TworzymyGłos Regionu

Twój dom bez pozwolenia na budowę. Jak zbudować dom na zgłoszenie?

Wtorek, 22 listopada 2022 o 13:33, autor: 0 150
Twój dom bez pozwolenia na budowę. Jak zbudować dom na zgłoszenie?

Przepisy budowlane stają się coraz bardziej przyjazne. Decyzją Ministerstwa Rozwoju i Technologii od 3 stycznia 2022 r. uzyskanie pozwolenia na budowę nie obowiązuje w sytuacji, kiedy chcesz postawić dom o powierzchni do 70 m2. Nie musisz więc gromadzić dokumentów, liczyć zebranych pieczątek i skreślać dni w kalendarzu, czekając na ostateczną decyzję. 

Jeśli planujesz wybudować dom, w wielu wypadkach wystarczy, że poinformujesz urząd o planowanej inwestycji. Zobacz, kiedy skorzystasz ze znowelizowanych przepisów o prawie budowlanym.

Dom całoroczny bez pozwolenia na budowę - mieszkaj wygodnie na 70 m2

Już nie tylko domki letniskowe do rekreacji indywidualnej do 35 m2, ale również te całoroczne o dwukrotnie większej powierzchni zabudowy można wznieść bez pozwolenia. 70 m2 to całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że przeciętne trzypokojowe mieszkania w bloku czy kamienicy są w porywach mniej więcej właśnie tego rozmiaru. Nic nie zastąpi jednak własnego domu, w którym nie słychać rozmawiających za ścianą sąsiadów. A jeśli do tego Twoja działka położona jest w urokliwym miejscu - nie zastanawiaj się, tylko wybierz do odpowiedniej instytucji i zgłoś chęć postawienia domu.

dom bez pozwolenia

Zgłoś budowę domu i... tyle wystarczy

Procedura jest prosta. Wszystko, czego urząd od Ciebie potrzebuje, zmieści się na kilku kartkach - prawo własności działki, opis planowanych prac, mapa z zaznaczonym położeniem i projektem domu. Urząd miasta lub starostwo powiatowe sprawdzają, czy wszystko zgodne jest z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i jeśli w ciągu 21 dni nie wniosą sprzeciwu, rozpoczniesz budowę domu.

Od Ciebie zależy, co stanie na Twojej działce. Murowany dom? A może konstrukcja z prefabrykatów? Twój wybór. Weź tylko pod uwagę, że działka musi mieć 500 m2 powierzchni, żebyś mógł postawić na niej dom bez pozwolenia do 70 m2 lub mniejszy. Jeśli dysponujesz większą nieruchomością gruntową i chcesz zbudować kilka domów na niej, pamiętaj, że ich liczba nie może przekraczać jednego na każde 500 m2.

Według nowych przepisów Polskiego Ładu w przypadku budowy domu bez pozwolenia nie musisz wyznaczać kierownika budowy - wystarczy, że jako inwestor przyjmiesz na siebie odpowiedzialność za nadzór prac. Niepotrzebne stało się także prowadzenie dziennika budowy.

Jednorodzinne domy na zgłoszenie - do 70m2 bez formalności

Zależy Ci na czasie i nie możesz się doczekać, kiedy w końcu przeprowadzisz się do własnego domu? Sprawdź, jak wygląda budowa domów do 70 m2 w technologii szkieletowej - również tych o kilku kondygnacjach. W ten sposób budujesz zgodnie z przepisami i oszczędzasz przestrzeń na działce.

Dzięki gotowym zdjęciom projektów budowlanych na Hyta.pl zobaczysz, jak łatwo postawić skandynawski dom jednorodzinny i spełnić własne potrzeby mieszkaniowe w ciągu 3 dni. Tak - tylko tyle czasu zajmuje złożenie konstrukcji. Potem wystarczy poświęcić nieco czasu na prace wykończeniowe (samodzielnie lub zatrudniając ekipę), żeby cieszyć się własnym domem.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

OGŁOSZENIA

dodaj ogłoszenie

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl