TworzymyGłos Regionu

„Tydzień dla Niepodległej” w Zanie

Piątek, 09 listopada 2018 o 15:56, aktualizacja Środa, 14 listopada 2018 o 14:50, autor: 5 1431
„Tydzień dla Niepodległej” w Zanie

Od poniedziałku 5 listopada I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie świętuje Stulecie Niepodległości Polski. Wszystkie działania odbywające się w ramach „Tygodnia dla Niepodległej” zostały wyróżnione przez Lubuskiego Kuratora Oświaty w konkursie o tej samej nazwie.

Obchody rocznicy rozpoczęły się od gry terenowej pod hasłem „Operacja ściśle tajna – ślady filomatów i filaretów w naszej szkole.” W organizację gry dla uczniów klas pierwszych zaangażowali się harcerze. Następnie jedna z klas maturalnych wzięła udział w nietypowej lekcji języka polskiego, nawiązującej do „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Maturzyści w scenerii chaty wiejskiej utrawalali wiedzę na temat walk narodowowyzwoleńczych. Był zatem wieniec dożynkowy, błazeńska czapka, kaduceusz, strój ludowy i inne rekwizyty nawiązujące do dramatu Wyspiańskiego. Trzeciego dnia Liceum odwiedzili uczniowie jednej z siódmych klas Szkoły Podstawowej nr 1. Wzięli oni udział w zajęciach zatytułowanych „W obronie wolności”. Były to dwie lekcje na temat powstania listopadowego i „Reduty Ordona” przeprowadzone przez nauczycieli Liceum – pana Piotra Sobańskiego i panią Agatę Karolczyk-Kozyrę.

Finałowym wydarzeniem „Tygodnia dla Niepodległej” była jednak uroczysta akademia o randze powiatowej, która odbyła się 08 listopada w auli szkolnej w obecności władz powiatowych oraz licznie przybyłych gości. Przedstawienie było uwieńczeniem świętowania przez szkołę setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dlatego zatytułowane zostało „Wolność kocham i rozumiem”, co wskazuje na świadomą miłość młodych ludzi do ojczyzny oraz poszanowanie wolności i godności jako wartości najwyższych. Inscenizacja słowno-muzyczna autorstwa pani Agaty Karolczyk-Kozyry została poprzedzona rysem historycznym wygłoszonym przez pana Piotra Sobańskiego. Należy dodać także, że podczas uroczystości miała miejsce premiera filmu „Liberum conspiro” przygotowanego przez pana Tomasza Wojnarowskiego wraz z uczniami klasy IIB oraz odbyła się wystawa broni i militariów.

Organizator uroczystości serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do zrealizowania zaplanowanych działań. Szczególne podziękowania kierujemy do właścicieli kwiaciarni „Magia kwiatów” ze Wschowy, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie, Wschowskiego Towarzystwa Strzeleckiego im. Batalionu „Parasol” oraz Samorządowego Ośrodka Kultury w Święciechowie

(ZAN)

REKLAMA

Komentarze (5)

avatar
~Brawo MŁODZI za patriotyzm w ZANIE!!!!!!!!!!
10.11.2018 01:18

Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy ......

avatar
~@@@
10.11.2018 07:58

Od kiedy "Patriotyzm" mierzymy ilością tego typu występów i to raz w życiu przypadających na 11. listopada ???. A, co z postawą na co dzień - w szkole - w pracy - na ulicy - z szacunkiem do mniejszości Polaków - z szacunkiem do drugiego człowieka - co nam pokazała np. ostatnia kampania wyborcza do samorządów lokalnych w wydaniu fałszu, obłudy i kłamstwa w tym najczęściej postaw pisowskich do szacunku ludzi chorych i niepełnosprawnych np. w Naszym Sejmie >>>>????. To też był wg was tak wychwalany przez was Polski Patriotyzm ???. Tak wystarczy zaśpiewać dnia 11. 11 hymn, aby nazwać się patriotą !!!!. To jak z Prawdziwym Polskim Katolikiem - nagrzeszy, na obraża, pójdzie się wyspowiadać i już jest Prawdziwym Polskim Katolikiem !!!. Wy dzisiaj na ustach macie Polak Patriota.... !, bo co zaśpiewa hymn, będzie uczestniczył w marszu i będzie w tym dniu niósł Polską Flagę i to jest wszystko na temat Polskiego Dzisiejszego Patrioty ?????. Kto wam daje takie uprawnienia do określenia kto jest Prawdziwym Patriotą w Naszym Kraju????. Jak widać OBŁUDA z was nigdy nie wyjdzie .......!

avatar
~znafca
10.11.2018 11:53

Aty co taki zgorzkniały jesteś, ktoś cię opuścił Bóg, zona, rodzina czy co ? Człowieku daj se luz i ciesz się tym co masz, a może już nie masz. Ludzie chcą żyć i się cieszyć życiem a nie umartwiać całe życie, to nie średniowiecze przecież. Czasami popatrz na siebie zamiast wszystkich innych krytykować. Powiedz nam co takiego wielkiego zrobiłeś sam dla niepodległej, to może ktoś i ciebie także objedzie za dobre chęci.

avatar
~ZM
10.11.2018 14:12

Brawo Zan ! Brawo młodzi !

avatar
~Inny-znawca
10.11.2018 16:24

Człowieku czy ty wiesz co piszesz i do czego się odnosisz?, gdzie w tym tekście widzisz i czujesz coś takiego jak "zgorzkniały"???, jeśli już, a może na pewno to Bóg ciebie opuścił bo nie jesteś w spokoju wysłuchać refleksji drugiego człowieka, który ci wskazuje elementy obłudy - własnie takiej obłudy jaką ty sam reprezentujesz swoim tekstem .......!. To właśnie o takich fałszywych patriotów chodzi temu forumowiczowi jak ty próbujesz nam się przedstawić.....!, może nie jesteś zgorzkniały ale na pewno zaślepiony ....... to twoje głupie porównanie : cyt.... "co takiego wielkiego zrobiłeś sam dla niepodległości....." ????. No co .....???. Człowieku zejdź na ziemię mamy XXI wiek!!!. Zgorzkniały "znawco".

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWiadomościJan Pabierowski - zasłużony dla Województwa Lubuskiego
20.05.20191 254
Społecznicy, lokalni producenci żywności i trenerzy sportowi działający na rzecz społeczności lokalnej otrzymali Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Wyróżnie...
nazwa
Smaczna Noc Muzeów
18.05.20190 385

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl