TworzymyGłos Regionu

Prezydent Rzeszowa wybrany.

To najważniejszy sondaż poparcia dla partii politycznych?

Poniedziałek, 14 czerwca 2021 o 11:23, autor: 3 1392
Prezydent Rzeszowa wybrany.

Jeden z czwórki kandydatów zdobył w niedzielę ponad 50 procent głosów. To oznacza, że Rzeszów wybrał prezydenta już w pierwszej turze.

Znamy już wyniki z wszystkich komisji, w których w niedzielę rzeszowianie wybierali prezydenta miasta. Głosowanie było konieczne, po tym jak w lutym ze stanowiska zrezygnował Tadeusz Ferenc. 81-letni samorządowiec odszedł ze względu na stan zdrowia. Rządził stolicą Podkarpacia 20 lat.

Do wyborów stanęli:

  • Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta popierany przez KO, PSL i Polskę 2050,
  • Grzegorz Braun, poseł Konfederacji,
  • Ewa Leniart, wojewoda podkarpacka wspierana przez PiS,
  • Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości z Solidarnej Polski. (oficjalnie poparł go ustępujący Ferenc).

Według danych z komisji wyborczych ponownego głosowania nie będzie, bo jeden z kandydatów otrzymał w niedzielę ponad 50 procent głosów.

Wyniki wyborów w Rzeszowie

  • Konrad Fijołek – 56,51 proc.,
  • Ewa Leniart – 23,62 proc.
  • Marcin Warchoł – 10,72 proc.
  • Grzegorz Braun – 9,15 proc.

Te wybory to nie była tylko sprawa lokalnej polityki. Był to najważniejszy sondaż poparcia dla partii w tym roku. To też sprawdzian dla Zjednoczonej Prawicy, która wystawiła dwóch zwalczających się kandydatów. Komentatorzy podkreślają również, że głosowanie miało pokazać, czy wygrywa Polska samorządowa, czy jednak warszawska polityka.

Pomógł premier?

W Rzeszowie nie wygrała żadna opcja, żadna formacja, żadna strona między nami obywatelami. W Rzeszowie tak naprawdę zwyciężyła jedność. Najpierw jedność między nami - grupą radnych, potem jedność rzeszowian. Tych wszystkich, którzy skupili się wokół idei, programu. Jestem głęboko przekonany, że w Polsce, w której tak silne są jeszcze podziały, już wkrótce, także zwycięży ta jedność.” - mówił na gorąco Fijołek, a w poniedziałek rano w wywiadzie dla TVN24 dziękował… premierowi.

Wybory miały się odbyć 14 marca, ale Mateusz Morawiecki przesunął je na czerwiec z powodu pandemii. Fijołek właśnie za to dziękował szefowi rządu, mówiąc, że to mu dało lepszy wynik, niż w pierwszych sondażach. „Spędziłem kampanię na ulicach Rzeszowa (…) i ten dłuższy czas kampanii pokazał mieszkańcom, kto jest bardziej autentyczny.” - tłumaczył prezydent elekt.

Ewa Leniart pogratulowała już zwycięzcy: „Czekamy do godzin nocnych, kiedy ostatecznie zostaną podane wyniki przez Państwową Komisję Wyborczą. Niemniej jednak już w tej chwili spieszę, by pogratulować rywalowi i podziękować wszystkim konkurentom.” - mówiła stojąc wśród swoich sztabowców na wieczorze wyborczym.

Frekwencja w wyborach na prezydenta Rzeszowa wyniosła 54,01 proc.

 

News4Media, fot.: iStock

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~PiS pakuj się
14.06.2021 12:56

Brawo Rzeszów, teraz czas na pisowską Wschowę

avatar
~Prezes !
14.06.2021 13:51

Niech żyje przyjaźń wschowsko rzeszowska ! SZ ! Doczekałeś się haha . W pcimiu to będą wybory nieprawdaż ? Sondaż partyjny ....

avatar
~do powyżej
15.06.2021 16:08

Najbardziej mnie dzisiaj bawi zachwyt zwolenników KO i Hołowni, którzy zwycięstwo kandydata Lewicy w Rzeszowie nazywają powrotem do normalności. Mentalność kolaboranta wiecznie żywa.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl