TworzymyGłos Regionu

Podsumowanie Dni Szlichtyngowej.

Tak bawili się mieszkańcy (ZDJĘCIA)

Środa, 06 lipca 2022 o 11:05, aktualizacja Środa, 06 lipca 2022 o 11:37, autor: 2 727
Podsumowanie Dni Szlichtyngowej.

Szlichtyngowa obchodziła w tym roku jubileusz 378 – lecia nadania praw miejskich. Z tej okazji w dniach 1 i 2 lipca mieszkańcy i goście korzystali z szeregu atrakcji.

1 lipca w sali świetlicy miejskiej odbył się 1 dzień obchodów święta miasta przygotowany przez pracowników Biblioteki Publicznej w Szlichtyngowie na czele z Dyrektor Anną Neć we współpracy z Muzeum Ziemi Wschowskiej. Odbyły się warsztaty dla dzieci pn. „Legendy naszego regionu” prowadzone przez Anna Napierałę, następnie mieszkańcy mogli skorzystać z wystaw pt. „Szlichtyngowa w obiektywie”, „Nasze miasto w literaturze” i dzięki współpracy z Muzeum Ziemi Wschowskiej wystawę pn. „Niepodległość – droga do wolności na okolicznych ziemiach”. Była również wystawa prac konkursu plastycznego pn. „Moja gmina – ciekawa kraina”. Przedstawiciel Muzeum Ziemi Wschowskiej pan Mateusz Szałata przedstawił prelekcje dot. „Historii Ziemi Wschowskiej”. Na zakończenie pierwszego dnia obchodów odbyła się prezentacja wierszy naszych lokalnych twórców. Zaprezentowali się Hanna Wilińska, uczennica Szkoły podstawowej w Jędrzychowicach, która zaprezentowała wiersz pt. „Mój dom”, Oliwia Rogińska ze Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „INKI” w Starych Drzewcach z utworem „Miejsce ukochane” oraz Amelia Pańczar w utworze „Początek wakacji”, który został napisany przez Julię Baziuk, Aleksandrę Czyczyk, Amelię Pańczar ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlichtyngowej.

Drugi dzień obchodów odbył się w Parku Górczyńskim w Szlichtyngowej. Burmistrz Jolanta Wielgus przywitała zebranych. „Dni Szlichtyngowy, to nie tylko święto Miasta, ale święto całej Gminy, wszystkich miejscowości tworzących Gminę Szlichtyngowa. Nasze Miasto i Gmina to My i pamiętajmy o tym każdego dnia. Mogę śmiało powiedzieć, że Gmina Szlichtyngowa wkroczyła na drogę dynamicznego rozwoju, a dzieje się tak dlatego, że zdecydowana większość Jej Mieszkańców kocha miejsce, w którym żyje i rozumie, że ciężką, konsekwentną pracą i we wspólnych działaniach można zrobić coś dobrego i zostawić po sobie ogromny dorobek dla przyszłych pokoleń. Tylko twórcza praca, zgoda i więzi przyjaźni wśród Mieszkańców, jak i władz samorządowych, gwarantują powodzenie wielu zamierzeń inwestycyjnych realizowanych w Naszej Gminie.”– powiedziała w swoim wystąpieniu Jolanta Wielgus.

Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Pan Andrzej Ziarek – Zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze, Pan Andrzej Bielawski – Starosta Powiatu Wschowskiego, pan Waldemar Starosta – Wicestarosta Powiatu Wschowskiego, Pan Robert Alefierowicz – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR we Wschowie, Aspirant sztabowy Damian Lipowy – Kierownik Posterunku Policji w Szlichtyngowie, Pani Aneta Majewska – Kierownik Banku Spółdzielczego we Wschowie – Oddział w Szlichtyngowie. Kierownicy i Dyrektorzy Gminnych Jednostek Organizacyjnych, Radni Rady Miejskiej, Sołtysi i Przedstawiciele Rad Sołeckich.

Po oficjalnym otwarciu drugiego dnia obchodów Dni Szlichtyngowy rozpoczął się program artystyczny, który zainaugurował koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Wschowy. Następnie na zaprezentowali się uczniowie ze szkół z terenu gminy Szlichtyngowa. Wystąpiły dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Pluszowego Misia w Szlichtyngowej przygotowane przez panią Katarzynę Mikę, panią Katarzynę Ilmak, panią Żanetę Miaskowską oraz panią Joannę Zientek oraz grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szlichtyngowie pod nadzorem pani Renaty Kokorniak. Odbył się występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jędrzychowicach pod przewodnictwem pani Ewy Szpatowicz oraz uczniowie z zespołu perkusyjnego Oliwier Piwowar i Oliwier Krawczyk.

W dalszej części odbyły się również występy indywidualne: wystąpiła Weronika Kupczyk ze Szkoły Podstawowej w Szlichtyngowie, Arsen Bezborodyi zaśpiewał utwór Zenona Martyniuka „Przez twe oczy zielone” oraz zagrał na keyboardzie, Hanna Wilińska zaśpiewała dwa utwory Sanah – „Ostatnia Nadzieja” i „Eldorado” a pokaz taneczny przy utworze „Baby shark remix” zatańczyły Maja Jurczak, Aleksandra Olszewska i Wanessa Pasternak. Wiersze, tańce i śpiewy najmłodszych zostały nagrodzone dużymi brawami.

Podczas głównych obchodów Dni Szlichtyngowy odbył się Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich na najsmaczniejsze ciasto w Gminie Szlichtyngowa. Komisja Konkursowa w osobach: Błażej Rajman, Dorota Raczycka i Anna Walner oceniła ciasta konkursowe. Po podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzcę, którym zostało Koło Gospodyń Wiejskich Jędrzychowianki otrzymując bon o wartości 300 zł, drugie miejsce i bon o wartości 200 zł zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Kowalewianki, a trzecie i bon o wartości 100 zł Koło Gospodyń Wiejskich Baryczanki.

Odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn. „moja gmina – ciekawa kraina” organizowanego przez Bibliotekę Publiczną pod patronatem Burmistrz Miasta i Gminy. Laureatami konkursu zostali:

Kategoria przedszkole:

I miejsce – Michalina Ulok
II miejsce – Elena Miaskowska
III miejsce - Nadia Nalepińska
wyróżnienie – Konrad Nalepiński

Kategoria klas I-III:

I miejsce – Franciszek Schmuck
II miejsce – Bartosz Suleja
III miejsce Gabriel Schmuck
wyróżnienie Franciszek Shymanskyy

Natomiast nagrodę publiczności otrzymał – Bartosz Suleja.

Podczas trwania imprezy było dużo atrakcji dla wszystkich mieszkańców. Dla najmłodszych były darmowe dmuchańce, stoisko z grami i zabawami przygotowane przez Akademię Tańca i Animacji OTIUM ze Wschowy oraz strefa relaksu z leżakami dla rodziców i opiekunów. Do dyspozycji najmłodszych były również klocki piankowe XXL i wytwornica baniek mydlanych. Było również stanowisko promocyjne Urzędu Miasta i Gminy Szlichtyngowa udekorowane czerwonymi balonami oraz namiot profilaktyczny w którym można było uzyskać konsultacje i porady dotyczące uzależnień i przeciwdziałania przemocy domowej w rodzinie. Na terenie parku były również atrakcje strażackie przygotowane przez strażaków z OSP Gola, Szlichtyngowa i Wyszanów oraz pokaz sprzętu strażackiego i policyjnego. Dla starszych uczestników rozegrano konkurs strzelecki o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Szlichtyngowa w dwóch kategoriach juniorów i seniorów. Konkurs przygotował Klub Strzelecki „Muszkiet” Szlichtyngowa. Rozegrano również mini turniej strzelania do tarcz przygotowany przez Grupę ASG Szlichtyngowa.

Dla miłośników dobrego jedzenia były stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Naszej Gminy oraz stoisko gastronomiczne Fin de Siecle, a wszyscy chętni mieszkańcy mogli posilić się darmową grochówką sfinansowaną przez Burmistrz Miasta i Gminy Jolantę Wielgus.

Tuż przed 20:00 odbył się Festiwal kolorów HOLI i w całym parku zrobiło się kolorowo. Po zakończeniu części oficjalnej obchodów zaczęła się zabawa taneczna prowadzona przez DJ Krysa.

Bardzo dziękujemy Wszystkim obecnym zaproszonym gościom, Radnym, Sołtysom, przedsiębiorcom oraz mieszkańcom, którzy zapewnili wysoką frekwencję. Dziękujemy również tym którzy przyczynili się do organizacji Dni Szlichtyngowy: Bankowi Spółdzielczemu we Wschowie, który był sponsorem finansowym oraz Piekarni Gierczak, która zapewniła pieczywo. Dziękujemy również pracownikom Biblioteki Publicznej w Szlichtyngowie z Dyrektor Anną Neć na czele, pracownikom Muzeum Ziemi Wschowskiej, nauczycielom i dzieciom z placówek edukacyjnych z terenu naszej Gminy, osobom, które zechciały wziąć udział w pokazie talentów, ratownikom medycznym, pracownikom Restauracji Fin de Sielce na czele z Panią Jolantą Denesiuk, Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu Naszej Gminy, animatorkom z Akademii Tańca i Animacji OTIUM ze Wschowy, Policjantom z KPP Wschowa, Strażakom z OSP Szlichtyngowa, OSP Gola i OSP Wyszanów, grupie ASG Szlichtyngowa, Klubowi Strzeleckiemu Muszkiet ze Szlichtyngowy, pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz pracownikom Urzędu Miasta i Gminy w Szlichtyngowej.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Zen
06.07.2022 12:11

Czy mam rozumieć , że bez tego punktu dni Szlichtyngowej można by było zaliczyć do nieudanych ? - Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze, Starosta Powiatu Wschowskiego, Wicestarosta Powiatu Wschowskiego, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR we Wschowie, Kierownik Posterunku Policji w Szlichtyngowie, Kierownik Banku Spółdzielczego we Wschowie – Oddział w Szlichtyngowie. Kierownicy i Dyrektorzy Gminnych Jednostek Organizacyjnych, Radni Rady Miejskiej, Sołtysi i Przedstawiciele Rad Sołeckich. Uważam, że bez nich byłby równie udane, polityki na dni Szlichty nie jest potrzebna.

avatar
~mieszkanka
06.07.2022 18:48

Takich dni Szlichtyngowej jeszcze nie było. Za poprzedników /AST, Wardecki / Park Górczyński i boisko pełne było bawiących się mieszkańców, występy gwiazd, zespołów ludowych a przede wszystkim korowody z orkiestrą strażacką. Ludziom po pandemii taka zabawa się należała. DJ lipa.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl