TworzymyGłos Regionu

Stowarzyszenie „Bliżej Autyzmu” funkcjonuje już 7 lat!

Poniedziałek, 06 czerwca 2022 o 11:39, aktualizacja Wtorek, 07 czerwca 2022 o 06:48, autor: 2 666
Stowarzyszenie „Bliżej Autyzmu” funkcjonuje już 7 lat!

Mija 7 lat, odkąd powołane do życia zostało Stowarzyszenie „Bliżej Autyzmu”. Od tamtej pory prężnie działa i pomaga wszystkim potrzebującym. Oto podsumowanie dotychczasowej działalności.

7 lat temu zauważyliśmy wzrost liczby dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych w naszym powiecie, wówczas postanowiliśmy otworzyć oddział dla dzieci autystycznych z normą intelektualną. Mieliśmy poczucie, że rodzice potrzebują wsparcia edukacyjnego, rozmowy, spotkań, konsultacji na temat edukacji, wychowania i przyszłości ich dzieci. Drugi powód to chęć zdobywania środków pozabudżetowych na pomoc dzieciom i młodzież. Początkowo stowarzyszenie miało pomagać tylko autystom, ale potrzebujących jest więcej, zmieniono statut stowarzyszenia i możemy pomagać każdemu, kto tej pomocy potrzebuje, choć nazwa stowarzyszenia ”Bliżej Autyzmu” została.

Od początku istnienia zrealizowaliśmy dziesiątki projektów na kilkaset tysięcy złotych. To ogromny sukces. Wśród najważniejszych warto wymienić 11 projektów, które realizowane są od 2007 roku z fundacji PZU. Organizujemy systematyczne konsultacje dla rodziców, konferencje dla terapeutów, zajęcia dla dzieci w spektrum autyzmu.

Współpracujemy z PCK w Zielonej Górze i w Nowej Soli. Dzięki temu mogliśmy razem pomóc dziewczynkom w AkcjiDonacji, dzieciom w naszym internacie i uczniom SOSW. W czasie pandemii wspieraliśmy potrzebujących mieszkańców paczkami żywnościowymi, oraz medyków pracujących z zarażonymi Covid-19. W ścisłej współpracy z PCK i fundacji EcoTextil mogliśmy w 2019 r. otworzyć Bezpłatną Wypożyczalnię Rowerów Trójkołowych, a 5 takich rowerów przekazać osobom prywatnym. Od tego czasu pozyskaliśmy z fundacji EcoTextil jeszcze wózki inwalidzkie, kule i balkoniki, a od osób prywatnych dużo innego sprzętu, który stale pomaga tym, którzy najbardziej tego potrzebują.

Zaprzyjaźniliśmy się z panem Pawłem – Wiceprezesem fundacji „KGHM to MY” i Pełnomocnikiem zarządu KGHM na woj. lubuskie, który ceni sobie i wspiera nasze działania.

Współpracujemy z samorządami, instytucjami publicznymi, szkołami i innymi stowarzyszeniami ze Wschowy. Dzięki temu możemy współtworzyć MotoKrew, Retro Rynek, Wrak Race czy pikniki. Aktywnie bierzemy udział w kolorowym korowodzie czy Marszu Akceptacji. Organizujemy Dni Autyzmu, Przeglądy Pieśni Teatralnych czy Ogólnopolskie Maratony Przedszkolaków.

W 2020 roku, z urzędu MiG Wschowa otrzymaliśmy wielogabarytowe serce na nakrętki. Napełniało się tak szybko, że trzeba je było opróżniać dwa razy w tygodniu. Obecnie opiekujemy się trzema takimi sercami, a pieniądze za nakrętki przekazujemy na rehabilitację dla wskazanych dzieci.

W tym samym roku, z rąk burmistrza Konrada Antkowiaka, a dzięki mieszkańcom gminy, odebraliśmy sprzęt AGD, wygrany w plebiscycie „Świeć z Energą”.

Każdego listopada, żeby ten miesiąc też był wesoły startują akcje charytatywne dla konkretnych osób. W ten sposób udało się zebrać pieniądze na pomoc dla:

2015 r. - Wojtka ok. 25 tys. – specjalny wózek inwalidzki i pionizator mobilny

2016 r. – Karola ok. 9 tys. - diagnostyka wysokospecjalistyczna

2017 r. – Marysi ok. 18 tys. - maszyna brajlowska+ drukarka+ inne pomoce edukacyjne

2018 r. – Damiana ok. 22 tys. - proteza nogi

2019 r. – Łukasza i Adama ok. 18 tys. - wózek na akumulator i skuter inwalidzki

2020 r. – Dominika ok. 30 tys. - schodołaz gąsienicowy, specjalny wózek inwalidzki

Dodatkowo udało się pomóc Grażynie, nauczycielce SOSW – ok. 13 tys. Oskarowi, Krystianowi i Pawłowi - po kilka tysięcy, 55 tys. zebrano także na Roberta, które rozdzielono na pięć chorych osób po jego śmierci.

To nie są jednorazowe akcje, ale cykle imprez i wydarzeń - zbieramy aż nie osiągniemy celu. Nasz ostatni cel to czyste szaleństwo. Chcemy zebrać 250 tys. zł. na urządzenie, sprowadzone z Norwegii. To INNOWALK - pionizator mobilny dla dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością ruchową, poruszających się na wózku inwalidzkim. Pionizator wymusza ruchy rąk i nóg, działa dosłownie na wszystkie układy. Jest absolutnie rewelacyjny.

Prezes stowarzyszenia – p. Lucyna Kowalczykowska została laureatka m.in.: Osobowości Roku 2018 r. i zajęła I miejsce w  plebiscycie Gazety Lubuskiej, a wraz z Panią Jolą Awsiukiewicz zostały wyróżnione wśród kobiet aktywnych, działających na rzecz lokalnej społeczności podczas Kongresu Kobiet 2018 r.

Ludzie nas zaskakują, coraz częściej wychodzą ze swoją inicjatywą. Jest plan, jest działanie. Za to bardzo serdecznie dziękujemy!

(Stowarzyszenie "Bliżej Autyzmu")

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~PRZYJAŹŃ-SUPER SPRAW!!!
06.06.2022 16:32

Wielkie dzięki dla wszystkich organizatorów tej akcji, dzieciom i ich rodzinom !!!!. Szanowni mieszkańcy to jest jedna z tych AKCJI, które powinny być wspierane ponadpartyjnie!!!!! oraz przez wszystkie Spółki Skarbu Państwa !!!!. Jak widać na tym planie i wcześniejszych Akcjach POMAGAMY !!!!! NIE widać na nich posłów Naszego Regionu, co tak ochoczo pokazują się na swoich partyjnych uroczystościach oraz ich organizacji co tak ochoczo upiększają się mundurowymi !!!!!!!. Jakoś jakoś nie widza potrzeby wspierania osób niepełnosprawnych, osób z autyzmem ...... itd.

avatar
~Darczyńca.
06.06.2022 20:31

Cieszę się, że mogę Wam pomagać! Robicie fantastyczne rzeczy! Życzę Wam, żeby nadal Wam się chciało! A na mnie możecie liczyć zawsze! Pozdrawiam Jolę i Ewę, bo wspolpraca z Wami to przyjemność i dobro!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl