TworzymyGłos Regionu

reklama

Termomodernizacja - skutki finansowe dla gminy

Czwartek, 23 lipca 2020 o 10:19, aktualizacja Piątek, 31 lipca 2020 o 09:08, autor: 5
Termomodernizacja - skutki finansowe dla gminy

Finansowe skutki przedłużającej się termomodernizacji oraz błędy w przygotowaniu inwestycji zamykają się kwotą ponad 1,1 mln złotych. Niemal połowę tej kwoty stanowi kara nałożonej przez Urząd Marszałkowski za błędy w przygotowaniu pierwszego przetargu.

Umowę na dokończenie prac termomodernizacyjnych z nowym wykonawcą, Przedsiębiorstwem Technicznym inż. Stanisław Snela podpisano 20 października ubiegłego roku, po tym jak została wypowiedziana umowa firmie WIKONT oraz uzyskano zgodę Urzędu Marszałkowskiego na przedłużenie terminu wykonania i rozliczenia inwestycji.

Termomodernizacja miała zostać zakończona w listopadzie 2018 roku. Niestety firma, która realizowała inwestycję nie gwarantowała zarówno wykonania robót w odpowiednim standardzie technicznym oraz terminowo. Jeszcze w październiku 2018 roku odpowiedzialny za nadzór nad tą inwestycją, ówczesny zastępca burmistrza Miłosz Czopek wyraził przekonanie, że realizacja zakończy się w terminie, a wkrótce Gmina Wschowa zacznie odczuwać pozytywne skutki obniżenia kosztów utrzymania placówek.

Stan techniczny robót i obiektów, pozostawionych przez WIKONT, wymagał wykonania szeregu prac zabezpieczających i naprawczych. Ponadto do przygotowania nowego przetargu koniecznym było przeprowadzenie inwentaryzacji prac wykonanych. Przez cały okres trwają też rozliczenia gminy z podwykonawcami firmy WIKONT.

Finansowe skutki przedłużającej się termomodernizacji oraz błędów w przygotowaniu inwestycji zamykają się kwotą ponad 1,1 mln zł . Niemal połowę tej kwoty stanowi kara nałożonej przez Urząd Marszałkowski za błędy w przygotowaniu pierwszego przetargu .

Podpisując umowę z firmą WIKONT w grudniu 2017 koszt termomodernizacji miał wynieść niemal 9,4 mln zł, przy dofinansowaniu w wysokości 6,1 mln zł. Zakładano wówczas, że koszt poniesiony przez Gminę wyniesie około 3,2 mln zł. Dzisiaj Gmina Wschowa na cel termomodernizacji przeznacza 10 042 884 zł, przy dofinansowaniu pomniejszonym do ok. 5,7 mln zł. Skutkiem tego koszt poniesiony bezpośrednio przez Gminę wyniesie ponad 4,3 mln zł. Nie można zapomnieć, że to tylko wzrost bezpośrednich kosztów inwestycji, a realne koszty są zdecydowanie wyższe. Należy wspomnieć chociażby o wzroście kosztów ogrzewania w Szkole Podstawowej nr 2 o ponad 100 000 zł w sezonie grzewczym 2018/2019, kosztach naprawy sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 1, zalewanej przez nieszczelny dach i innych rozliczeniach ponoszonych przez placówki objęte tą inwestycją.

Do zakończenia zadania „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie Wschowa” pozostało uruchomienie pomp ciepła w Szkole Podstawowej nr 2 oraz rozliczenie inwestycji.

AZ

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Adaś
23.07.2020 12:31

Już kiedyś napisałem..... jesteśmy na tej inwestycji ok. 1mln "w plecy" , okazało się, że dokładny księgowy wyliczy ok. 1.3-1,4 mln , i co dalej ? Hmm.... wszystko jest jak na talerzu, jest winna firma wykonawcza WIKONT, jest odpowiedzialny za nadzór nad tą inwestycją ówczesny zastępca burmistrza Miłosz Czopek i jest olbrzymia strata spowodowana partactwem w usłudze i niechlujstwem w nadzorze. Pytam obecnego burmistrza - co Pan zamierza z tym zrobić ? Czy sprawę "zatuszować" , czy "wmówić" opinii publicznej, że wiele jeszcze innych czynników usprawiedliwia taki stan rzeczy ( to chyba nie będzie trudne, skoro w tak łatwy sposób PiS chce usprawiedliwić stratę dokonaną przez p. Morawieckiego na kwotę 70mln za niedoszłe wybory 10 maj ?) czy też powiadomić prokuraturę w związku z zaistniałą niegospodarnością środków publicznych urzędnika państwowego ? 1,1mln zł dla Warszawy to ułamek promil, można by powiedzieć drobiazg, dla Wrocławia to jakaś tam część małego projektu ale dla m. Wschowa przy zadłużeniu 28mln. To kwota olbrzymia przy budżecie skonsumowanym w dużej części przez samą budżetówkę, co z niego zostaje do zagospodarowania coś ponad ? Panie burmistrzu A. jak teraz zamierza Pan zmobilizować podatków do uczciwego płacenia należności podatkowych, to jedno ? A może też i słowo o tym..... obecny artykuł Zw dotyczy sprawy termoizolacji z kadencji poprzedniego burmistrza....... a kto i za co "ulokował" poprzednich burmistrzów - jednego w powiatowej radzie pow. Wschowa a drugie w miejskiego radzie MG Wschowa ? Jeśli miała być to forma nagrody za sezon 2014-2018 to w zasadzie tematowi mówię ..... dziękuję . Adaś

avatar
~tyghbn8
24.07.2020 17:52

~Adaś, nie rozpędzaj się. Myślę że, Naczelnik Urzędu Skarbowego (tak jak sobie życzysz) zmobilizuje również Ciebie do uczciwego płacenia należności podatkowych. "Niech rzuci kamieniem ten kto......." znasz ten tekst na 100%. Więc zastanów się przed

avatar
~do - tyghbn8
24.07.2020 20:39

Droga pani, albo mówimy o podatkach albo o treści artykuły Zw i poniesionych stratach na szkodę g. Wschowa w kwocie powyżej 1,1 mln w kadencji 2014-2018 ?

avatar
~inicjał
23.07.2020 13:57

Jak rozszyfrować inicjały na końcu teksty ? Jeśli jest tak jak myślę , to tekst powinien być opatrzony dopiskiem "uwaga; lokowanie produktu" czyli WYBIELACZ OBECNYCH BURMISTRZÓW.

avatar
~X
24.07.2020 07:05

Czy winni zaniedbań pracownicy UMiG zostali lub zostaną ukarani, bo przecież ktoś przygotowywał dokumentację, ktoś wyliczał, ktoś powinien kontrolować jak przebiegają prace itd. Przecież sam burmistrz Czopek tego nie robił.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl