TworzymyGłos Regionu

Zmiany w ofertach banków

Czwartek, 14 kwietnia 2016 o 05:00, aktualizacja Wtorek, 17 maja 2016 o 09:27, autor: 0 1396
Zmiany w ofertach banków

Klienci bardzo uważnie przyglądają się ofertom banków, jednak czynią to najczęściej tylko podczas pierwszego wyboru konta. Przekonani o słuszności swojej decyzji, nie weryfikują, choćby okresowo, ofert bankowych. Czy taka lojalność jest opłacalna?

 

To, co było dobre wczoraj, nie musi być korzystne dziś

Często zapominamy o tym, że w momencie wyboru rachunku bankowego kierujemy się korzyściami oferowanymi przez banki w określonym czasie. Oferta instytucji finansowych jest propozycją zmieniającą się czaswo, tak w wybranym przez nas banku, jak i w podmiotach konkurencyjnych. Zmiany nie ograniczają się wyłącznie do obniżek cen (zauważmy, że większość rachunków już w tej chwili oferowana jest bezpłatnie lub za kwotę bliską zeru). O wiele ciekawsze są modyfikacje produktów lub nowości w ofercie. Czasem też można zauważyć dążenie do specjalizacji instytucji finansowej w określonym kierunku. Warto to wykorzystać dla swoich celów.

Drugą zmienną jest nasza sytuacja osobista. Potrzeby klientów są tak samo niestałe, jak cenniki i produkty banków. Przyglądając się statystycznemu Kowalskiemu, można zauważyć, że pierwszy okres dorosłego życia wiąże się raczej z korzystaniem z kredytów, a na późniejszych etapach rośnie zainteresowanie lokatami. Osoby, którym powiększa się rodzina poszukują ofert, które ułatwiają oszczędzanie na  przyszłość dziecka, czy korzystanie przez małoletnich z przedpłaconych kont, itp. Gdy Kowalski rezygnuje z roli pracownika i otwiera własny biznes, jest zainteresowany bankami silnie wspierającymi przedsiębiorczość.

Wiosna sprzyja porządkom finansowym

Remanent dobrze jest rozpocząć od przyjrzenia się własnym potrzebom i aspiracjom. Wszyscy chcielibyśmy płacić mniej za określone usługi, warto więc poznać aktualne tabele opłat bankowych. Może się okazać, że dzięki wyborowi nowej oferty sporo zaoszczędzimy.

Drugim aspektem  jest wygoda obsługi. Konta indywidualne, czy firmowe, dostępne w internecie, należą już do codzienności. Niektóre banki wychodzą jednak z nowymi propozycjami, np. wsparciem teleinformatycznym w zakresie zarządzania firmą lub domowym budżetem.

Osoby, które wykonują przelewy za granicę lub otrzymują wpłaty z zagranicy przyzwyczaiły się do niezbyt korzystnych rozwiązań w tej dziedzinie bankowości. Rynek podmiotów pośredniczących w wymianie walut bardzo się jednak zmienił w ostatnim czasie. Wzrost konkurencji w tym zakresie spowodował, że tego rodzaju usługi stały się łatwiej dostępne i znaczni tańsze. Nie wszystkie banki w równym stopniu rywalizują o klienta wymieniającego środki z zagranicą, zatem dobrze jest wyszukać te instytucje, które potrafią zadbać o ten obszar finansów w sposób szczególny.

Konta bankowe służą nam też do lokowania oszczędności. Ze względu na niski poziom inflacji i stóp procentowych oprocentowanie lokat bankowych istotnie zmalało. Z raportu przygotowanego przez Tax Care wynika, że obecnie na rynku dwa banki wyróżniają się dość korzystnymi warunkami lokowania środków (Bank Ochrony Środowiska oraz Idea Bank). Co ciekawe, większe szanse na wysokie oprocentowanie mają klienci dysponujący niskimi kwotami (np. 1 tys. zł). Dla wkładów powyżej 50 tys. zł aktualne oferty są ogólnie mniej korzystne, choć oczywiście istnieją banki, które to głównie do bogatszych klientów kierują swoje oferty.

Konta dla wymagających firm

Grupą, której szczególnie poleca się weryfikację warunków korzystania z usług wybranego banku są przedsiębiorcy oraz osoby, które zamierzają w najbliższym czasie rozwinąć własny biznes. Konta dla firm powinny być traktowane jak inne aktywa przedsiębiorstwa. Minęły już czasy, gdy rachunek bankowy służył tylko do realizacji płatności. Obecnie banki oferują ich właścicielom całą gamą produktów dodatkowych (nawet darmowe biura co-workingowe, szczególnie cenione przez freelancerów).

Bardzo istotnym aspektem w przypadku działalności gospodarczej są możliwości banku w dziedzinie wsparcia finansowego dla przeedsiębiorczości. Niektóre, wyspecjalizowane banki aktywnie uczestniczą w tworzeniu przyjaznego biznesowi otoczenia, angażują się w realizację europejskich programów pomocowych i tworzą cały system działań mających usprawnić działanie przedsiębiorstwa oraz zwiększyć jego konkurencyjność na rynku. Takie oferty to swego rodzaju novum na polskim rynku, nie każdy bank spełnia te zadania. Trzeba więc poświęcić trochę czasu na wyszukanie instytucji najbardziej odpowiadającej potrzebom firmy.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl