TworzymyGłos Regionu

Trwa polityczna licytacja.

Opozycja odpowiada na Polski Ład

Niedziela, 30 maja 2021 o 00:14, autor: 2 761
Trwa polityczna licytacja.

Jeszcze więcej pieniędzy na ochronę zdrowia czy państwowe środki na zakup mieszkania. Tak polityczna opozycja chce przebić obietnice złożone w „Polskim Ładzie” Zjednoczonej Prawicy.

Kiedy na internetowej konwencji premier, Mateusz Morawiecki i szefowie partii wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy przedstawiali założenia „Polskiego Ładu”, można było mieć pewność, że lada dzień kolejne ugrupowania zaczną składać swoje obietnice. Można było też mieć też pewność, że będą licytowały wysoko, bo koalicja rządząca tak ustawiła poprzeczkę.

Przypomnijmy tylko, że PiS i jego koalicjanci obiecali zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, zwolnienie z podatków części emerytów, wyłożenie z państwowej kasy nawet 100 tys. zł do wkładu własnego na zakup mieszkania czy zwiększenie finansowania ochrony zdrowia i łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów.  Zwłaszcza obietnice finansowe są szeroko komentowane.

Lewica

„Polski Ład” zrobił tak duże wrażenie, że nadal jest w mediach tematem numerem jeden, a odpowiedzi opozycji na propozycje PiS często schodzą na drugi plan. A takie reakcje są. Lewica, przedstawiając swoje propozycje, również na wirtualnej konwencji, postawiła na kontrast wobec prawicy. O ile o „Polskim Ładzie” mówili mężczyźni, to jej plan przedstawiały kobiety, m.in.: Magdalena Biejat, Anna Maria-Żukowska i  Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Każda z pań opowiadała o innym aspekcie jak edukacja czy ochrona zdrowia.

Co proponuje Lewica? Chce, aby w 2024 r. nakłady na zdrowie wynosiły 7,2 proc PKB. Z  tym powiązane jest kolejne działanie – uczynienie z Polski kraju, który zasłynie z produkcji leków. Mowa też była o produkowaniu szczepionki przeciw COVID-19. „Skrajnie niedofinansowana ochrona zdrowia, złe procedury, brak rezerw strategicznych - to czubek góry lodowej. Nasze szpitale zadłużone są na gigantyczną kwotę 15,7 mld zł.” – mówiła Marcelina Zawisza i ogłosiła plan dofinansowania szpitali powiatowych kwotą 850 mld złotych.

Jeśli chodzi o pensje, to pracownicy budżetówki mają mieć zapewniono płacę minimalną. „Dobra praca, to taka praca, która jest dobrze płatna. Polska ma piątą najniższą medianę zarobków w Europie. Dlatego wprowadzimy minimalną pensję 3500 złotych w budżetówce i będziemy ją waloryzować co roku.” – zapowiedziała Magdalena Biejat. Lewica chce też, aby zwolnienie lekarskie było płacone w 100-procentach (dziś to 80 proc. pensji) i ostatecznej likwidacji tzw. „umów śmieciowych”, a w roku szkolnym dwa pierwsze tygodnie nauki mają być poświęcone na integrację i w edukacji ma być położony większy nacisk na tematy ekologiczne.

PSL

Bez konwencji, ale za to z regionalnymi konferencjami prasowymi, na „Polski Ład” odpowiada PSL. „Plan dla Polski" – tak ludowcy nazwali swoje propozycje - opiera się na trzech filarach: zdrowie, rozwój przedsiębiorczości oraz propozycje dla młodych. W ochronie zdrowia stronnictwo chce nakładów w wysokości 6,8 proc. PKB. „Pieniądze publiczne na zwiększenie finansowania ochrony zdrowia już są. Gdzie? 15 mld zł można przetransferować ze składek funduszu rentowego. Wtedy, kiedy były dwa miliony rencistów, odkładanie na ten cel było sensowne. Dzisiaj jest ich ok. 700 tysięcy i te środki można przekazać na co innego.” – proponował na konferencji w Lublinie poseł Jan Łopata i dodał, że ludowcy są też za możliwością odpisania od podatku do 1 tys. zł dla pacjentów korzystających z leczenia w prywatnych przychodniach.

PSL obiecuje też, że młodzi ludzie mają otrzymać 75 tys. złotych na wkład własny na zakup domu czy mieszkania. Rocznie miałoby z nich korzystać nawet 100 tys. osób przedziale wiekowym od 20 do 40 lat. ”Mogą się pojawić zarzuty, że to też jest rozdawnictwo. Ale Francja łoży na szeroko pojęte budownictwo 2 proc. swojego budżetu, Niemcy przekazują 1 proc. W związku z tym te 7,5 mld zł na ten cel to nie byłoby tak dużo.” – argumentował w Lublinie Łopata.

Koalicja Obywatelska

Koalicja Obywatelska swoje zapowiedzi zaczęła prezentować cyklicznie jeszcze przed konwencją PiS, a ostatnio mówiła o zdrowiu. ”Sytuacja jest wyjątkowa. Zdrowie jest priorytetem dla wszystkich. W Polskim Ładzie tego nie widać, bo podstawowy cel, 7 proc. PKB, ma być osiągnięty w 2027 roku. Koalicja Obywatelska proponuje przyspieszenie do 2023, profilaktykę pocovidową, dopłaty do prywatnych wizyt wobec niemożności uzyskania w terminie wizyty w ramach NFZ.” – argumentowała w mediach poseł, Katarzyna Lubnauer, a pomysł jej klubu to wyłożenie 100 mld złotych na Fundusz Naprawy Zdrowia Polaków.

KO zapowiada, że swoim programem na „Polski Ład” odpowie w kolejnych propozycjach.

 

News4Media, fot.: News4Media

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~"ŁATA"
30.05.2021 07:33

Narodowe zaćmienie ........

avatar
~SUWEREN
31.05.2021 09:25

Jak długo można grać i zbijać kapitał polityczny na wykorzystywaniu naiwności, braku dostatecznej wiedzy o stanie finansowo - ekonomicznym Kraju Naszego narodowego Społeczeństwa ????. Jak widać Syndrom Gierka - "naród naiwny...." CIĄGLE ŻYWY i MA BRANIE w Naszym Społeczeństwie !!!!!. Szok jak Polskie Społeczeństwo ma krótka pamięć !!!!!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl