TworzymyGłos Regionu

Zmiany w prowadzenie KPiR w 2022 roku

Czwartek, 13 stycznia 2022 o 21:29, autor: 0 88
Zmiany w prowadzenie KPiR w 2022 roku

Księga Przychodów i Rozchodów to jeden z najpopularniejszych sposobów ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych zachodzących w ramach standardowej aktywności przedsiębiorstwa. Dlatego też każdy przedsiębiorca, który wykorzystuje ten sposób księgowości uproszczonej, powinien zapoznać się z nowelizacją ustawy, która zawiera w sobie zasady prowadzenia Księgi, a także wszystkie zmiany wdrożone w nowym roku kalendarzowym. Główna zmiana to ta związana ze zwiększonym limitem. Sprawdźmy, w jaki sposób zmienia się zasada prowadzenia KPiR. 

Zmiany w prowadzeniu KPiR - wyższy limit

Główna zmiana to limit przychodów, którego przedsiębiorca nie może przekroczyć w ramach rocznej działalności. Poprzedni limit wynosił 9 030 600 złotych - równowartość 2 milionów euro. A więc przedsiębiorcy, którzy na przestrzeni roku podatkowego uzyskali przychód większy niż powyższa kwota, byli zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych, co jest jednoznaczne z prowadzeniem pełnej księgowości. Jak dobrze wiadomo, pełna księgowość wymusza znacznie bardziej rozwiniętą ewidencję, nie tylko zdarzeń gospodarczych, ale i środków trwałych i wielu innych elementów finansowego obszaru działania firmy. W 2022 roku wielu przedsiębiorców będzie zadowolonych z powodu zwiększenia limitu uprawniającego do prowadzenia księgowości uproszczonej. Będzie to dokładnie 9 188 200 złotych. A więc wartość przychodu możliwego do osiągnięcia wzrasta o ponad 150 tysięcy złotych. To świetna wiadomość dla wszystkich firm, które były na granicy przychodu umożliwiającego ułatwienie zasad związanych z księgowaniem zdarzeń gospodarczych. 

Przypomnienie zasad związanych z możliwością prowadzenia KPiR

Przypomnijmy, że limit przychodów to tylko jeden z warunków, jaki należy spełnić, by móc prowadzić KPiR. Uproszczoną księgowość mogą prowadzić przedsiębiorcy, którzy rozliczają się według zasad ogólnych lub podatku liniowego. Dodatkowo mogą to być jedynie te firmy, których forma prawna to JDG, spółka jawna, spółka cywilna lub spółka partnerska. Reszta firm posiadających odmienną formę prawną bez względu na osiągany przychód jest zobowiązana do prowadzenia pełnej księgowości. 

Które przychody należy brać pod uwagę?

Obliczając przychody netto z prowadzenia działalności gospodarczej, należy zwrócić szczególną uwagę na artykuł 14 ustawy o PIT, w którym to są wymienione wszystkie składniki wchodzące w skład wartości przychodu. Są to między innymi przychody uzyskane z tytułu sprzedaży towarów i usług, ale też przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, dotacje, różnice kursowe, odsetki uzyskane i umorzone, przychody z najmu oraz wszelkiego rodzaju odszkodowania uzyskane na przestrzeni roku finansowego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy pytań warto zwrócić się do krakowskiego biura księgowego RoscoTax. Więcej informacji oraz dane kontaktowe znajdziesz pod linkiem.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

PRACA
PRACA
Oferty
Grunty rolne
Grunty rolne
Pozostałe
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl