TworzymyGłos Regionu

reklama

Słowiańskie tradycje ożyły w Lubogoszczy [FOTO]

Poniedziałek, 01 lipca 2024 o 09:55, aktualizacja Poniedziałek, 01 lipca 2024 o 10:17, autor: 0
Słowiańskie tradycje ożyły w Lubogoszczy [FOTO]

Lubogoszcz stała się centrum słowiańskiej kultury podczas III Festynu Słowiańskiego "Lubogoszcz 1208". Wydarzenie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Letnisko Lubogoszcz, przyciągnęło tłumy mieszkańców i turystów, oferując bogaty program atrakcji w duchu dawnych tradycji. Partnerami wydarzenia był m.in. Powiat Wschowski, Gmina Sława i Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku.

Podróż w czasie do słowiańskich korzeni

Festyn rozpoczął się punktualnie o godzinie 14:00 na terenie przy świetlicy wiejskiej. Uczestnicy mieli okazję zanurzyć się w atmosferze wczesnośredniowiecznej Lubogoszczy dzięki wykładowi historycznemu Bartosza Tietza, doktoranta IA PAN. Prelegent przybliżył słuchaczom dzieje regionu na tle Pojezierza Sławskiego, co stanowiło doskonałe wprowadzenie do dalszych atrakcji.

Rzemiosło i sztuka w jednym miejscu

Organizatorzy zadbali o różnorodność warsztatów i pokazów rzemieślniczych. Miłośnicy sztuki mogli podziwiać galerię obrazów Anny Zawadzkiej-Dziudy i Macieja Szubiaka, a także wziąć udział w warsztatach malarskich. Jerzy Sowijak, artysta ludowy, prezentował swoje umiejętności podczas warsztatów z malowania zimorodka.

Muzyka i taniec w słowiańskim rytmie

Scena główna tętniła życiem od popołudnia do późnych godzin nocnych. Występy lokalnych zespołów, takich jak Orkiestra Wiejska Lubogoszcz czy zespół wokalny "Sławianie" pod kierownictwem Henryka Cyrana, przeplatały się z koncertami formacji "Sławny Zespół" i "Kania Dżdżu". Wieczorem sceną zawładnęła Kapela Bajer, porywając publiczność do tańca.

Noc Kupały i widowisko "Tajemnica Krótkiej Nocy"

Kulminacyjnym punktem festynu był Korowód Słowiański, który przeszedł ulicami Lubogoszczy, kierując się w stronę plaży przy kapliczce. Tam, o zmierzchu, Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo zaprezentował widowisko plenerowe "Tajemnica Krótkiej Nocy". Spektakl, nawiązujący do obrzędów Nocy Kupały, zachwycił widzów barwnymi strojami, tradycyjnymi tańcami i mistyczną atmosferą. Zwieńczeniem przedstawienia było puszczanie wianków na wodę, co symbolizowało oczyszczenie i nowy początek.

Atrakcje dla każdego

Festyn oferował coś dla każdego. Najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach plecenia wianków, podczas gdy dorośli uczyli się sztuki makramy pod okiem Krystyny Łajko. Sławskie Stowarzyszenie Historyczne "Ocalić od Zapomnienia" prezentowało sprzęt do nurkowania i poszukiwań, co przyciągało uwagę miłośników historii i archeologii.

Uczta dla podniebienia i dobroczynność

O kulinarne doznania zadbało KGW "Czarny Bocian" z Konotopu, serwując potrawy inspirowane słowiańską kuchnią. Dla spragnionych czekało piwo z beczki od restauracji "u Marcina". Warto podkreślić, że festyn miał również wymiar charytatywny - zorganizowano zbiórkę publiczną na leczenie Filipa Gruchacza we współpracy z Fundacją Dzieciom "Zdążyć z Pomocą".

III Festyn Słowiański "Lubogoszcz 1208" zakończył się w późnych godzinach nocnych zabawą taneczną, która trwała do 2:00 nad ranem. Wydarzenie to nie tylko przypomniało o bogatej historii regionu, ale także zintegrowało lokalną społeczność, oferując niezapomniane wrażenia i dobrą zabawę w duchu słowiańskich tradycji.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl