TworzymyGłos Regionu

Straż Miejska: kierowca ma obowiązek pomocy potrąconemu zwierzęciu

Wtorek, 16 lutego 2021 o 14:47, autor: 4 1644
Straż Miejska: kierowca ma obowiązek pomocy potrąconemu zwierzęciu

Straż Miejska otrzymała zgłoszenie o potrąconej sarnie na drodze krajowej nr. 12 we Wschowie. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze straży miejskiej zlokalizowali w pasie drogowym ranne zwierzę. Wezwano na miejsce lekarza weterynarii, który po zbadaniu zmuszony był uśpić dzikie zwierzę. Przypominamy, iż kierowca w wypadku potrącenia ma obowiązek pomocy zwierzęciu.

Straż Miejska Wschowa:

Niesyty coraz częściej odbieramy zgłoszenia o potrąconych zwierzętach przez pojazdy samochodowe i w większości takich zdarzeń kierujący nie udzielają rannemu zwierzęciu pomocy po mimo takiego obowiązku.

Tak było również w dniu 15 lutego 2021 roku, gdzie otrzymaliśmy zgłoszenie o potrącanej sarnie na drodze krajowej Nr 12 we Wschowie.

Tutaj także kierowca , który potrącił sarnę odjechał z miejsca kolizji. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze straży miejskiej zlokalizowali w pasie drogowym ranne zwierzę. Wezwano na miejsce lekarza weterynarii, który po zbadaniu zmuszony był uśpić dzikie zwierzę.  

Przypominamy: 

W przypadku uczestnictwa w kolizji drogowej lub wypadku  istnieje ustawowy  obowiązek udzielenia pomocy ofierze zgodnie z art. 25 ustawy o ochronie zwierząt.   ,,Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosowanej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb o których mowa w art. 33 ust. 3.” Służby te to miedzy innymi Straż Miejska, Policja , Straż Graniczna lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

W przypadku nie wykonania obowiązku zawartego w art. 25  w oparciu o dyspozycję art. 37 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt kierujący  może odpowiadać za wykroczenie zagrożone karą aresztu do 30 dni lub karę grzywny w wysokości do 5000 zł.  Sprawca wykroczenia powinien liczyć się również ze środkiem karnym, w postaci nawiązki w wysokości do 1000 zł.  na cel związany z ochroną zwierząt.

Źródło: UMiG Wschowa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Kierowca
17.02.2021 06:42

Czyli w tym przypadku kierujący wykonał obowiązek wynikający z art. 25 "zawiadomił odpowiednie służby".

avatar
~mniam
17.02.2021 09:43

na kiełbaskę jak znalazł :)

avatar
~art
18.02.2021 13:17

kto sie odważy udzielić pomocy np wilkowi ew dzikowi.pozdrawiam

avatar
~Czytelnik
19.02.2021 12:54

Sam komendant straży miejskiej niech udziela pomocy bo ja nie zamierzam pomoc nawet kotu . Wiem czym to pachnie gdy podszedlem do kota jak auto go potrąciło . Więc panie komendancie czas zakasać rękawy i ruszyc na pomoc zwierzakowi a mnie mozecie tylko ...

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Grunty rolne
Grunty rolne
Pozostałe
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl