TworzymyGłos Regionu

Zdrowie kota pod lupą

Niedziela, 26 lipca 2020 o 12:56, autor: 0 301
Zdrowie kota pod lupą

Świat dzieli się na tych, którzy uwielbiają koty i tych, co nie wiedzą, co dobre. Tak oczywiście uważają miłośnicy małych i większych mruczków. I choć są to zwierzęta, które lubią chodzić własnymi drogami, to niewątpliwie w każdym domu są w stanie stworzyć niezwykły klimat i dają opiekunom wiele radości. Wymagają oczywiście odpowiedniej pielęgnacji, pożywienia dopasowanego do potrzeb oraz wsparcia w przypadku różnego rodzaju problemów ze zdrowiem.

Jak dbać o kota? 

Teoretycznie koty podkreślają na każdym kroku swoją niezależność. Potrzebują specjalnych drapaków, jakie oferuje Sklep Zoologiczny Zoopers lub też konstrukcji, które robi się samodzielnie z kartonów, sznurów i innych materiałów. W ten sposób można zaspokoić naturalną potrzebę polowania, wdrapywania się i oczywiście zabawy. Kociaki potrzebują również odpowiedniego miejsca do spania, a na tej aktywności spędzają bardzo dużo czasu, oraz menu dostosowanego do wymagającego podniebienia. I choć zakłada się, że małe zwierzę będzie potrzebować od nas więcej uwagi, to także o dorosłego osobnika trzeba dbać, a wiele z czynności pielęgnacyjnych i higienicznych należy wykonywać systematycznie. Na przykład, gdy kot ma brudne uszy, należy je wyczyścić. W tym celu można wykorzystać patyczki. Jeśli w krótkim czasie uszy robią się znowu brudne, powinno być to dla nas sygnałem, że mogą być chore. Warto to sprawdzić, ponieważ świerzb lub zapalenie bakteryjne, grzybicze są nieprzyjemne i mogą prowadzić do różnych powikłań. W przypadku infekcji lub pasożytów, weterynarz zapisze specjalne maści.

 

Sprawdzaj sierść i zęby!

 

Szczególnie koty, które są karmione suchą karmą mogą mieć problemy z dziąsłami. Jeśli są czerwone, należy udać się do specjalisty, ponieważ może to być sygnałem, że coś złego dzieje się ze zdrowiem. Powinna również nas zaniepokoić niepokojący stan jego sierści. Oczywiście ta pozostawiona jest wszędzie, co jest widocznym znakiem, kto w danym miejscu rządzi.  Na stan sierści wpływ ma wiele różnych czynników. Przede wszystkim najważniejsza jest karma bogata w kwasy Omega 3 i 6. Poza mokrymi lub suchymi gotowymi produktami warto podawać również warzywa w małych ilościach i żółtko jajka.  Poza tym, by nieco zapanować nad nadmiernie wypadającą sierścią, warto również regularnie koty czesać. Jeśli zauważycie wyliniałe placki, koniecznie zgłoście się do weterynarza, który powinien pomóc. Czasem wystarczy zmiana karmy lub też ograniczenie bodźców.

 

Wiele zachodu właściciele mogą mieć z obcięciem pazurów kociakom. Od małego należy je przyzwyczajać do tego typu zabiegów poprzez dotykanie, przewracanie na plecy, głaskanie po uszach. Sama czynność jest prosta, o ile uda się nam utrzymać zwierzę w miejscu. Niezbędne akcesoria i wszystko dla kota znajdziemy w profesjonalnych sklepach.

 

Układ pokarmowy pod kontrolą

 

Stan kupy powinien być dla nas jedną z ważniejszych informacji o stanie zdrowia kota. Jeśli coś nas niepokoi, to warto wybrać się do weterynarza ze zwierzakiem oraz próbą kału do badania. Jeśli zostaną znalezione pasożyty, może zostać przepisana pasta odrobaczająca dla kota. Dokuczliwe bywa również zapalenie pęcherza, a sygnałem może być na przykład to, że zwierzać przestał się załatwiać w kuwecie. W przypadku różnych interwencji weterynaryjnych oraz problemów ze zdrowiem przydaje się również wiedza, jak założyć kołnierz ochronny dla kota. To pomaga spokojnie wrócić do zdrowia. Jak zawsze, ważne jest obserwowanie zwierzęcia w codziennym naturalnym dla niego środowisku, ponieważ może to być najprostszy sposób, by szybko zauważyć, że coś jest nie tak.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl