TworzymyGłos Regionu

Wiertarka bez udaru - jak wybrać taki model?

Niedziela, 05 września 2021 o 11:07, aktualizacja Niedziela, 05 września 2021 o 11:13, autor: 0 100
Wiertarka bez udaru - jak wybrać taki model?

Wiertarka to sprzęt, który warto mieć w przydomowym garażu. Z jej pomocą wywiercimy otwory w drewnie, metalu czy tworzywach sztucznych. Jest nieodzowna, podczas wieszania elementów naściennych, łączenia różnych konstrukcji czy wykonywania drobnych prac remontowych. Jak jednak wybrać najlepszą wiertarkę do zastosowania domowego, aby służyła nam przez długie lata? Sprawdźmy!

Wybór wśród dostępnych wiertarek jest wręcz ogromny. Znaleźć wśród nich można modele bezudarowe, z udarem, ręczne, stołowe, pionowe oraz wkrętarko-wiertarki. Producenci oferują wiertarki do zastosowania profesjonalnego, jak i amatorskiego. Różnią się one nie tylko ceną, ale także mocą, przeznaczeniem i funkcjonalnością. 

Największe zalety wiertarek bez udaru

Do użytku domowego warto wybrać wiertarki bez udaru, które mają wiele istotnych zalet. Pierwszą z nich jest z pewnością stosunkowo niska cena w porównaniu do wiertarek innych typów. Nie warto przepłacać, jeśli sprzętem będziemy wykonywać jedynie otwory w miękkich materiałach, jak drewno czy tworzywa sztuczne. Urządzenia te są także lekkie, a przez to niezwykle poręczne i wygodne w użytkowaniu. Z reguły nie ważą więcej niż 2-3  kg, dlatego z ich obsługą poradzą sobie bez problemu nawet osoby o drobnej posturze. Niektóre, bardziej uniwersalne modele wyposażone są w dwa tryby pracy - wykonywanej w miękkich materiałach oraz tych twardszych. Odpowiednio dobrana wiertarka powinna mieć rękojeść pokrytą materiałem, który zapewnia pewniejszy chwyt urządzenia  podczas pracy.

Mieszanie wiertarką bez udaru

Wiertarka bez udaru - parametry techniczne

Wybierając model wiertarki bez udaru, należy zwrócić uwagę na moc urządzenia, jego prędkość obrotową i moment obrotowy. Moc tego typu sprzętu mieści się z reguły w przedziale od 500 do 700 W. Wystarcza ona do wykonania większości lżejszych prac domowych takich jak np. naprawy i składania mebli czy sprzętów codziennego użytku. Wykonasz nimi także otwory w powierzchniach drewnianych, metalowych czy  w tworzywach sztucznych. Wyższa moc sprawia, iż sprzętem można pracować dłużej, natomiast mocny silnik pozwala wiercić większe otwory w twardszych materiałach. Im wyższe będą obroty wiertarki, tym szybciej wywiercimy otwór w danym materiale. Także wyższy moment obrotowy urządzenia pozwala efektywniej wykonywać duże otwory. Określa on, z jaką siłą i jak głęboko może zostać wykonana praca. Warto wybierać modele dwubiegunowe, które są bardziej uniwersalne i pozwolą na wiercenie w różnych materiałach, dzięki regulacji prędkości obrotowej.

Wiertarka bezudarowa i naprawa mebli

Nowoczesne modele wiertarek bez udaru są z reguły wyposażone także w takie funkcje jak zmiana kierunku obrotów, blokadę włącznika, regulację momentu obrotowego i prędkości. Do podstawowego wyposażenia wiertarek bezudarowych należy dodatkowy przekręcany uchwyt, a także ogranicznik głębokości, który pozwala wykonywać równe otwory. Wszystkie te opcje znacząco wpływają na komfort, jakość i szybkość wykonywanej pracy.

Wkręcanie wiertarką bezudarową

Wiertarki - zasilanie

Wiertarki bez udaru mogą być zasilane z sieci elektrycznej lub za pomocą akumulatora. Pierwsze z nich mają większą moc, jednak są mniej poręczne. Ich działanie zależne jest od dostępu do gniazda elektrycznego. Wadą jest także przewód, który wpływa na komfort pracy i ogranicza możliwość użycia urządzenia w dowolnym miejscu. Wiertarki akumulatorowe umożliwiają łatwiejsze manewrowanie sprzętem. Ich wadą jest jednak konieczność ładowania akumulatora. Większość producentów oferuje obecnie urządzenia wyposażone w dwa akumulatory, dzięki czemu użytkownicy mogą nimi pracować dłużej i ładować drugi akumulator w czasie, gdy pierwszy jest eksploatowany. Wadą urządzeń tego typu jest także ich większa waga od modeli zasilanych sieciowo. Podczas zakupu urządzenia warto zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystanego akumulatora. Nowoczesne baterie litowo-jonowe są niewielkie i bardzo szybko się ładują, nie mają także tzw. efektu pamięci, który zmniejsza pojemność ogniw.

Obróbka drewna wiertarką bez udaru

Wiertarki bez udaru - o czym jeszcze warto pamiętać?

Wiertarki bez udaru to doskonałe rozwiązanie do zastosowań domowych, kiedy wykonujemy prace w miękkich materiałach. Jeśli sprzęt ma służyć tylko do wiercenia, to oprócz wiertarek konieczny będzie zakup jedynie odpowiednich wierteł. Gdy jednak zależy nam na szerszym zastosowaniu urządzenia, także wyposażenie dodatkowe będzie musiało być bardziej rozbudowane. Producenci oferują całe zestawy, wśród których bez problemu można znaleźć te idealnie dopasowane do potrzeb domowych. Pamiętajmy także, że podawana na opakowaniach maksymalna średnica wiercenia jest wartością nominalną, dlatego zawsze należy zostawiać sobie pewien zapas. Jeśli chcemy wykonać otwór o średnicy 10 mm, to należy zaopatrzyć się w wiertarkę o maksymalnej średnicy wiercenia wynoszącej 13 -15 mm.

Praca wiertarką bez udaru

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl