TworzymyGłos Regionu

Przedstawiono harmonogram szczepienia wszystkich dorosłych Polaków!

Wtorek, 20 kwietnia 2021 o 21:08, autor: 2 1349
Przedstawiono harmonogram szczepienia wszystkich dorosłych Polaków!

Zgodnie z wcześniejszą obietnicą, rząd podczas wtorkowej konferencji opublikował harmonogram dla najmłodszej uprawnionej do szczepień grupy wiekowej Polaków. Od 26 kwietnia rejestrować się będą mogły wszystkie pełnoletnie roczniki, po dwa każdego dnia. 9 maja wszyscy chętni dorośli mają mieć wystawione e-skierowania.

Wiadomości dobre i złe

Szef KPRM Michał Dworczyk rozpoczął konferencję dotyczącą Narodowego Harmonogramu Szczepień od przekazania dwóch informacji. Dobrej - że przekroczyliśmy próg 9 mln wykonanych szczepień, z czego ponad dwa miliony to pacjenci, którzy przyjęli również drugą dawkę. Gorsza wiadomość dotyczy ograniczenia w dostawie preparatu AstraZeneca. Minister zapewnił jednak, że rząd zrobi wszystko, aby nie wpłynęło to na opóźnienia w powszechnym szczepieniu Polaków.

Koniec z marnowaniem

Dziś zostanie opublikowane rozporządzenie, które zapobiegnie utylizowaniu niewykorzystanych dawek szczepionek. Dopuszczone będzie wykorzystanie nadwyżek preparatów w celu zaszczepienia wszystkich chętnych, pełnoletnich osób, bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Takie sytuacje miały już miejsce, jednak teraz będzie to uregulowane w prawie, aby nie było żadnych wątpliwości co do słuszności podjętych decyzji. Dotychczas zutylizowano niespełna 10 tysięcy szczepionek.

Codziennie dwa roczniki

Według bieżącego harmonogramu, od 20 do 24 kwietnia przewidziana jest rejestracja w systemie szczepień osób urodzonych w latach 1969 – 1973. Dziś termin szczepienia otrzymają 52-latkowie, jutro 51-latkowie itd. - każdego dnia kolejny rocznik. Z kolei od 26 kwietnia zapisy odbywać się będą według podobnej zasady, z tym że na każdy dzień przypadną po dwa, a po 7. maja – po trzy roczniki. „Od 9. maja już wszyscy będą mieli wystawione e-skierowania i możliwość rejestrowania na kolejne terminy szczepień” - informował podczas konferencji Dworczyk. Kontynuacja harmonogramu wygląda następująco:

Źródło: Twitter KPRM

Z formularzem szybciej

Osoby w wieku 30-39 lat, które na początku roku wyraziły chęć zaszczepienia się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na portalu pacjent.gov.pl, będą traktowane priorytetowo. Ta grupa wiekowa zarejestruje się już 28 kwietnia. To samo dotyczy pacjentów w przedziale wiekowym 18-29. Dla nich rejestracja odbędzie się 4 maja.

News4Media, fot.: iStock, graf.: KPRM

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~123
20.04.2021 22:33

No to na co teraz będzie narzekał "narka" z całą resztą lemingów?

avatar
~Arek
21.04.2021 09:42

Pewnie że obiad jest niedobry bo nie lubi ziemniaków bez sosu, albo że jajka są na miękko a on woli na twardo :)

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl