TworzymyGłos Regionu

Zamiar likwidacji szkół wiejskich przegłosowany

Czwartek, 27 lutego 2020 o 13:34, aktualizacja Sobota, 14 marca 2020 o 11:36, autor: 74 6807
Zamiar likwidacji szkół wiejskich przegłosowany

Radni po długiej i gorącej dyskusji przegłosowali zamiar likwidacji szkół wiejskich w Siedlnicy, Konradowie, Łysinach i w Lginiu, oraz punktów przedszkolnych w Lginiu i Siedlnicy.

To oczywiście tylko zamiar likwidacji szkół wiejskich - powiedział radny Buczek - dopiero po wyrażeniu opinii przez Kurator Oświaty otworzy się droga do dyskusji i podjęcia ostatecznych, jak najlepszych dla dzieci, rodziców i nauczycieli decyzji.

Przedstawiamy wyniki głosowania nad uchwałami.

REKLAMA

Komentarze (74)

avatar

avatar
~Kuba
27.02.2020 14:03

Personalna decyzja radny dziwna, PiS nie poparł mieszkańców wiosek w decyzji aby szkoły pozostały ? Przypuszczam, że radni tych wiosek zostaną odpowiednio rozliczeni ? Od strony ekonomii i niskiego stanu osobowego uczniów decyzja rozsądna . Uzysk dla tak biednej gminy w przyszłości ok. 3mln zł to "tlen" dla Wschowy. Prawdą jest też i to, że raz utraconą szkołę już nie będzie tak łatwo przywrócić do życia a może i komuś na tym zależeć ?

avatar
~Ran
27.02.2020 14:27

Dramat, szkoda że takie podejście jest. Zwłaszcza szkoda podejścia do szkoły z Lginia, która ma bardzo dobre zaplecze.

avatar
~Mieszkaniec
27.02.2020 14:32

Dobra robota gratuluję.

avatar
~Odp
27.02.2020 15:08

Z tych niby 3 mln złotych będzie trzeba opłacić autobusów mnóstwo, dodatkowych nauczycieli,, budynki które będzie trzeba tak samo ocieplać, palić i remontować by nie zniszczyły się. Tak naprawdę dobrze powiedział Pan Czopek, po zamknięciu gimnazjum, gdzie te oszczędności?! Gdzie obietnice wykonane? Więcej pieniędzy w mieście widać? Nie, więcej pieniędzy to oni wezmą do swoich kieszeni, bo jak słusznie zauważył radny czopek to burmistrz nie wypowiedział się nic o podwyżkach w gminie jakie dał i ma zamiar dac

avatar
~Kolej rzeczy
29.02.2020 15:35

Ludzie odchodzą,przyjaciele często przestają nimi być z różnych powodów. Dzieci dorastają i odchodzą. Godzicie się wszyscy na taką kolej rzeczy. Szkoły na wsi istnieją potem przestają istnieć. Nie idzie to w parze z utratą przyjaciół,a wręcz odwrotnie. Nie idzie to w parze z utratą dzieci. Jest to chwilowe odłączenie każdego dnia .I taką kolej rzeczy powinniście zaakceptować łatwiej.

avatar
~Urszula Chudak
27.02.2020 14:27

Po analizie oddanych głosów, nasuwają się między innymi dwa wnioski. Pierwszy - wiejscy radni kierowali się kalkulacją polityczną i trudno im się dziwić; drugi wniosek - na pochwałę zasługują radni grupy Pana Czopka - za zdroworozsądkowe podejście i brak chęci odwetu za poprzednią kadencję. Brawo Wy! Dzisiaj wygraliśmy wszyscy. Jedni będą o tym mówić głośno, inni rację przyznawać tylko w duchu

avatar
~Do odp
29.02.2020 15:53

Nie sądzę aby twoje obawy i rozterki były uzasadnione . Ja wierzę osobom , które przedstawiły analizę stanu demograficznego wyraźnie wskazującą , że za niedługi czas szkoły samoczynnie przestaną istnieć z braku uczniów . Dlaczego zatem gmina ma czekać aż to nastąpi skoro pieniędzy brakuje . A dzieci chcą uczyć się w wyposażonych szkołach we Wschowie . Stan budynków został oceniony przez budowlańców z ratusza . Na komisji można było pytać o wszystko . Będzie dodrze .

avatar
~Poparcie
29.02.2020 16:16

Radni zagłosowali ze zdrowym rozsądkiem. Taka decyzja radnych odzwiercidlona w wynikach głosowania jest głosem mieszkańców miasta i wsi, ponieważ większość mieszkańców wsi jest za tym , aby ich dzieci uczęszczały do szkół w mieście . Wyrazili to już wcześniej indywidualnie wożąc dzieci do Wschowy . Przypuszczam , że pozostała część rodziców , kiedy przekona się , że dzieci są zadowolone stwierdzi że decyzja o przeniesieniu edukacji do miasta była słuszna okazując to zadowolenie radnym i sołtysom . Na dzień dzisiejszy ekonomia w uprszczeniu przedstawia się następująco . Masz trzy domy , a teraz nie stać Ciebie na ich utrzymanie . Dwa wynajmujesz. Zawsze w przyszłości możesz wypowiedzieć umowę najmu , aby ponownie nimi dysponować . Możesz również je sprzedać a pieniądze rozsądnie zainwestować . Reforma wg mnie jest krokiem do przodu .

avatar
~Po 15 sesji
01.03.2020 14:10

Wsłuchując się na 15 sesji w ostatni wywód Pana radnego Czopka dotyczącego jego merytorycznej wiedzy dotyczącej składania wniosków jestem zrozpaczona jak można w tak naiwny sposób przedstawiać mieszkańcom możliwości pozyskiwania dotacji na wymianę pieców. Czy to było umyślne wprowadzenie mieszkańców w błąd, bo jeśli nie było umyślne wprowadzenie w błąd mieszkańców to taka totalna niewiedza dotycząca regulaminu pozyskiwania dotacji doprowadziła do tego , że za poprzedniej kadencji radnego jako burmistrza nie pozyskaliśmy rzadnych dotacji.np dotacje na drogi rowerowe , odrestaurowywanie zabytków, naprawę ulic i parków.

avatar
~Seba
27.02.2020 14:40

Brawo, w końcu się udało wprowadzić i przegłosować uchwały intencyjne o zamiarze likwidacji. Proszę państwa zawsze jest żal coś likwidować, ale to w historii tego miasta pierwszy Burmistrz, któremu udało się " wprowadzić" takie uchwały. Pan vice poprzedniej kadencji bardzo chciał, ale niestety poległ ? Mijają kolejne lata i widać, że dzieci coraz mniej na wsiach, a każdy chce dla swoich pociech jak najlepiej, lepszej szkoły, więcej ciekawych zajęć itd. To my decydujemy to prawda, dlatego ta dzisiejsza uchwała choć żal, bo sentyment za szkołami to moim zdaniem mądra i potrzebna. Takie mamy czasy, fajnie mieszkać na wsi ale dobrze korzystać z tego co w mieście bo nie oszukujmy się nic się dzieciom nie stanie a warunki będą miały dobre i przyzwyczają się szybciej niż myślimy.

avatar
~Żal
27.02.2020 15:12

Wcale nie brawo, i nie wszyscy ludzie ze wsi myślą tak jak wy, dla nas szkoły były punktem najważniejszym, nie odczuliśmy żadnych braków w nauce czy też wyposażeniu, zobaczymy jakie to oszczędności zrobi i za jakie śmieszne pieniądze ... odda te budynki i tereny szkolne, brak słów, a najbardziej śmieszy mnie to że radni którzy mieli reprezentować swoje wioski milczeli, bo sprzedali się za państwowe posadki w gminie.

avatar
~Do 15 sesji
01.03.2020 20:36

Czytałem regulamin dotacji na wymianę źródeł ciepła . Pan Czopek wprowadza w błąd mieszkańców Wschowy . Kompletny wniosek na dotację nie został złożony zgodnie z regulaminem w przedłużonym regulaminowym terminie . Radni w dniu 30 grudnia 2019 r nie stawili się na sesji aby przyjąć Uchwałę Budżetową oraz wpf . Dzień 30 grudnia 2019 r był zgodnie z regulaminem programu tej dotacji o którą aplikował Urząd Miasta i Gminy Wschowa ostatnim już przedłużonym terminem dostarczenia pełnej dokumentacji . Tylko poprawnie złożone wnioski w regulaminowym terminie mogą brać udział w następnym etapie programu . Jeśli Pan radny Czopek tak podchodził do regulaminów w czasie jego kadencji Burmistrza . Wschowa nie skorzystała z dotacji . We właściwy sposób nie dopilnowano termomodernizacji szkół , teraz naprawienie bałaganu związanego z termomodernizacją kosztowało gminę 0,5 mln kary , którą obecny Burmistrz musiał zapłacić. Pan Czopek był zobowiązany Uchwałą Rady Miasta odkupić budynek kina Hel , nie zrobił tego za swojej kadencji . Obciążenie odkupu budynku kina Hel wraz z odsetkami spadnie po ogłaszeniu wyroku sądu na obecnego Burmistrza . Jest to kwota około 0,4 mln bez odsetek . Pan Burmisrz Czopek oraz Pani Burmistrz Patalas nie potrafili powstrzymać Panią Kochańską , aby nie wnioskowała do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpis budynku kina Hel do rejestru zabytków . Taki wpis zniweczył plany inwestorowi dlatego się wycofał z tej inwestycji oraz wielu innych zaplanowanych we Wshowie przedsięwzięć . Za przykładem inwestora poszli inni biznesmeni. Dlatego mamy we Wschowie taką pustkę inwestycyjną .Na 15 Sesję Rady Miasta Pani Patalas umyślnie przyszła by oklaskami "nagradzać" P radną Kochańską , która usilnie próbuje wpędzić Miasta Gminę w kolejne tarapaty finansowe . Groteska !!!

avatar
~ja
27.02.2020 14:51

dzięki za slajdy, tak z ciekawości dlaczego radny Gliński zawsze się wstrzymuje od głosu ? czy mój radny nie ma zdania.

avatar
~Nie odpuszcza
28.02.2020 16:07

Szał związany z utratą dotacji na wymianę źródeł ciepła już minął , a rządzący którym ta dotacja z winy niektórych osób z opozycji przepadła doszli do wniosku , że należy szukać innych rozwiązañ . Trudno się pogodzić z myślą, że tak łatwo chcą zapomnieć opozycji ich niefrasobliwość , gdy tyle trudu i czasu i pieniędzy poświęcili pozyskaniu tych 400 tys na wymianę pieców . Uważam , że należało radykalnie ukrócić takie nieodpowiedzialne zachowania radnych . Wczoraj na 15 Sesji Rady Miejskiej we Wschowie , niejako tylnymi drzwiami radni opozycji wprowadzili nieprawdziwe informacje dotyczące utraty dotacji 400 tys zł . Z pisma pracownika URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO odczytanego przez radną E.Stanek wynika , że utrata możliwości ubiegania się o te pieniądze leży w niedostarczeniu dokumentów , tych dokumentów nad ,którymi radni 30 grudnia mieli głosować , gdyby odpowiedzialnie stawili się na 13 sesji . A na fb radna Kochańska nie rozpoznając prawdziwego sensu pisma z UM przedstawiła sytuację zupełnie inaczej obrażając burmistrza Wschowy i radnych koalicji pisząc ,że"puścili dotację z dymem".Uważam jako mieszkaniec ,że jest to sygnał do tego ,aby ukrócić zapędy radnej Owoc -Kochańskiej na drodze innego postępowania.Większość traktuje takie słowa jedynie jako zwykłe popłuczyny ,ale jest grono ludzi niezorientowanych ,a jeszcze inni idąc w ślady radnej O.Ki w taki sam ohydny obrażliwy sposób w komentarzach ją naśladują.

avatar
~A
29.02.2020 14:01

Radny Gliński jest pewnie dalekowzroczny . Kiedyś nikt jemu nie zarzuci , że stał po tej lub innej stronie w zależności od panującego klimatu w danym czasie . Takie polityczne zagrywki . (...)

avatar
~Trzymanie na siłę
29.02.2020 19:36

Rodzice powinni być świadomi, że trzymanie na siłę dzieci w szkołach wiejskich nie jest dobre dla ich pociech. Nie można za daleko posuwać się w ograniczaniu swoich dzieci uniemożliwiając im dorastanie , oraz odkrywanie świata na zewnątrz . Dalej niż szkoła wiejska sięga , by było dorosłym dzieciom łatwiej z kolei odkrywać świat dalej niż Wschowska szkoła sięga .

avatar
~Kk
27.02.2020 14:58

Mi też jest żal szkół wiejskich ale jestem za likwidacją . Rodzice nie dopatruje się minusów , popatrzcie na plusy . Większe możliwości , więcej znajomych , lepsze sale itp

avatar
~Masakra
27.02.2020 15:04

To zła decyzja. Szkoda tych dzieci, rodziców, nauczycieli. Nie którzy radni zaeiedli swoje wioski i napewno odczują konsekwencje, co z budynkami? Co z terenem? Burmistrz szuka oszczędności, to dlaczego nie zacznie od siebie, on nawet wypowiedzieć konkretnie się nie umiał, odpowiedzieć na proste pytania! Wstyd dla Wschowy! Pozostaje tylko nadzieja w Kuratorium.

avatar
~Rodzic
27.02.2020 16:39

Szkoda ze radni zostali tak naprawdę przekupieni i szantażem zmuszeni do takiej decyzji. Nie na miejscu było mówienie że jak nie zagłosują za zamknięciem to nie będzie na sołectwo ani na basen itd.dzieci poniosą odpowiedzialność za głupotę władzy że to nie one są ważniejsze tylko to aby samochód kupić nowy dla straży miejskiej. 12 letnie auto to nie jest zabytek. Ciekawe kto kiedyś będzie na nas pracował skoro teraz oszczędza się na ich edukacji.

avatar
~Życie też nie jest wieczne
29.02.2020 17:03

"W tym życiu nic nie jest wieczne nic nie trwa w nieskończoność, lecz wszystko płynie jak czas ". Sytuacja się zmienia każdy kto w gminie nastanie , czy będzie to K.A , czy P.G , czy P.B, czy M.CZ a może K.K. jednakowo zmuszeni będą szkoły o tak małej liczebności uczniów w klasie ( niektóre klasy bez uczniów ) zreformować . Czy będzie to akceptowane przez wszystkich mieszkańców gminy , czy też tylko przez większość . Najtrudniejsza zawsze jest rola reformatora . Za rok kiedy ocena reformy przez mieszkañców będzie oceniona na dostateczny , pewnie winny będzie Burmistrz , natomiast jeśli ocena wypadnie bardzo dobry mogę przyjąć zakład , że ojców sukcesu będzie wielu , no i będzie matka sukcesu , która obecnie jest pierwszym krytykiem reformy i nie tylko reformy . Tak trudno jest ludziom zaakceptować . Ludzie starsi głównie na wsi są przywiązani i skupieni prawie zawsze wokół tego co wydarzyło się i istniało w przeszłości. Te szkoły od dawna były na wsi i to przywiązanie do tych szkół w pewien sposób staje się dla nich ciężarem , który wpływa na decyzję i akceptację zamykania teraz szkół . Uważam , że w tym czasie przeniesienie dzieci do przygotowanych szkół na ich przyjęcie jest słuszne . A reformator niech działa z dotacjami bo pieniędzy brak .

avatar
~Zmartwiona Mama
27.02.2020 15:32

Byłam na tej sesji...nic tylko ekonomia się liczy. Nasze zdanie,uczucia,pomysły,plany macie w nosie... Sprowadziłam się z dużego miasta na wieś,gdyż miasto ani miejska szkoła nie dawały mi i moim dzieciom gwarancji naprawdę dobrego rozwoju (równie ważne obok nauki są: kultura, higiena umysłu, bycie człowiekiem a nie tylko numerkiem, statystyką,itd). Uczyłam się w szkole,w której było 1000 dzieci,skończyłam prywatne liceum, studia...świadomie podjęłam decyzję o tym, aby moje dzieci były w małej, przyjaznej szkole...mają dostęp do wszystkiego... sportu,kultury,nie są zacofane i niedostosowane społecznie...A to jak przedstawił gminę P.Burmistrz...nic tylko pakować walizki i uciekać z tego miejsca!!! A to niby oszczędzić na remont tej ruiny ma kosztem naszych dzieci! Powodzenia...Ale ja nie oddam wam mojego głosu...I więcej nas jest...

avatar
~Kazik
27.02.2020 18:07

Dokładnie, jest nas więcej.

avatar
~Nie martw się mamo
29.02.2020 17:19

Też byłem na tej sesji . Moje odczucia są inne . Nie zgadzam się z Panią. Skupianie się niektórych ludzi , przeważnie na wsi tylko na przeszłości jest więzią , która powstrymuje ich przed tym aby ich dzieci mogły w pełni wykorzystać swój potencjał w nowoczesnych szkołach we Wschowie . Choć jest to trudne , nauczmy się zmieniać rzeczywistość zgodnie z obecną sytuacją . Nie można trwać w przeszłości , która nie może przetrwać. Dajmy szansę naszym dzieciom na lepszy start w nowych szkołach we Wschowie.

avatar
~Do rodzic
29.02.2020 18:18

Ja jestem rodzicem , ale takich bredni jeszcze nie słyszałem. Bardziej uwierzę w to , że ciebie ktoś przekupił abyś takie brednie głosił . Burmistrz ma trudne zadanie do wykonania mając taki trudny i ociężały reprezentowany przez ciebie myślę niewielki w skali całej gminy ułamek oponentów. Większość mieszkańców popiera to trudne zadanie przeniesienia dzieci do Wschowskich szkół . Wierzymy , że to jest słuszne .

avatar
~Abc
27.02.2020 16:17

Wstyd żeby burmistrz zamykanie szkół uzasadniał kupnem nowego samochodu czy remontem basenu Wstyd że burmistrz podaje jako zwiększenie dochodów gminy tylko wzrost podatków - ruszcie tyłki i sprowadźcie inwestorów Wstyd że radni wszystko łykają

avatar
~Wschowianin
28.02.2020 22:11

Jeden inwestor był i wtedy nasi radni a mianowicie Pani Owoc Kochanska przyczyniając się do tego że kino stało się zabytkiem inwestor uciekl mało tego jeszcze gmina musi mu zapłacić odszkodowanie OC cała prawda o Pani radnej a o tym nikt nie mowi

avatar
~Siała baba mak
29.02.2020 19:17

To Twoje stwirdzenie ,że Burmistrz uzależnił zamykanie szkół wiejskich od kupna samochodu ,czy remontu basenu świadczy o tym jakie słabe masz rozeznanie na temat tego o czym tak naprawdę mówił . Wymienił kolejno , to prawda potrzeby gminy ale nie musi tego robić . Jeśli szkoły wiejskie zostaną przeniesione do Wschowy można by przeznaczyć zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na wkład własny przy ubieganiu się o dotacje unijne . Podatki na razie nie wzrosły otrzymaliśmy z żoną zobowiązanie podatkowe na 2020r i nie zauważyłem w formularzu różnicy w wielkości podatku między 2019 r a 2020 . Wymyślasz coś sobie aby tylko podburzać ludzi , którzy zobowiązania jeszcze nie otrzymali . W innych województwach podatki wzrosły dziwię się dlaczego u nas nie wzrosły podatki przecież jest inflacja. Acha , przypomniałem sobie w projekcie którejś uchwały w 2019 roku była przewidziana podwyżka podatków ale opozycja nie zgodziła się na tą podwyżkę chcąc sparaliżować budżet gminy. Powiadasz , że Burmistrz powinien ściągnąć inwestorów do Wschowy . Myślę ,że do czasu kiedy P radna Owoc Kochańska nie zmieni wpisu w rejestrze zabytków dotyczącego kina Hel to żaden inwestor nie zechce we Wschowie inwestować , a może odstraszeni takim potraktowaniem swojego kolegi inni inwestorzy już nigdy nie zaufają władzom miasta . Onegdaj Kino Hel kupił inwestor z zamiarem wybudowania obiektu mającego dać zatrudnienie wielu mieszkańcom Wschowy. Po dokonaniu transakcji kupna budynku przez inwestora od urzędu Pani o której wspomniałem wraz z organizacją Czas Art zawnioskowały do Wojewódzkiego Konserwatora zabytków o wpisanie kina Hel do rejestru zabytków . Taki wpis utrudnił inwestorowi inwestycję do tego stopnia , iż postanowił wycofać się z zaplanowanej inwestycji . Obecnie gmina zobowiązana jest do zwrotu kwoty za jaką inwestor nabył budynek kina . Niestety sprawy niezawinione przez Burmistrza obecnej kadencji po wyroku sądu zmuszą go do zwrotu około 0,5 mln zł . Myślę , że Pani radna wobec tego , że wpisanie kina do rejestru zabytków spowodowało wycofanie się inwestora z zamierzonej inwestycji a taka sytuacja odstraszyła innych inwestorów , pomóc jakoś sensownie rozwiązać wspólnie problem . Tym bardziej nie utrudniać w reformie edukacji w gminie.

avatar
~Do abc
01.03.2020 20:51

Skoro uważasz,że to wstyd,żeby burmistrz uzasadniał likwidację szkół kupnem samochodu to bądź tym inwestorem .Mam pomysł dla ciebie.Wiejskie szkoły,których samorządy nie są w stanie utrzymać oraz z uwagi na to ,że szkoły te mają niewielką liczbę uczniów oraz ze względu na sprzeciw rodziców oraz twój sprzeciw na podstawie art.5 ust.5g/5r ustawy o systemie oświaty można prowadzenie szkół w drodze umowy przekazać osobie prawnej (stowarzyszeniu,fundacji) lub osobie fizycznej. Może przejmiesz jako osoba fizyczna którąś ze szkół lub wraz z Panią Radną Owoc Kochańską zarejestrujecie stowarzyszenie i przejmiecie jako stowarzyszenie którąś ze szkół.

avatar
~D/@-UCh
27.02.2020 16:20

Kto p. upoważnił do wypowiadania się w imieniu innych,....?, cyt. ...."... -Dzisiaj wygraliśmy wszyscy - ...", a tylko w "duchu" to jak zwykle będzie p. przyznawała rację, co władza to inny u p. "DUCH" . ZERO osobistych zahamowań ...........

avatar
~XYZ
27.02.2020 16:23

Jakim prawem wypowiadają się ci co nie mają dzieci uczących się na wsi ??? - jak np. ta wszechwiedząca - wszechpisząca....... bez pytania !.

avatar
~wschowianka
27.02.2020 16:45

Pamiętajcie że ostateczną decyzję podejmie kurator, a na razie to są harce p.Antkowiaka. Zobaczycie że przynajmniej jedna szkoła zostanie.

avatar
~Ja
27.02.2020 18:09

I na to liczymy.

avatar
~Wacław
27.02.2020 17:36

A ja tak z innej beczki. Dostaliście już decyzję podatkową za 2020? U mnie podwyżka w stosunku do 2019 o 50%. Co oni z tą kasą zrobią? Parę baniek oszczędności na szkołach, jeśli wszystkim tak dowalili podatku, to kilkanaście kolejnych baniek z podatku. Może w końcu przestaną skamleć, że im brakuje ciągle na to i na tamto ....

avatar
~do Wacława
27.02.2020 18:52

Nie przestaną, bo teraz trzeba jeszcze parę osób zatrudnić w podzięce oraz może jeszcze stworzyć parę biur z "dyrektorami"..

avatar
~Do Wacław
29.02.2020 02:14

Właśnie wczoraj otrzymałem decyzję na łączne zobowiązanie pieniężne w sprawie wymiaru podatku rolnego oraz podatku od nieruchomości za 2020r i niestety muszę powiedzieć , że kłamiesz !!! Podatek jest na takim samym poziomie jak w roku ubiegłym . Dziwię się dlaczego przecież żywność podrożała a w związku z tym dochody rolników również. Nie rozpowszechniaj zatem mylnych informacji . Ponieważ już czytałem o kłamstwach tej radnej co na sesjach tak często zabiera głos . Podajcie sobie dłonie.

avatar
~do XYZ
27.02.2020 18:26

nie obrażaj p. Uli. To są najrozsądniejsze, bardzo ciekawe komentarze. Prawo do wypowiedzi ma, jak my wszyscy bo płaci podatki. Jasne?

avatar
~Obserwatorka
27.02.2020 19:17

Na sesji byłam obecna, wypowiedź Pana Burmistrza mnie wręcz przeraziła, zero za dobrem dziecka, same koszta, koszta, koszta. Zamknięcie szkół da mnóstwo kasy na "potrzebne" inwestycje. Nauczyciele "podobno" będą mieć prace ( aaa "podobno" duże koszta to wynagrodzenie dla nauczycieli) , nie wiadomo na ile, pomijając innych pracowników szkoły. Szkoła wiejska (piszę o Naszej) jest przystosowana do klas 1-8, ma stołówkę, sale gimnastyczną i mnóstwo dodatkowych zajęć. Dla Burmistrza mało dzieci, może jakby przestali co roku zamykać, rodzice, by ze strachu nie oddawali gdzie indziej!!! Dadzą autobus, oj tak dziecko będzie musiało wstać przed 6 żeby się wyszykować i po zajęciach lekcyjnych czekać do godzin popołudniowych na autobus!!! Mam nadzieję, że kuratorium nie pozwoli na zamknięcie. Wielka szkoda by była. W małej szkole wielka siła!!!

avatar
~Czasami obecność na radzie nie skłania do obiektywnych wniosków
01.03.2020 21:09

Przejście dzieci ze szkół wiejskich do Wschowy nie oznacza kompletnego pozbycia się wszystkiego co ich ze wsią wiąże. Nie rozwiązują znajomości lecz nawiązują nowe,nie rozwiązują przyjaźni lecz nawiązują nowe. Nie kończą relacji z byłym otoczeniem,ludźmi z wiejskiego kręgu.Po prostu odłączają się na tę część dnia,w której biorą udział w zajęciach lekcyjnych,pozalekcyjnych i sportowych we Wschowie. Z pożytkiem dla dzieci będzie wyrobienie sobie punktu widzenia na dwie szkoły wiejską i miejską .Poza tym uwolnią się sami od stereotypów myślowych dorosłych,które teraz dzieci ograniczają i nie pozwalają dzieciom samodzielnie wypracować zrównoważonej oceny co jest dla nich lepsze, nauka na wsi czy nauka w mieście.

avatar
~DO/@-doXYZ
27.02.2020 19:47

Ba!, ciemne jak tabaka .... należy zauważyć, ze słowo "obraża" jest przez ciebie nadużyciem semantycznym !.

avatar
~DO/@-doXYZ
27.02.2020 19:47

Ba!, ciemne jak tabaka .... należy zauważyć, ze słowo "obraża" jest przez ciebie nadużyciem semantycznym !.

avatar
~Obserwatorka
27.02.2020 20:19

Na sesji byłam obecna, wypowiedź Pana Burmistrza mnie wręcz przeraziła, zero za dobrem dziecka, same koszta, koszta, koszta. Zamknięcie szkół da mnóstwo kasy na "potrzebne" inwestycje. Nauczyciele "podobno" będą mieć prace ( aaa "podobno" duże koszta to wynagrodzenie dla nauczycieli) , nie wiadomo na ile, pomijając innych pracowników szkoły. Szkoła wiejska (piszę o Naszej) jest przystosowana do klas 1-8, ma stołówkę, sale gimnastyczną i mnóstwo dodatkowych zajęć. Dla Burmistrza mało dzieci, może jakby przestali co roku zamykać, rodzice, by ze strachu nie oddawali gdzie indziej!!! Dadzą autobus, oj tak dziecko będzie musiało wstać przed 6 żeby się wyszykować i po zajęciach lekcyjnych czekać do godzin popołudniowych na autobus!!! Mam nadzieję, że kuratorium nie pozwoli na zamknięcie. Wielka szkoda by była. W małej szkole wielka siła!!!

avatar
~PYTEK...
27.02.2020 20:34

Jak reforma to reforma na całość....., bowiem co ze szkołą we wsi Osowa Sień ???. Czy Osowa Sień to wieś z innej gliny ?. Po drugie, słowo które tu zostało nadużyte przez pewnego forumowicza "obraża" można prościej zastąpić "ośmiesza" - Podpowiedź ; - czy ją , czy sama się ? też uznasz forumowiczu za "obraża" " . Tak - czy nie ?. PYTEK pyta.

avatar
~Pytek fakty się liczą
29.02.2020 10:03

Szkoła to nie są 4 kieliszki wódki ,które wypijasz jeden po drugim , a po wypiciu czwatego sięgasz po piąty. Może takie zasady panują w knajpie do której często chodzisz . Szkoła w Osowej Sieni ma dużo dzieci , a wiesz dlaczego . Jest na takim poziomie , że rodzice nie chcą wozić swoich pociech do Wschowy . Jest odwrotnie niektóre dzieci ze Wschowy chciałyby uprawiać bieganie w Osowej Sieni , ponieważ stoi na wysokim poziomie . Liczebność szkoły jednak zdecydowanie przemawiała za tym aby szkoła się ostała . Szkoda , że z kolesiami tego nie zauważyłeś. Pani radna Owoc Kochańska na fb oficjalnie obraża Burmistrza i nie musisz dorabiać teorii spiskowych . Więzy rodzinne nie pomogą.

avatar
~Tata czworga dzieci
27.02.2020 20:35

O gminie Wschowa dużo by opowiadać a raczej o samej Wschowie Jej mieszkańcach a zwłaszcza o tym co dzieje się w ratuszu. Byłem na sesji w ratuszu i dokładnie wsłuchiwałem się w wypowiedzi radnych których większość to była jak drzewa w lesie ( przyszli tylko zagłosować za likwidacją) Ci którzy naprawdę się wypowiedzieli za tym aby szkół wiejskich nie zamykać wielki szacun ale wypowiedź Pana burmistrza była tak absurdalna i żenująca że nie mogłem uwierzyć w to co słyszę. Z całej tej wypowiedzi można było zrozumieć tylko jedno, zamknięcie szkół wiejskich da nam oszczędności na remont basenu na nowy samochód dla strażników na remont drogi w tylewicach na książki do biblioteki itd. Moim zdaniem zamknięcie szkół wiejskich nic dobrego nie przyniesie dzieci i tak będzie trzeba dowodzić, budynki po szkołach trzeba będzie ogrzewać aby ich nie zapuścić, trzeba będzie pilnować przed dewastacją,no i na co będą szły zaoszczędzone pieniądze??? Proszę popatrzcie się że we Wschowie nic się nie dzieje, jak dla mnie Pan burmistrz powinien pomyśleć jak zachęcić inwestorów i Duże Firmy aby ruszyć w końcu tę" strefę przemysłową "co to znajduje się za torami jadąc w stronę Siedlnicy.

avatar
~Czy tata bez troski?
29.02.2020 01:25

Nie musisz opowiadać o Wschowie,ponieważ po dwóch zdaniach zasnęlibyśmy ,a nie jest jeszcze zbyt późno. Gdybyś był na sesji to widzielibyśmy twoją obecność. Chyba ,że jesteś taki mały jak małe są te twoje kłamstwa. Ale to typowe wśród ludzi,którzy istnieją tu tylko dlatego,aby manipulować innymi. Zauważam nawiasem ,że twoje słowa,ich treść i czytelność to dobry przykład pozorów a nie rzeczywistości. Nie odnieśliśmy takiego wrażenia jak ty ,że niby wypowiedź burmistrza była taka jak ją określasz.Nasze oceny są inne,pozytywne. Ale w twoich ustach brzmią paskudnie.Pewnie pod czyimś wpływem .Wszystko zostało już wcześniej rzeczowo wyjaśnione.Wypada też wspomnieć,że było już dużo publikacji ,które w transparentny sposób przedstawiły problem reformy,a ty nawet nie potrafisz rzeczowo się do tego odnieść. Program przewiduje jak zadbać o nasze dzieci w nowych szkołach. Ale ten program jest dla ciebie nieograniczenie odległy skoro nie potrafisz w racjonalny sposób odnieść się do likwidacji szkół.

avatar
~ext7
27.02.2020 21:09

Teraz już wiem na kogo na pewno nie zagłosuję w przyszłych wyborach. I będą to z pewnością Ci, co swoją decyzją de facto „zwijają gminę”. Ci co to nie potrafią obronić” stanu posiadania”. Ci co w imię tzw. „ekonomii” ( to taka kwazi nauka ,być może dla wielu nowa religia, tyle tylko ,że ona oderwana od społecznych uwarunkowań) zgodzili się na likwidację wiejskich SZKÓŁ. A tak swoją drogą to przecież ten „patent” już przerabialiśmy krótko po 89. Nie zgadzam się z opinią ,że wiejskie szkoły utrzymywane są z podatków mieszczuchów, wszak przecież mieszkańcy wsi również płacą podatki i to niemałe. A co w zamian dostają ? Jedynymi instytucjami Państwa jest SZKOŁA i SOŁTYS. Oni nie mają Domu Kultury, Kina, Teatru etc. No czasami przy dużym zaangażowaniu społecznym mają: Koło Gospodyń, Wiejską Świetlicę itp. Ja nie wierzę w te tzw. wielkie oszczędności ,które rzekomo miałyby wyniknąć w związku z likwidacją wiejskich szkół. Dlaczego? Bo wiem ,że zaoszczędzić można ,ale jedynie kosztem kogoś lub czegoś. Inaczej się nie da! I niech mnie tu któś przypadkiem nie zacznie „piendrolić” o poprawie efektywności ekonomicznej, ponieważ ta zdaje egzamin w przemyśle. W SZKOLE niekoniecznie- wszak szkoła, to nie jest fabryka dmuchanych misiów.. Oczywiście i tu (nie licząc się z kosztami społecznymi) można w niewielkim stopniu poprawić wskaźniki(tzw. ekonomiczne) wyrażane w cyferkach. Jak to zrobić? To proste jak rąbanie drewna. Ot upakować wiejskie „dzieciska” w klasach trzydziestoosobowych(a i więcej) w miejskim molochu i mieć w du...e skutki - wszak „PO NAS CHOĆBY POTOP”......

avatar
~Drwalu
29.02.2020 00:45

Jeśli twoje rozumowanie sprowadza się do prostoty rąbania siekierą drewna . Masz szansę rozwoju na wsi . W Grochowicach stoi pusty dom . Bywałeś tam nieraz skoro taki kunszt rąbania masz opanowany . Reformę i szkoły zostaw raczej ludziom wykształconym . Ośrodek innowacji szkolnictwa w naszej gminie przesuwa się raczej z korzyścią w kierunku Wschowy.

avatar
~Do ext7
29.02.2020 03:26

Z tego co zrozumiałem czytając ten dramat . Jesteś za reformą szkolnictwa . Szkoła to nie jest fabryka dmuchanych misiów i trzeba dzieciom poprawić warunki nauki . Też tak uważam . Szkoła to nie skansen Hazeliusa . Funkcją szkoły jest nauczanie przy nieograniczonym udostępnianiu uczniom nowoczesnych możliwości nowej techniki , której w szkołach wiejskich nie ma . A co szczególnie cenne to te efektowne ocieplone , dobrze zachowane, piękne obiekty szkolne we Wschowie . Powiedz gdzie naszym dzieciom będzie lepiej . Klasy będą liczniejsze , nauczyciel nie będzie prosił przed rozpoczęciem lekcji wf rodziców aby zasilili drużynę podczas rozgrywek w koszykówkę . Rodzice mają swoje obowiązki. W swych ocenach zatem musimy przyjąć , że naszym dzieciom we Wschowie będzie lepiej . Przyznasz zatem ,skoro należysz Ty i Twoi koledzy i koleżanki do elity wiedzy , wyższość społeczną ,wychowawczą, dydaktyczną i kulturową rozwiązania proponowanego przez dr Gierkowskiego co najmniej równie kompetentnego jak Ty sam , ponieważ kryteria używane przez niego i przez Ciebie są równie ważne .

avatar
~ext7
29.02.2020 15:01

Ad „Drwalu” Dziwi mnie ,że w swoim komentarzu odnosisz się tylko do użytego przeze mnie porównania, a meritum pomijasz. Hmm.. Jakie tego powody? Nie wiem. Być może wynika to ze złośliwości, a może nie przeczytałeś ,lub przeczytałeś ,ale nic nie zrozumiałeś. Innej opcji nie ma. A tak na marginesie to, myśmy onegdaj powierzyli reformę gospodarczą tym tzw. „wykształconym”, a czym to się skończyło to, chyba wyjaśniać nie muszę. Ad. Do ext7.. Cyt” Z tego co zrozumiałem czytając ten dramat . Jesteś za reformą szkolnictwa”. NIE, nie zrozumiałeś. To, co Ty nazywasz reformą dla mnie jest demolką(zwijaniem gminy) Owszem racjonalizacja wydatków jak najbardziej tak ,ale przy minimalnych kosztach społecznych. A co my tu mamy? Mamy elektro-mobilnego burmistrza i dwoje wice burmistrzów(o dyrektorach ,kierownikach nie wspomnę), zlikwidowaną kasę i very big telebim na sali obrad RG. No jeżeli to jest racjonalne wydawanie pieniędzy, to wybacz,ale"ja wysiadam”.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl