TworzymyGłos Regionu

reklama

Sprawdź, co się zmieniło w obostrzeniach od poniedziałku

Wtorek, 27 kwietnia 2021 o 01:23, autor: 0
Sprawdź, co się zmieniło w obostrzeniach od poniedziałku

Jeśli marzysz o nowej fryzurze a twoje dzieci tęsknią za kolegami ze szkolnej ławki, z pewnością ucieszą was zmiany, które weszły w życie w poniedziałek (26 kwietnia). Sprawdź, czy poluzowanie obostrzeń dotyczy twojego województwa.

Hybrydowo, czyli półzdalnie

Od dziś w większości polskich szkół znowu zabrzmi dzwonek na lekcje. Dzienny spadek liczby zachorowań na COVID-19 pozwolił, aby część placówek wprowadziła nauczanie hybrydowe w klasach I – III szkoły podstawowej. Oznacza to, że uczniowie w każdej z nich zostaną podzieleni na dwie grupy, z których jedna uczy się bezpośrednio pod opieką nauczyciela, druga zaś wykonuje zadania samodzielnie, w sposób zdalny. Dzieci będą uczestniczyć w zajęciach naprzemiennie, według harmonogramu ustalonego przez dyrekcję placówki.

Nożyce się odezwą

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zakazów było wstrzymanie działalności zakładów kosmetycznych oraz fryzjerskich. Uważa się bowiem, że są to miejsca, w których w sposób szczególny dba się o higienę i dezynfekcję, ze względu na specyfikę pracy. Z łatwością można również zapisywać klientów w taki sposób, aby nie byli oni narażeni na kontakt z innymi osobami. Mimo to działalność branży beauty pozostawała w zawieszeniu od niespełna miesiąca. Dziś w większości województw fryzjerzy i kosmetyczki mogą otworzyć drzwi przed swoimi klientami. Do pracy w ścisłym reżimie sanitarnym wrócą również salony piercingu (czyli przekłuwania ciała) oraz tatuażu.

11 województw

Niestety są jeszcze miejsca, w których luzowanie obostrzeń niesie za sobą zbyt duże ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa. Mieszkańcy województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego oraz opolskiego będą zmuszeni poczekać na swoją kolej w częściowym odmrażaniu gospodarki. Rząd zdecydował, że bieżące zmiany obejmą obszary, w których statystyki zachorowalności maleją. Są to województwa: podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i małopolskie.  

Pozostałe ograniczenia bez zmian

Na dotychczasowych zasadach opierać się będzie działanie pozostałych sektorów.

  • Zamknięte pozostaną sklepy o powierzchni większej niż 2000 m2 oraz galerie handlowe, z wyjątkiem m.in.: aptek, drogerii, sklepów spożywczych i salonów prasowych. Nadal obowiązywać będzie limit klientów: 1 osoba na 15 m 2 w sklepach o powierzchni do 100 m2 oraz 1 osoba na 20 m2 w placówkach handlowych, których powierzchnia przekracza 100 m2.
  • W kościołach i innych miejscach kultu religijnego na 1 osobę musi przypadać 20 m2
    powierzchni. Należy zachować odległość 1,5 m od innych wiernych.
  • Teatry, kina, muzea i galerie sztuki pozostają zamknięte.
  • Hotele mogą świadczyć usługi noclegowe jedynie w ramach niektórych podróży służbowych, m.in.: medyków, kierowców wykonujących transport drogowy oraz żołnierzy.
  • Działalność obiektów sportowych ograniczona zostaje do sportu zawodowego. Na świeżym powietrzu możliwe jest trenowanie grup do 25 osób włącznie z trenerami. Polskie związki sportowe mogą organizować zawody dla dzieci i młodzieży. Organizowanie większych imprez sportowych możliwe jest jedynie bez udziału publiczności. 
  • Siłownie, kluby fitness, solaria, baseny i sauny pozostają zamknięte.

News4Media, fot.: iStock

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl