TworzymyGłos Regionu

Orkiestra Dęta Filharmonii Kaliskiej zagrała we Wschowie.

Posłuchaj koncertu (VIDEO)

Poniedziałek, 08 listopada 2021 o 11:10, autor: 1 1605
Orkiestra Dęta Filharmonii Kaliskiej zagrała we Wschowie.

Koncertem Orkiestry Dętej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Pawła Joksa zakończył się XVIII Królewski Festiwal Muzyki we Wschowie. Muzycy zaprezentowali najpiękniejsze melodie świata i arcydzieła sztuki filmowej. Wydarzenie odbyło się w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Królowej. 

Koncert finałowy podsumował Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak:

Jak udany był to koncert niech świadczą wielokrotne oklaski na stojąco licznie zgromadzonej publiczności. Dziękuję muzykom za przepiękne wykonanie dzisiejszych utworów.

Dziękuję za dzisiejszą obecność gościom: Senatorowi RP Wadimowi Tyszkiewiczowi, wicestaroście leszczyńskiemu Maciejowi Wiśniewskiemu, wójtowi Wijewa Mieczysławowi Drożdżyńskiemu oraz Prezesowi Konwentu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” Czesławowi Fiedorowiczowi.

Dziękuję również za gościnę księdzu Adamowi Tablowskiemu, proboszczowi parafii pw. św. Jadwigi, życząc szybkiego powrotu do zdrowia.

Chciałbym także podziękować pracownikom Centrum Kultury i Rekreacji za te trzy dni, które mogliśmy spędzić z wyjątkową muzyką podczas XVIII Królewskiego Festiwalu Muzyki. Mam nadzieję, że uczestniczący w tych wydarzeniach mieszkańcy naszej gminy oraz goście nie żałowali poświęconego czasu i równie, albo jeszcze liczniej zjawimy się na przyszłorocznej edycji. 

Muzycy zagrali:

  1. Symphonic Marches of John Williams Waren Barker,
  2. Walc z filmu „Trędowata” – Wojciech Kilar arr. Robert Niepostyn,
  3. Por Una Cabeza – Carlos Gardel Robert Niepostyn
  4. Dawno temu w Ameryce- Ennio Morricone ar. J de Meji
  5. Romeo i Julia – Nino Rota,
  6. Les Miserables C.M. Schonberg arr W. Barker,
  7. Mask of Zorro – James Horner arr. Jay Bocook,
  8. Crimson Tide – Hans Zimmer, arr. Eric Rozendom
  9. At World’s End – Hans Zimmer, arr, Eric Rozendom.
  10. Swing Swing Swing – John Williams

Paweł Joks jest absolwentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie trąbki prof. Romana Grynia. Ukończył studia podyplomowe w zakresie dyrygentury orkiestr dętych w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, a w roku 2005 studia podyplomowe na kierunku menadżer kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.  Od 2019 roku jest doktorem sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura.

Z orkiestrami dętymi związany zawodowo od 1987 roku, początkowo jako elew (uczeń) Orkiestry Garnizonowej w Ostrowie Wielkopolskim (1987-1994), następnie muzyk-solista Orkiestry Wojskowej we Wrocławiu (1994-1995) oraz muzyk-koncertmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Poznaniu.

W 2002 roku został Dowódcą -Kapelmistrzem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu, którą kieruje do chwili obecnej. Od 2008 roku prowadzi Młodzieżową Orkiestrę Dętą Gminy Tarnowo Podgórne, a od roku 2011 jest w tej samej miejscowości nauczycielem gry na trąbce w Samorządowej Szkole Muzycznej I stopnia.

Od 2013 roku pracuje w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, prowadząc klasę Dyrygentury Orkiestr Dętych przy Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Wokalistyki, Teorii Muzyki i Edukacji Artystycznej.

 W 1996 roku został laureatem I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Solistów Wojska Polskiego. Dwukrotnie był finalistą Ogólnopolskiego Festiwalu Trębaczy w Kaliszu (1996 r., 1999 r.).

Dowodzona przez niego Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych konsekwentnie podnosi swój poziom artystyczny, wzbogaca repertuar odnosząc sukcesy na terenie  Polski
i po za jej granicami. Zespół ten koncertował w prawie wszystkich krajach Europy, występował także Rosji, Chinach oraz USA. We wrześniu 2018 roku zdobył

I miejsce oraz tytuł Laureata 53 Niepodległościowego Konkursu Orkiestr Wojska Polskiego – Świeradów Zdrój 2018, a jej kapelmistrz  wyróżnienie specjalne Osobowość artystyczna.

 Od 2005 roku połączył pracę artystyczną z  działalnością  charytatywną,  koncertując dla takich instytucji jak: Hospicjum Domowe, Hospicjum Palium, Fundacja Mam Marzenie,  Fundacja Redemptoris Missio, Stowarzyszenie Na Tak.

W 2014 roku otrzymał Nagrodę Arcybiskupa Poznańskiego za wybitne osiągnięcia
w dziedzinie kultury chrześcijańskiej.

Orkiestra Dęta Filharmonii Kaliskiej

Orkiestra z najstarszego miasta w Polsce, z miasta gdzie założono najstarsze w Polsce Towarzystwo Muzyczne (1818), a stały teatr Wojciecha Bogusławskiego funkcjonował od roku 1800. Z miasta, w którym Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski i najwybitniejsi europejscy wirtuozi XIX wieku, w drodze z Wiednia czy Berlina do Petersburga, dawali koncerty.

Orkiestra Dęta powstała w 2020 roku z inicjatywy Lechosława Nowaka – trębacza, solisty Filharmonii Kaliskiej oraz dyrygenta.

Muzycy grający w zespole to muzycy – soliści wchodzący w skład zespołu Filharmonii Kaliskiej, który został nagrodzony Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album.

Artystycznym celem zespołu jest wzbogacenie codziennej orkiestrowej współpracy o odkrywanie nowych muzycznych światów grając w Orkiestrze Dętej oraz ukazywanie piękna wspólnego brzmienia instrumentów poprzez prezentowanie szerokiego repertuaru na orkiestrę – zarówno klasycznego jak i rozrywkowego.

Orkiestra występowała w wielu miejscach na muzycznej mapie Polski zachwycając różnorodnym repertuarem, profesjonalnym wykonaniem  i brzmieniem instrumentów dętych blaszanych.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~czytelnik
08.11.2021 19:11

Żal patrzeć na tylu zamaskowanych ludzi w kościele. Dziwne, że ksiądz pozwala nosić te swego rodzaju "talizmany" w świątyni, bo skuteczność maseczek w walce z covidem już dawno została obalona. A zupełnie nie rozumiem ludzi noszących maseczki na brodzie lub tylko na ustach. Po co? Na co? Jak ona ma niby działać? XXI wiek a ludzie dali się tak ogłupić. Dobrze, że chociaż te kilkanaście osób oddycha pełną piersią.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl