Sukces licealistów i gimnazjalisty ze Wschowy w Olimpiadzie i Konkursie „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

Środa, 05 kwietnia 2017 o 16:09, aktualizacja Poniedziałek, 10 kwietnia 2017 o 13:34, autor: 1 2316
Sukces licealistów i gimnazjalisty ze Wschowy w Olimpiadzie i Konkursie  „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

30 marca 2017 r., w I Liceum Ogólnokształcącym im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze, przeprowadzone zostały zawody wojewódzkie Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 - 1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą". Do finału wojewódzkiego olimpiady zakwalifikowało się tylko 5 licealistów.  I Liceum Ogólnokształcące we Wschowie reprezentowali uczniowie – Krzysztof Binkowski i Krzysztof Sobczuk. 

Krzysztof Sobczuk, tegoroczny maturzysta, jest już laureatem  VIII Olimpiady Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 - 1514. Od Cedyni do Orszy (X miejsce - 2015) oraz finalistą IX Olimpiady Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 - 1683. Od Obertyna do Wiednia. Rzeczpospolita Obojga Narodów.  Jest też tegorocznym stypendystą Marszałka Województwa Lubuskiego. Krzysztof Binkowski, uczeń klasy I A, jest od października 2016 stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (Fundusz od ponad 30 lat pomaga najzdolniejszym  uczniom polskich szkół w rozwijaniu ich pasji i zainteresowań), a od marca 2017 stypendystą Fundacji  Centrum im. Prof. Bronisława Geremka – uczestnikiem warsztatów „Polska w XX wieku”.

 Finaliści-oprócz rozwiązania bardzo szczegółowego testu- musieli zaprezentować pracę pisemną na jeden z trzech tematów dotyczących szeroko rozumianej interpretacji wybranego obrazu historycznego. Krzysztof Sobczuk przedstawił rzeczywistość historyczną  oraz symbolikę obrazu Wojciecha Kossaka „Bateria w ogniu - Raszyn”. Natomiast Krzysztof Binkowski przeanalizował  rzeczywistość historyczną na obrazie Jana Rosena „Bitwa pod Stoczkiem”. Pierwsze miejsce w finale wojewódzkim  zajęła Karolina Tomczyszyn z I Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze (351punktów). Krzysztof Binkowski zajął w finale wojewódzkim 2 miejsce (330 punktów),a Krzysztof Sobczuk 3. (297 punktów). Wszyscy zostali zakwalifikowani do zawodów centralnych, które odbędą się w Warszawie w dniach 1 - 3 czerwca 2017 r.

Jednocześnie z zawodami Olimpiady odbył się finał wojewódzki XXII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. Majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach  1768 - 1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą".  W finale wojewódzkim wzięło udział tylko 5 najlepszych w II etapie (rejonowym) gimnazjalistów, wśród nich  uczeń Gimnazjum Językowego we Wschowie - Jan Romanowicz, który został zakwalifikowany do finału ogólnopolskiego konkursu . Jan Romanowicz w ubiegłym roku szkolnym był finalistą XXI Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 – 1683. Od Obertyna do Wiednia” (Warszawa, 2 – 4 czerwca 2016), a w marcu b.r. finalistą konkursu przedmiotowego z historii organizowanego przez Lubuskiego Kuratora Oświaty.

 Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale centralnym.

REKLAMA

Komentarze (1)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl