TworzymyGłos Regionu

reklama

Przed siedzibą KPP Wschowa oddali hołd sierżantowi Sitkowi. „Cześć Jego Pamięci!”

Środa, 12 czerwca 2024 o 17:15, aktualizacja Środa, 12 czerwca 2024 o 17:21, autor: 3
Przed siedzibą KPP Wschowa oddali hołd sierżantowi Sitkowi. „Cześć Jego Pamięci!”

We Wschowie, podobnie jak w całym kraju, służby mundurowe złożyły hołd zmarłemu żołnierzowi Mateuszowi Sitkowi. „Zatrzymaliśmy radiowozy oraz włączyliśmy sygnały świetlne i dźwiękowe. W ten sposób oddaliśmy hołd poległemu żołnierzowi. Całe policyjne środowisko jednoczy się w tej trudnej i smutnej chwili. Cześć Jego Pamięci!” - mówi nadkomisarz Maja Piwowarska, rzeczniczka wschowskiej policji.

Tragiczne wydarzenia na granicy

Mateusz Sitek, 21-letni żołnierz, został zaatakowany nożem 28 maja na granicy w okolicy Dubicz Cerkiewnych. Napastnik, migrant próbujący przekroczyć granicę, zranił go w klatkę piersiową. Ranny wojskowy trafił najpierw do szpitala w Hajnówce, a później został przetransportowany do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Niestety, mimo starań lekarzy zmarł. 

Ceremonie pożegnalne i honory

Msza żałobna odbyła się w Kościele pw. Świętej Anny w Nowym Lubielu. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Rodzina i przyjaciele zmarłego żegnali go z głębokim smutkiem.

Decyzją szefa MON, Mateusz Sitek został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta oraz odznaczony "Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju". Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wyraziło uznanie dla jego poświęcenia, pisząc: „Mateuszu, Nasz Bracie w służbie, wypełniłeś słowa roty przysięgi”.

Zobacz: Uczniowie „Staszica” oddali hołd zmarłemu żołnierzowi Mateuszowi Sitkowi. „Murem za polskim mundurem”

Hołd w samo południe

Punktualnie o godzinie 12:00 w całej Polsce zawyły syreny pojazdów służbowych. „Na znak czci dla Mateusza i solidarności wszystkich służb mundurowych dbających o bezpieczeństwo polskiej granicy” – wyjaśniał komunikat Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W poniedziałek, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, odprawiono mszę świętą w intencji zmarłego żołnierza. Wschowscy policjanci uczcili jego pamięć przed siedzibą Komendy Powiatowej Policji we Wschowie, punktualnie o godzinie 12:00.

Śmierć Mateusza Sitka przypomina o trudnych i niebezpiecznych warunkach, w jakich służą nasi mundurowi. Jego ofiara na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich, którzy dbają o bezpieczeństwo naszego kraju.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~AS
12.06.2024 18:25

RIP

avatar
~autor
12.06.2024 18:37

Szkoda ze Polak zawsze dostrzega swoje bledy dopiero po szkodzie. Mlody chlopak musial zginac zeby cos sie ruszylo, chociaz nadal nie wiadomo jak to sie skonczy.

avatar
~Janusz
13.06.2024 13:30

Powinni pojechać na wschodnią granicę i zrobić coś pożytecznego a nie tylko robić takie ustawki.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl