschową 13 lutego 1706 r.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

OGŁOSZENIA

dodaj ogłoszenie

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl