TworzymyGłos Regionu

reklama

Ruszają prace przy fontannie miejskiej na skrzyżowaniu Rzeźnickiej i Łaziennej

Poniedziałek, 20 listopada 2023 o 11:09, aktualizacja Poniedziałek, 20 listopada 2023 o 12:35, autor: 1
Ruszają prace przy fontannie miejskiej na skrzyżowaniu Rzeźnickiej i Łaziennej

Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy zabytkowej fontannie miejskiej, znajdującej się na skrzyżowaniu ulic Rzeźnickiej i Łaziennej we Wschowie. Jak poinformował burmistrz Konrad Antkowiak, firma Kontrapost Konserwacja Zabytków Urszula Gintler z Witoszyna ma za zadanie przeprowadzić kompleksowy remont obejmujący uszczelnienie niecki fontanny oraz czyszczenie XVII-wiecznego piaskowca.

Figura nie jest zabytkiem

Koszt prac wynosi około 120 000 zł, z czego 37 000 zł stanowi dofinansowanie. Warto zaznaczyć, że remont nie obejmuje figury znajdującej się przy fontannie, gdyż nie jest ona uznana za zabytek. Oryginał tej rzeźby można podziwiać w Muzeum Ziemi Wschowskiej. Projekt ma zostać ukończony do 22 grudnia, pod warunkiem sprzyjających warunków pogodowych. 

Historia i symbolika fontanny

Fontanna umiejscowiona na skrzyżowaniu ulic Rzeźnickiej i Łaziennej, zastąpiła dawną studnię miejską. Obecnie turyści mogą podziwiać doskonałą kopię dzieła lokalnego artysty, pana Mirosława Pateckiego. Na tarczy fontanny widnieje napis „Virtus pro spe viget”, odzwierciedlający ducha miasta – „cnota kwitnie w nadziei”.

Źródło: Burmistrz MiG Wschowa Konrad Antkowiak, poznajhistorie.pl

Foto: Google.com

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Słudzy
20.11.2023 11:59

Jusu, jak to On jeszcze zrobi to powiem, Geniusz. Już bez wyborów, bo po co, okrzykniemy go na nową kadencję nowym burmistrzem - rządź i twórz dalej, my wierni Tobie słudzy.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl