W I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie przeprowadzono symulację głosowania prezydenckiego. Inicjatywa, której celem było upowszechnianie postaw obywatelskich, przyciągnęła ponad połowę uczniów szkoły.
Frekwencja uczniowska wyniosła dokładnie 53,38%. Spośród 281 uprawnionych, do urn podeszło 150 uczniów. Dodatkowo głos oddało 15 z 22 obecnych tego dnia nauczycieli i pracowników szkoły – to 68,18% frekwencji.
Głosowanie odbyło się zgodnie z zasadami – uczniowie zgłaszali się do komisji wyborczej, podpisywali się na liście, pobierali karty i głosowali w wydzielonych stanowiskach. Przygotowanie i przebieg wyborów nadzorował nauczyciel matematyki Janusz Kolan.
ZOBACZ: Maturzyści z „Zana” pożegnali szkołę. Były wzruszenia, wyróżnienia i podziękowania [ZDJĘCIA]
Zandberg przed Trzaskowskim i Braunem
Najwięcej głosów uzyskał Adrian Zandberg – zagłosowało na niego 46 osób, co dało mu 28,22% poparcia. Drugie miejsce przypadło Rafałowi Trzaskowskiemu z wynikiem 19,02% (31 głosów), a trzecie Grzegorzowi Braunowi – zdobył 12,88% głosów (21 osób).
W dalszej kolejności uplasowali się: Joanna Senyszyn (10,43%), Sławomir Mentzen (9,2%), Magdalena Biejat (6,75%), Karol Nawrocki (6,13%), Szymon Hołownia (3,68%), Krzysztof Stanowski (2,45%), Marek Jakubiak (1,23%). Artur Bartoszewicz, Maciej Maciak i Marek Woch nie zdobyli żadnego poparcia. Oddano dwa głosy nieważne.
Dzień Obywatelski w „Zanie”
Prawybory stanowiły element szerszego programu edukacyjnego w ramach Dnia Obywatelskiego „W Zanie”, który zorganizowano w szkole po raz drugi. Inicjatywa miała na celu nie tylko symulację realnych procedur demokratycznych, lecz również pogłębienie wiedzy uczniów o historii i prawie.
Dzień wzbogaciły dodatkowe wydarzenia. Uczniowie spotkali się z prawnikiem oraz wysłuchali wykładu historycznego, który z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i wyborów z 4 czerwca 1989 roku wygłosił nauczyciel historii Piotr Sobański.