TworzymyGłos Regionu

Wschowski odcinek Drogi św. Jakuba coraz piękniejszy

Czwartek, 08 marca 2018 o 10:47, aktualizacja Poniedziałek, 12 marca 2018 o 15:28, autor: 0 1000
Wschowski odcinek Drogi św. Jakuba coraz piękniejszy

4 marca, podczas prezentacji książki ,,Życie duchowe na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim", głos zabrała Marta Małkus, która w imieniu nieobecnej  Magdaleny Dokurno, opiekunki wschowskiego szlaku Drogi św. Jakuba, zaprezentowała i przedstawiła założenia Stowarzyszenia Przyjaciół św. Jakuba  na rok 2017oraz cele, które udało zrealizować się w roku ubiegłym.

Magdalena  i Jarosław Dokurno pełnią funkcję opiekunów wschowskiego szlaku Drogi św. Jakuba, należą do Stowarzyszenia Przyjaciół św. Jakuba, a Pani Magda jest członkiem  Stowarzyszenia Czas A.R.T.

Podczas konferencji naukowej prezentującej nową książkę z zapisem konferencji, które miały miejsce w 2015 roku, przedstawiono cele i założenie tych stowarzyszeń. Głos w imieniu nieobecnych opiekunów szlaku zabrała Marta Małkus, prezes Stowarzyszenia Czas A.R.T.

- Zależy nam na łączeniu, czyli nie tylko pielęgnowaniu, ale i wypromowaniu odcinka Wschowskiego.

Podczas wystąpienia wymienione zostały, zaplanowane na rok 2017, założenia  mające na celu  popularyzowanie i dbanie o wschowski odcinek drogi św. Jakuba.

Były to:

 • kontynuowanie wędrówki szlakiem św. Jakuba,
 • przygotowanie tablicy powitalnej na wejście do Wschowy,
 • zniżki dla pielgrzymów w schronisku młodzieżowym
 • aktualizacja danych o bazie noclegowej oraz miejscach przyjaznych dla pielgrzymów na ogólnopolskiej  stronie internetowej camino.net.pl,
 • propagowanie idei camino wśród społeczeństwa Wschowy
 • poszukiwanie miejsc przyjaznych pielgrzymom,
 • otaczanie opieką kaplicy w Wincentowie (początek odcinka drogi św. Jakuba),
 • udrożnienie odcinka drogi między Zamysłowem, a linią lasu przed Wilkowem (temat rozważany teoretycznie, do praktycznych działań nie doszło, działania rozpoczęte zostaną w tym roku),
 • pozyskanie środków zewnętrznych na dalsze działania,
 • zawieszenie trzech kolejnych tablic informacyjnych przy placu Ojców Franciszkanów w Przyczynie Górnej, kierujące pielgrzyma,
 • uzupełnienie oznakowania
 • Współpraca ze Stowarzyszeniem  Ogólnopolskim w zakresie oznakowania przejść na odcinku od Leszna do Głogowa,
 • zorganizowanie przejścia pielgrzymów drogą św. Jakuba z okazji innego odbywającego się święta

Marta Małkus podkreśliła, że prawie wszystkie założenia na rok 2017 zostały zrealizowane.

- Jesteśmy ogromnie zadowoleni, że prawie wszystkie cele udało nam się zrealizować. Pojawiały się piękne inicjatywy. Jedną z nich była akcja zorganizowana przez Piotra Łeszyka związana z dniem Sprzątania Świata, w której został posprzątany wraz z grupą chętnych ludzi odcinek z Osowej Sieni do Wschowy. Pani Magdalena Dokurno zadbała o wygląd XVII- wiecznej kapliczki w Wincentowie sadząc przy niej kwiaty. Dzięki temu zauważyliśmy, że mieszkańcy zaczynają dbać,  utożsamiać się z tym miejscem, co dla nas jest ogromnym sukcesem. Udało się również zawiesić trzy małe tabliczki informacyjne na drodze , które zostały ufundowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przyjaźni Dróg św. Jakuba na wniosek opiekunów drogi, czyli Magdaleny i Jarosława Dokurno.

Nie tylko teren wschowski

Na  prezentacji ukazane zostały zdjęcia dokumentujące zrealizowane cele, przedstawiające wędrujących pielgrzymów i miejsca ze szlaku, które potrzebują odnowienia bądź uzupełnienia o nowe tabliczki, drogowskazy czy ławki.

Marta Małkus podkreśliła, że stowarzyszenie otwarte jest na współpracę i swoje działania kieruje także na obszary poza teren ziemi wschowskiej.

-Nie zamykamy się tylko i wyłącznie na obszar ziemi wschowskiej, wchodzimy również na nie swój teren, ale z dobrym skutkiem.  Las, który zaczyna się za Zamysłowem i droga leśna w stronę Wilkowa, po porozumieniu z Nadleśnictwem Głogów, również w tym roku zdobędzie miejsce przeznaczone na odpoczynek dla pielgrzyma. Natomiast  my zobowiązaliśmy się do sprawdzania porządku dwa razy do roku na tym odcinku drogi.

Planowana jest również współpraca z Nadleśnictwem Włoszakowice, aby zorganizować kolejne miejsce, gdzie zmęczeni wędrówką pielgrzymi będą mieli możliwość złapania oddechu, czy zjedzenia posiłku na ławce.

Dalszy rozwój wschowskiego odcinka drogi św. Jakuba

Głównym celem opiekunów wschowskiego odcinka drogi św. Jakuba na rok 2018 jest podniesienie estetyki otoczenia poprzez oznaczenie wszystkich ważnych punktów trasy ceramicznie zdobionymi muszlami.

- Wszyscy mamy nadzieję, że otrzymamy środki na to przedsięwzięcie, ponieważ nie ukrywając wiąże się to z największymi kosztami.- mówiła dyrektorka Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Oprócz tego planowane jest również zamieszczenie skrzynek z pieczęciami do dowodów pielgrzyma, stworzenie miejsca do odpoczynku na trasie w Zamysłowie,  udrożnienie odcinka z Zamysłowa do Wilkowa, który jest szczególnie trudny do przejścia, wydanie informatora i folderu Osowskiego odcinka drogi św. Jakuba,  zamieszczenie tablicy informacyjnej o regionie oraz tabliczek  informujących o dostępie do infrastruktury i ciekawych obiektów na szlaku oraz oznakowanie krzyży znajdujących się na prywatnych posesjach.

- Naszą ideą jest też wyznaczenie odpowiedniego miejsca odpoczynku dla pielgrzyma z widokiem na piękną panoramę miasta. W miejscu tym chcemy postawić ławki, aby pielgrzym mógł sobie w tym miejscu odpocząć przed wejściem do miasta.

Skąd środki?

W ubiegłym roku stowarzyszeniu udało się uzyskać dofinansowanie w kwocie 4 tys. złotych z Zarządu Województwa Lubuskiego oraz od Starostwa Powiatowego w wysokości 2 tys. złotych. Oprócz tego w tym roku w wyniku konkursu składanej oferty, zapewnione zostały środki na realizację dalszych działań w kwocie 1278 zł, również ze Starostwa Powiatowego.  Stowarzyszenie czeka na rozstrzygnięcie dwóch konkursów Zarządu Województwa Lubuskiego i liczy na pozytywne ich rozpatrzenie.

Julia Wycichowska

REKLAMA

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl