TworzymyGłos Regionu

reklama

Uroczystość 10-lecia działalności Kresowej

Sobota, 10 czerwca 2017 o 17:48, aktualizacja Środa, 14 czerwca 2017 o 13:39, autor: 9
Uroczystość 10-lecia działalności Kresowej

Komitet Pamięci Polaków Przybyłych z Kresów Wschodnich we Wschowie 10 czerwca obchodził 10-lecie działalności Kresowej. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie spotkaniem przy Pomniku Kresowian przy ulicy Zielony Rynek. Pomnik ten jest widomym znakiem obecności na ziemi wschowskiej osób przybyłych tu z Kresów II Rzeczypospolitej po II wojnie światowej. 

W dalszej części programu w Klasztorze oo. Franciszkanów we Wschowie odbyła się Msza św.  Następnie uczestnicy przeszli do przyklasztornego Domu Serca, gdzie miały miejsce podziękowania, wspomnienia, wręczenia odznaczeń a także wysłuchano występu chóru „Lutnia” z Siedlnicy.

Swoją obecnością Kresowian powiatu wschowskiego zaszczycił pułkownik Włodzimierz Wowa Brodecki z Krakowa prezes Zarządu Oddziału w Krakowie Stowarzyszenia Miłośników Tradycji „Mazurka Dąbrowskiego” oraz prezes 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK Środowisko Wołyńskie Kraków a także Anna Ostromęcka-Lewak Prezes Zarządu Okręgu Wołyńskiego ŚZŻAK.

Wręczenia medali „Pro Patria” dokonał przedstawiciel szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, płk. Rezerwy Mirosław Demediuk. Odznaczenia te nadaje się w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. Uhonorowane medalem zostały następujące osoby: burmistrz Wschowy Danuta Patalas, burmistrz Szlichtyngowej Elżbieta Rahnefeld, radny powiatowy Cezary Burzyński, pan Stanisław Chrząstowski, siostra dyrektor DPS we Wschowie Zofia Glinka,  sołtys Przyczyny Górnej Ryszard Grys, pani Aleksandra Krajewska, Pani Dorota Rygusik-Matelska, ojciec Andrzej Zygmunt w zastępstwie którego medal odebrał ojciec Walenty .

Na tę okazję swój wiersz pt. „ Refleksje XXI wieku” przygotował wschowski poeta Tadeusz Telicki.

Boże podziwiam i zachwycam się

Pięknem natury, ten wszechświat stworzyły Twe ręce

Odczuwam wielkość Twojej potęgi

Z pokorą składam swe dłonie Tobie w podzięce

 

Ten piękny świat, góry, lasy, morze i słońce

Dałeś człowiekowi w obfitej ilości,

Boże ty dałeś nam wszystko i wybawiłeś od śmierci

Obdarzasz nas łaską swojej miłości

 

Człowiek niestety nie widzi piękna przyrody

Która zachwyca, niesie ukojenie

Jest zagoniony i nigdy nie ma czasu

I jedynie w biznesie widzi zbawienie

 

Przyroda nie tylko jest w niełasce

Ale człowiek jej boleśnie szkodzi,

Fala chemii, dymów i różnych nieczystości

Pogubiliśmy wartości piękna uniesień

A szczególnie ludzie młodzi

 

Odnoszę wrażenie że coraz więcej ludzi

 

Nie zdaje sobie sprawy z celu swojego istnienia

Weszliśmy chyba na złą drogę

I po mimo wielu możliwości dominuje stan przygnębienia

 

Powstał i umacnia się coraz bardziej

Czas egoizmu, pogardy i pazerności

Straciliśmy co najważniejsze

Szacunek wzajemny i dar miłości

Za wojnę na świecie i inne Cierpienia

Obwinia się nawet samego Boga

A człowiek ma wolną wolę

I wybrał Zło i taka jest Jego droga

 

Nie budujmy bogactwa i szczęścia na ziemi

Bo taka jest prawda że każdy nagi się rodzi

I choć byś miał krocie milionów i dobra

To druga jest prawda, że każdy nagi odchodzi

 

Nieraz odczuwasz pewną tęsknotę

I nie wygasisz ją cokolwiek by ci podano

To jest tęsknota za panem Bogiem

I niespokojne jest serce moje

Do póki nie spocznie w Panu

Niezwykle ważny i wartościowym Śladem działalności komitetu jest również wydana w 2012 roku publikacja „To wszystko człowiek widział. Wspomnienia wschowskich Kresowian”. Wywiady do książki nagrał i opracował krakowski historyk Jakub Gałęziowski. Publikacja jest zapisem w formie audio a także papierowej wspomnień dwudziestu ośmiu osób, mieszkańców Ziemi Wschowskiej, którzy mają kresowe korzenie. 

(tekst/foto: MS)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (9)

avatar

avatar
~tylko mieszkanka
10.06.2017 21:19

Pani Kołodyńska miałam do Pani szacunek wielki...ale medal Pro Patria dla Patalas i Rahnefeld??? Wstyd...odznaczenie Państwowe dla zasłużonych?? Stawiać te Panie w jednym szeregu z innymi uhoronowanymi w tym roku czy poprzednich latach...?!?! Żal wielki...WIELKI. Za co ta nominacja? Dla tych paru groszy z gminy. Nie mogę uwierzyć w to co czytam.

avatar
~FWS
11.06.2017 14:44

Zgadzam się z komentarzem powyżej. Za co te medale? Za krzywdy wyrządzone byłym pracownikom? Ludzkie łzy macie na rękach drogie panie.

avatar
~Wyborca
11.06.2017 21:38

Wielki skandal

avatar
~Wyborca_2
11.06.2017 23:11

A dlaczego medalu nie dostała nauczycielka p. Agnieszka z SP2. Jej w pierwszej kolejności należy się medal chociażby za opiekę nad pomnikiem kresowian, uroczyste akademie organizowane przez nią dla uczczenia tych okropnych wydarzeń, czy wyjazd z młodzieżą na Ukrainę gdzie znajdują się polskie groby tych co walczyli z prześladowcami.

avatar
~cep
12.06.2017 07:09

Zdaje się że jednym z inicjatorów powstania komitetu był Grabka Krzysztof. Czyżby p.Kołodyńska zapomniała, a może po prostu już niepotrzebny bo kasy nie daje. A Patalas owszem jest potrzebna ale tylko do wyborów, i tak dalej kto następny..... Nieciekawa historia p.Kołodyńska z pani poglądami. Zdaje się że jak wiatr historii zawieje od PZPR do nie wiadomo czego...

avatar
~do cepa
12.06.2017 10:15

A jaki wkład ma p. Rahnefeld może ze dwa przykłady ?

avatar
~..to chyba sen
12.06.2017 11:27

Czym zasłuźyły sobie panie burmistrz na odznaczenia tym medalem? Z opisu tego orderu:".. pod datami znajdują się gałązki liści dębowych symbolizujących cnotę,odwagę,chwałę,wytrzymałość ,moc i siłę oraz wawrzyn uosabiający zwycięstwo,czyn bohaterski,chwałę i zaszczyt..." Reasumując,odznaczone osoby powinny w szczególny sposób kultywować te cechy jak i kultywować pamięć o walce o niepodległość RP.Powinny teź w szczególny sposób....SZCZEGÓLNY.?...angaźować się i pomagać środowiskom kombatanckim, być WZOREM do naśladowania i przykładem. Ponawiam pytanie:...czym te panie zasłuźyły sobie na ten medal? Czy tym ,źe nie z własnych środków wspomagają org kombatanckie, czy tym...jak w przypadku pani patalas nie uczestniczą w źyciu samorządu....tchórząc i nie przychodząc na sesje...czy taka postawa jest wzorem do naśladowania? Czy tchórzostwo,próźność,zemstę,chamstwo moźna porównać do bohaterstwa,zaszczytu,mocy i wytrzymałości?......nie sądzę!!! Gdyby rzeczywiście porównać te odznaczone panie do szeregu tych ,którzy na nie zasłuźyli...... to nie dorastają im do pięt...medal z brukwi byłby zbyt wygórowany w tych dwóch przypadkach... Jak porównać zasługi tych pań do wielu ...wielu innych,ktorym to odzaczenie w pełni się naleźało... Nie moźna traktować wszystkich jedną miarą, a na pewno nie tych którzy są negatywnymi i wstydliwymi dla naszego lokalnego społeczeństwa uczestnikami...i tylko uczestnikami Pani Kołodyńska się po prostu zagolopowała i przesadziła...wielka szkoda.

avatar
~Ku Czci i pamięci .
12.06.2017 12:57

Babcia mi opowiadała,że jak nastała okupacja, przyszli którejś nocy Niemcy i powiedzieli,że (piszę w wielkim skrócie) muszą się zdecydować czy idą z nimi czy w niewolę radziecką . No i poszli z Niemcami. I tak babcia trafiła do dwóch po kolei obozów Niemieckich . Dzieci były przedmiotami eksperymentów . Dzięki łaskawości Bożej dowiedział się dziadek, który był na wojnie i odnalazł babcię i udało Im się uciec . Trafili potem tutaj i tutaj osiedli , tutaj leżą ich kości . Tutaj dzieci, mają swoje dzieci . Wichura powojenna spowodowała,że nie mogli głośno wspominać o swoich korzeniach toteż i dzieci skrzętnie chronione były aby się nie wygadały o czymś za co rodzina mogła zostać ukarana. Niewola kolejna niszczyła z wolna pamięć dramatów naszych przodków wygnanych ze swoich domostw przez największych na świecie w tamtych czasach imperialistów jakimi byli Niemcy i Związek Radziecki .

avatar
~Adaś
12.06.2017 16:08

Ad. "Ku Czci pamięci" - Dawno nie czytałem tak ekspresyjnego komentarza , ...... pokazującego i relatywizującego prawdziwe zdarzenie do dzisiejszej rzeczywistości, .... odznaczeń ,...... też prawdziwych ale jakże "oszukanych" . Ja mam takie właśnie wrażenie. Żyje we Wschowie wnuk co zna historię od autora wydarzeń , jest tej historii bardzo bliski , historii prawdziwej i bolesnej, nie mógł się spodziewać , że odznaczenia będą z klucza . Jeśli jest jeszcze poczucie obiektywizmu , moralności czy etyki to tu go zabrakło. Stosowana dzisiaj nieprzyzwoitość dała prawo "fukcjonariuszom" stać się "bohaterami" ......... ZAMILCZMY teraz ! Adaś

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl