TworzymyGłos Regionu

Punkty szczepień drive-thru łamią zasady bezpieczeństwa?

Poniedziałek, 19 kwietnia 2021 o 00:46, autor: 0 1127
Punkty szczepień drive-thru łamią zasady bezpieczeństwa?

15 kwietnia ruszył pilotażowy program punktów szczepień drive-thru w Polsce. Bezpieczeństwo i zasadność ich funkcjonowania zakwestionował dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Jak mają wyglądać szczepienia w punktach drive-thru?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie wytyczne dotyczące organizacji punktów drive-thru, realizujących szczepienia przeciwko COVID-19. Zgodnie z nimi zgodę na otwarcie takiego punktu musi wydać Narodowy Fundusz Zdrowia, po spełnieniu wymogów formalnych, analizie zapotrzebowania na taki oddział w danej okolicy oraz wizytacji w nim przed rozpoczęciem szczepień pacjentów.

Najważniejsze zasady w punktach drive-thru:

  • Punkty drive-thru przeznaczone są dla osób przyjeżdżających po dawkę szczepionki pojazdem dopuszczonym do ruchu drogowego (włączając w to motocykl).
  • Pacjenci powinni przed udaniem się na szczepienie do punktu wydrukować i wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu.
  • Zaszczepieni kierowcy pojazdów powinni odczekać minimum 20 min. po szczepieniu, na wyznaczonym parkingu poszczepiennym, znajdującym się w pobliżu stanowiska.
  • Oczywiście podczas całej procedury muszą być zachowane także wszystkie podstawowe zasady bezpieczeństwa, jak odpowiedni dystans, czy zasłanianie ust i nosa.

To nie „fast-food”
Dr n. med. Paweł Grzesiowski, to ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. W czwartek skomentował organizację punktów szczepień drive-thru na swoim Twitterze:

"Punkty szczepień "drive thru" to złamanie zasad bezpieczeństwa, to obecnie zbędne, rozwiązanie na pokaz, rodem z thrillera o pandemii. Szczepienie to nie wbicie igły w "lewe ramię", to procedura medyczna oparta na kontakcie profesjonalisty medycznego z pacjentem. Nie fast-food!"

Kolejne programy szczepień

Zgodnie z zapowiedziami szefa KPRM, pełnomocnika rządu ds. szczepień - Michała Dworczyka, kolejne pilotażowe programy szczepień w naszym kraju mają ruszyć:

  • 19 kwietnia w Punktach Szczepień Powszechnych,
  • 23 kwietnia szczepienia przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki,
  • maj: szczepienia w aptekach,
  • maj/czerwiec: szczepienia w zakładach pracy.

Każdy z nich musi działać zgodnie z wskazanymi wcześniej wytycznymi MZ.

News4Media, fot.: News4Media

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl