TworzymyGłos Regionu

Termomodernizacja. Groźba zwrotu dotacji została na razie oddalona. Antkowiak: Płacimy większe rachunki

Piątek, 01 lutego 2019 o 16:52, aktualizacja Sobota, 09 lutego 2019 o 00:04, autor: 16 2710
Termomodernizacja. Groźba zwrotu dotacji została na razie oddalona. Antkowiak: Płacimy większe rachunki

- Gdyby ta inwestycja była dobrze prowadzona - mówił burmistrz Konrad Antkowiak o termomodernizacji - to nie ja bym ją otwierał, a dyrektorzy jednostek oświatowych obecnie płaciliby mniejsze rachunki za gaz, czy za energię. A tak nie jest. Płacimy większe rachunki. I mogą to potwierdzić niektórzy dyrektorzy.

Wkrótce powinniśmy poznać wyniki audytu, jaki został przeprowadzony w związku z termomodernizacją trzech budynków oświatowych we Wschowie - SP1, SP2 i Przedszkola nr 5. 

- Stan, jaki zastałem był taki, że firma Wikont (firma, która wygrała przetarg na termomodernizację - przyp. red.) była niewypłacalna. Mówimy o listopadzie 2018 roku. Inwestycja na trzech obiektach miała się zakończyć do 15 listopada - mówił burmistrz - narady (w związku z prowadzoną inwestycją - przyp. red.), w których uczestniczyłem, nie wnosiły niczego nowego. Nie będę wchodził w szczegóły, co się działo podczas tych narad, ale niczego nowego nie wnosiły. Sama inwestycja utknęła już w sierpniu, wrześniu ubiegłego roku. Przedstawiam tutaj bardzo ogólnie podstawowe informacje na ten temat. 

Ze szczegółami radni zapoznają się w materiałach, wynikających z audytu. Jak mówił burmistrz, po objęciu urzędu w gminie, najważniejsze zadanie, jakie stało przed Antkowiakiem, polegało na tym, aby przedłużyć termin rozliczenia inwestycji z Urzędem Marszałkowskim. 

- I to udało się zrobić wspólnie z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze - mówił burmistrz - podpiszemy aneks do umowy, jeżeli chodzi o dofinansowanie i to jest dla mnie dzisiaj najważniejsze.

Cała ta dyskusja była wynikiem wypowiedzi burmistrza o groźbie zwrotu przez gminę dotacji na inwestycję. Radna Emanuela Stanek-Juśkiewicz dopytywała o to, czy rzeczywiście byłoby to w ogóle możliwe, ponieważ zdaniem radnej jest umowa z firmą (inwestorem zewnętrznym - przyp. red.), która zabezpiecza gminę przed poniesieniem takich strat. Na to pytanie odpowiadał radca prawny Rafał Jedyński.

- Żeby dofinansowanie mogło być rozliczone, jest określony termin zakończenia inwestycji i ostatecznego rozliczenia inwestycji - mówił Jedyński - to o czym mówił pan burmistrz, że istniała realna groźba zwrotu dotacji, dotyczy takiej sytuacji, gdy kończy się okres finansowania zgodnie z umową, zawartą z instytucją finansującą, a my nie mamy zakończonej inwestycji i nie mamy jej rozliczonej. Pamiętajmy, że termin, który jest wskazany w umowie o dofinansowanie, to jest termin rozliczenia inwestycji. Opóźnienia wykonawcy spowodowane różnymi sytuacjami, od jakiegoś już czasu stawiały pod znakiem zapytania zakończenie inwestycji w terminie, a już z całą pewnością jej rozliczenie w okresie, objętym umową jej dofinansowania. 

Jak mówił radca prawny - na razie groźba zwrotu dotacji została oddalona. 

(rak)

REKLAMA

Komentarze (16)

avatar
~An
01.02.2019 19:01

Brawo Panie burmistrzu!

avatar
~Gekon
01.02.2019 21:53

No to się należy premia! Szybka, dynamiczna reakcja... Nasz NOWY BURMISTRZ (czy BURMISTRZOWIE? Jaką mamy obecnie retorykę?) to SKARB.

avatar
~Widz
02.02.2019 00:02

Przecież nie mogło.być inaczej :) Martwi mnie pan Ast lażący tak często do urzędu :(

avatar
~znajomy
03.02.2019 13:21

Myślę że Pan Antkowiak szuka nici porozumienia ,bo wątpię aby w sejmiku wojewódzkim miał aż taką siłę przebicia aby przedłużyć termin tej inwestycji .

avatar
~Tytus
02.02.2019 08:39

Bardzo blado to wygląda

avatar
~Adaś
02.02.2019 11:39

Trochę mało tych informacji ! Ciekawi nas, kto teraz dokończy ten "knot" , jaki jest wynegocjowany nowy termin zakończenia inwestycji, kto i ile ma obecnie wyłożyć pieniędzy na jej dokończenie ( przecież zostało użyte słowo bankrut - Wikont?) , czy zostanie rozpisany nowy przetarg, kto i za czyje pieniądze usunie wady budowlane już wykonane ( nowy materiał budowlany) , kto pokryje wspomniane, nieplanowane koszty zimowej obsługi grzewczej szkół ? Burmistrz bardzo ostrożnie i spokojnie podchodzi do problemu budżetowego na poziomie kolosalnych pieniędzy dla naszego miasta ( to chyba było powyżej 4mln ?) ale liczenie na metodyczne rozwiązanie kłopotu i poleganie na sprawczą siłę audytu jest chyba przesadne ? Ja nie wiem kto za to zapłaci ( również politycznie ?) ale podoba mi się zimna krew płynąca w żyłach p. Antkowiaka, jego energia w "ratownictwo" finansowe gminy i wykonane już negocjacje z UM w Zielonej Gorze. Nie mniej jednak przesunięcie terminu zakończenia inwestycji nie równa się z fundamentalnym pytaniem - kto za to zapłaci ( również politycznie ?) i skąd burmistrz pozyska nowe środki finansowe, chociażby na materiał budowlany nieodtwarzalny (np. kleje + styropian) ? Masz kłopot i to duży nowy burmistrzu . Adaś

avatar
~do-znajomy
03.02.2019 16:58

Aby z tej nić porozumienia nie wyszła jedna wielka pajęczyna własnej pułapki ?

avatar
~lechwoj
03.02.2019 18:41

A co tam termodernizacja. Tematem numer jeden w mediach lubuskich powinien być nasz lubuski jurny poseł niejaki Stefan Niesiołowski. Wszak on dalej jest posłem ziemi lubuskiej i co ciekawsze był i jest wspomagany przez koalicjantów wschowskiej śmiesznej koalicji PO -PSL . No cóż sorry w lubuskim taki mamy klimat .

avatar
~do ~lechwoj
04.02.2019 08:51

A zastanowiłeś się nad tym dlaczego ta " afera " była trzymana w tajemnicy przez trzy lata ? .

avatar
~lechpat
03.02.2019 19:59

A co tam z wielkim budowniczym III RP wspieranej przez koalicję pis, Ziobro, Giertych = sorry czy z tego przybędzie nam więcej nowych mieszkań dla młodych i ich rodzin ?.

avatar
~lechwoj
04.02.2019 11:15

A ty zastanowiłeś się czemu ci za których rządów sprawa miała swój początek /PO-PSL/ zamiotła sprawę Jurnego Stefana pod dywan ? Gdyby oni to załatwili wtedy, dziś nie byłoby tematu . Na ale PO-PSL kryje swoich i wszystkie swoje afery zamiata pod dywan

avatar
~Wara od Pisu
06.02.2019 15:05

Wara od PiSu bo to jedyna partia która działa w sprawach dla nas ważnych czyli rodzina ojczyzna polskość poprostu normalność . Lewackie (...) mnie nie interesuje bo chleba z tego nie ma

avatar
~DO-wara od p...u
06.02.2019 15:54

Wara , ale od naszych budżetowych pieniędzy!, walczyliście z komuną a budujecie socjal, na bazie socjalistycznych przywilejów. Co wam dało to 500+....?

avatar
~Wara od naszych ?
06.02.2019 17:07

Jakich waszych ? Wszystko co namacalne w tym kraju powstało dzięki osobom tworzącym dochód narodowy. Tu nie chodzi już o te 500 plus . Poprostu PO jak i cała lewica jedyne czego pragną to ogłupiać naród wciskają nam na siłę europejskie "wartości" ale przepraszam bardzo imigranci mnie nie interesują , niemieckie interesy też nie , chleba z tego nie ma . Chleb będzie wtedy i tylko wtedy kiedy będziemy bogatsi , wytworzymy większy dochód narodowy . Ani imigranci ani (...) nam w tym nie pomogą

avatar
~do wara od pisu
06.02.2019 17:35

Jeżeli jesteś starszą osobą to jestem w stanie to zrozumieć, a jak jesteś osobą młodą to mi ciebie po prostu żal.

avatar
~DO POWYŻEJ
06.02.2019 18:44

Ty możesz tylko współczuć tylko sobie i swoim moherom, że jesteście do szpiku omamieni wizja fałszywej uczciwości tych tzw. "waszych"!. Normalny naród widzi i będzie pamiętał co zrobiliście z Polskimi Sadami, SN, TK, NBP, co i ile zarabiają wasi pisiewicze i misiewicze, kto już siedzi za waszej kadencji w więzieniach---- to widać i czuć-----! Sorry za ta wycieczkę historyczną, po prostu mi.nam jest was ŻAL !!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl