TworzymyGłos Regionu

reklama

Ołtarz i ambona z Jędrzychowic w trakcie prac konserwatorskich i restauratorskich

Sobota, 29 czerwca 2024 o 14:57, autor: 0
Ołtarz i ambona z Jędrzychowic w trakcie prac konserwatorskich i restauratorskich

W Jędrzychowicach trwają intensywne prace konserwatorskie w Kościele pw. Św. Jana z Dukli. Przedsięwzięcie ma na celu przywrócenie dawnej świetności XVII-wiecznej ambonie oraz XIX-wiecznemu ołtarzowi głównemu.

Prawie 400 tys. zł dofinansowania

Zadanie realizuje konsorcjum firm specjalizujących się w konserwacji dzieł sztuki. W jego skład wchodzą: Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Paulina Celecka z Marcinowic, Konserwacja Zabytków Marcin Pechacz ze Wschowy oraz ART-RENATO Renata Śpiewak-Grzesik z Torunia. Wartość projektu wynosi 390 013,06 zł brutto.

Warto podkreślić, że realizacja tego ambitnego przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki znaczącemu wsparciu finansowemu. Gmina Szlichtyngowa pozyskała dotację pokrywającą aż 98% kosztów, co przekłada się na kwotę 382 212,79 zł.

Ambona w Marcinkowicach, ołtarz w Toruniu

Prace konserwatorskie wymagają niezwykłej precyzji i specjalistycznego podejścia. Z tego powodu zarówno ambona, jak i ołtarz zostały zdemontowane i przetransportowane do specjalistycznych pracowni.

14 maja br. ambona opuściła mury kościoła i trafiła do pracowni konserwatorskiej w Marcinowicach koło Krosna Odrzańskiego. Tydzień później, 22 maja, podobny los spotkał ołtarz główny, który został przewieziony do Torunia.

Zakres prac konserwatorskich

Renowacja obejmuje szereg skomplikowanych zabiegów, mających na celu przywrócenie pierwotnego piękna zabytkowym elementom wyposażenia kościoła. Wśród nich znajdują się:

  • Badania techniki wykonania warstw chronologicznych
  • Dezynsekcja z efektem zabezpieczającym
  • Wzmocnienie struktur drewna
  • Usunięcie przemalowań i wtórnych warstw pozłotniczych
  • Rekonstrukcja i wymiana zniszczonych elementów
  • Uzupełnianie ubytków drewna
  • Rekonstrukcja rzeźbiarska
  • Zabezpieczenie i izolacja uzupełnień malarskich
  • Rekonstrukcja, uzupełnienie oraz zabezpieczenie złoceń

Osobną częścią projektu jest konserwacja obrazu, która obejmuje m.in. wstępne oczyszczenie, rozpoznanie stanu zachowania i techniki wykonania, naprawę ewentualnych rozdarć oraz uzupełnienie ubytków w warstwie malarskiej.

Źródło: UMiG Szlichtyngowa

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl