TworzymyGłos Regionu

O co chodzi z amantadyną?

Coraz bardziej zaawansowane badania nad lekiem na COVID-19

Wtorek, 06 kwietnia 2021 o 00:58, autor: 3 2397
O co chodzi z amantadyną?

Czy czeka nas rewolucja w leczeniu choroby COVID-19? Do tej pory nadzieją powrotu do normalności były jedynie szczepionki, do której nie wszyscy są przekonani. Tymczasem trwają badania nad lekiem, który - jak twierdzą niektórzy lekarze - jest skuteczny w zapobieganiu zakażeniem koronawirusem i w leczeniu skutków choroby powodowanej tym wirusem.

Czy amantadyna jest skutecznym lekiem na COVID-19? Doktor Włodzimierz Bodnar, który stosował ją na sobie oraz na swoich pacjentach uważa, że tak. 

"Chorowało sporo osób z mojego personelu medycznego, przechodzili chorobę lekko, wszyscy brali amantadynę, pracuje u mnie około 60 osób, a współpracuje około 100. Nikt mi nie umarł, a wszyscy brali amantadynę"
- mówił na antenie Polsatu dr Włodzimierz Bodnar.

Lekarz powiedział, że dzięki amantadynie on i jego personel nie boi się choroby Covid-19:

"Ci ludzie, którzy biorą amantadynę od października, oni praktycznie nie mają zespołów pocovidowych. (...) Mój personel w ogóle nie boi się covid-19, część osób chętnie chodziła bez maseczek mimo, że narażenie w przychodni jest tak duże, ja osobiście przyjmując tyle osób przyjmuje bez maseczki"

Dr. Włodzimierz Bodnar w programie "Gość Wydarzeń" ubolewał nad metodą leczenia osób chorych na COVID-19, a w zasadzie nad jej brakiem. 

Badania nad amantadyną 

Agencja Badań Medycznych, w odpowiedzi na zlecenie Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, sfinansowała badanie dotyczące zastosowania amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19. Badanie ma na celu potwierdzić, czy napływające doniesienia o skuteczności wykorzystania substancji stosowanej dotychczas w leczeniu Parkinsona zapobiega również rozwojowi COVID-19.

Jak poinformowała Agencja Badań Medycznych, przeprowadzone wiosną 2020 badanie wykazało, że żaden z pacjentów przyjmujących amantadynę, u których stwierdzono zarażenie wirusem SARS-CoV-2, nie doświadczył ciężkich objawów choroby. Podobnych obserwacji u pacjentów z chorobą Parkinsona dokonała także grupa z Cambridge University, która  postuluje konieczność przeprowadzenia szerszych badań klinicznych w tym zakresie.

"Jako Agencja Badań Medycznych powinniśmy dostarczyć Polakom obiektywnej wiedzy, w celu zakończenia dyskusji na temat słuszności stosowania amantadyny w przebiegu COVID-19 w oparciu o twarde dowody naukowe. O to właśnie poprosił nas minister Niedzielski. Badanie, które uruchamiamy, da nam odpowiedź, czy amantadyna rzeczywiście działa."
– podsumowuje Prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński.

"Analizując mechanizm działania leku sądzimy, że amantadyna może być skuteczna w zapobieganiu rozwojowi COVID-19 w kierunku ostrej niewydolności oddechowej także poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Warunkiem skuteczności amantadyny w COVID-19 jest jednak stosowanie tego leku we wczesnej fazie procesu chorobowego, t.j. przed rozwinięciem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS)."
- podkreśla prof. Konrad Rejdak 

Badania nad amantadyną prowadzi Górnośląskie Centrum Medyczne, a wspomagać je ma 20 placówek. Badanie powinno zakończyć się 30 kwietnia. 

News4Media/fot.News4Media

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~Kasia
06.04.2021 07:59

Mój znajomy po amanttdynie 3 dni i zdrowy

avatar
~ja
06.04.2021 08:51

jak o co chodzi? Chodzi o to, że jest lek na covida i rząd się boi, że ludzie przestaną chorować i nie będzie można nimi sterować tak jak teraz. Lek był normalnie dostępny, czyli ktoś go musiał kiedyś badać a jak sie okazało, że leczy covida to wycofali go ze sprzedaży i będą badania robić....

avatar
~do - ja
07.04.2021 10:22

Po co te teorie spiskowe ?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl