TworzymyGłos Regionu

Ten film jest piękny!

Zobacz wideo z uroczystości koronacyjnych we Wschowie

Sobota, 30 października 2021 o 12:54, autor: 3 1901
Ten film jest piękny!

3 i 4 września we Wschowie odbywały się uroczystości związane z koronacją łaskami słynącego wizeruneku Matki Bożej Wschowskiej Pani Pocieszenia. Wierni uczestniczyli nie tylko we Mszy św. z udziałem abp Stanisława Gądeckiego, ale także w procesjach i koncertach. Zachęcamy do obejrzenia wideo podsumowującego Koronację. 

Film przygotowany został przez Mirosława Kościółko dla Stowarzyszenia Katolicka Wschowa, które organizowało wydarzenie. To relacja z dwóch dni, podczas których odbyły się m.in. dwie procesje ulicami miasta, cztery koncerty, czuwania i modlitwy oraz Msza św. pod przewodnictwem Metropolity Poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego.

Uroczystości we Wschowie rozpoczęło wieczorne czuwanie na rynku. Przed liczną publicznością występował duet - o. Marcin Kowalewski CMF i s.  Joanna Jabłońska MC. Po nich na scenie nauczał o. Hieronim OFM, następnie odbyła się adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, którą poprowadził o.Aleksy Moryson z zespołem Chairete. ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ.

Nazajutrz w uroczystym przemarszu uczestniczyli m.in: Metropolita Poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, bp Tadeusz Lityński, duchowieństwo i służba liturgiczna, poczty sztandarowe, Poseł na Sejm RP Marek Ast, Dyrektor Generalna KOWR Małgorzata Gośniowka-Kola, Starosta Wschowski Andrzej Bielawski, Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak, Przewodnicząca Rady Miejskiej we Wschowie Hanna Knaflewska-Walkowiak, Młodzieżowa Orkiestra Dęta CKiR Wschowa, Związek Piłsudczyków RP oraz mieszkańcy Wschowy i pielgrzymi z całej Polski. Korony niosła rodzina Kuźniackich ze Wschowy. ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ.

Przemarsz zakończył się na wschowskim rynku, gdzie odprawiona została Msza św., podczas której ukoronowano Łaskami Słynący Wizerunek Wschowskiej Pani Pocieszenia.

Wieczorem wierni uczestniczyli w koncertach zespołów Chairete i "niemaGOtu". Frekwencja dopisała! ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ.

We wrześniu 2019 roku uchwałą Rady Miejskiej we Wschowie, Maryja została ogłoszona Patronką Miasta, a 4 września 2020 roku w kościele franciszkańskim we Wschowie miała miejsce uroczysta msza św. z ogłoszeniem Patronatu Maryjnego Miasta Wschowy, który został oficjalnie potwierdzony dekretem przez Stolicę Apostolską.

Projektantem koron jest o. Augustyn Zygmunt OFM i p. Tomasz Wojnowski, wykonawcą złotnik p. Jerzy Stachurski i Jego firma ArtSakr z Koszelówki k/Płocka.

Poza wartością materialną i artystyczną korony posiadają nieocenioną wartość duchową. To przecież w nich jest złoto z podarowanych obrączek ślubnych przez wdowy i wdowców, są tam pierścionki zaręczynowe przekazywane przez małżeństwa za obopólną zgodą, kolczyki, łańcuszki, bransoletki i wiele innych bliskich sercu pamiątek rodzinnych i osobistych zawsze mających odniesienie uczuciowe.

Zakład złotniczy przetopił dostarczone złoto, oczyścił i wytopił z próby 585 –  14 karatów nasze korony. W koronie dla Matki Bożej w centrum umieszczone są cztery akwamaryny, po bokach dwa szafiry. W centrum na dole rubin wraz z oprawą od pierwotnego pierścionka.  Poza tym znajdziemy perły i malutkie  brylanty. W koronie dla Dzieciątka Jezus  w centrum cztery rubiny, po bokach kryształy górskie. W centrum na dole brylant wraz z oprawą od pierwotnego pierścionka. Obie korony są przyozdobione kwiatami wykonanymi z oksydowanego  (postarzanego) srebra. Wewnątrz kwiatków malutkie brylanty.

Sfery nad koronami wypełnione kością słoniową z wypalonym herbem miasta Wschowy dla NMP i herbem Zakonu Franciszkańskiego dla Dzieciątka Jezus. Sfery zwieńczone złotymi krzyżami.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~qwery
30.10.2021 23:11

świetna robota :) pax et bonum

avatar
~ja
02.11.2021 08:40

coś pięknego!

avatar
~Czytelnik
08.11.2021 14:47

Nic tu pieknego nie widze

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl