TworzymyGłos Regionu

Stracona szansa czy sukces? Nasze gminne drogi…

Środa, 02 października 2019 o 12:26, aktualizacja Środa, 02 października 2019 o 12:36, autor: 29 3455
Stracona szansa czy sukces? Nasze gminne drogi…

W sprawozdaniu z działalności burmistrza, które pod jego nieobecność przedstawiła na ostatniej sesji Rady Miejskiej we Wschowie I zastępca burmistrza Marta Panicz – Szajnkenig, pojawiły się m.in. informacje dotyczące dróg gminnych. Po nieskutecznym trzecim przetargu 10 lipca ogłoszono 4 postępowanie dot. remontów cząstkowych dróg gminnych. 16 sierpnia podpisano umowę z przedsiębiorstwem Drogomel, ale tylko na dwie części zamówienia. Dotyczą one nawierzchni asfaltowych oraz dróg gruntowych. Niestety unieważniono postępowanie dotyczące nawierzchni utwardzonych. Radni Miłosz Czopek i Przemysław Gliński dopytywali się o kwoty wydane na te remonty od początku roku. II zastępca burmistrza Marek Kraśny w odpowiedzi stwierdził, że mamy w tym zakresie wieloletnie zaniedbania, że gmina w tym roku ma w budżecie zdecydowanie za mało środków na remonty dróg i że w kolejnych latach trzeba będzie wydatkować znacznie większe kwoty.

Więcej emocji wzbudziło wystąpienie radnej Katarzyny Owoc – Kochańskiej:

„Dostaliśmy dofinansowanie 1,2 mln na drogi gminne, dowiedziałam się że gmina Szprotawa pozyskała z tego programu 19,4 mln, Żary ok. 8 mln. Gdzie był Pan burmistrz i grupa jego pracowników, żeby wnioskować o większe środki na nasze drogi. Ukazała się informacja, że każdy wniosek w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w województwie lubuskim był pozytywnie rozpatrzony. Nie widzę efektów tych spotkań, tych konsultacji burmistrza. Była tu Pani Gośniowska – Kola, która informowała wielokrotnie, że środki na ten cel są, tylko trzeba przyjechać, rozmawiać i pisać wnioski”.

Radna Owoc – Kochańska nawiązała w ten sposób do spotkania w starostwie wschowskim z wojewodą lubuskim, podczas którego wojewoda wręczał samorządowcom powiatów wschowskiego i nowosolskiego symboliczne czeki na dofinansowanie budowy dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Gmina Wschowa wprawdzie pozyskała kwotę rzędu 1,2 mln zł na przebudowę drogi na Nowych Ogrodach, ale jest to najmniejsze dofinansowanie spośród samorządów powiatu wschowskiego. Radna nie uzyskała odpowiedzi na zgłoszony problem. Kontynuowała więc swoje zapytanie mówiąc:

Wracając do dróg. Gmina Szprotawa zrobiła to w planie wieloletnim. Miała widocznie wspaniały zespół i pozyskała te środki. Jest podobnej wielkości co Wschowa i sądzę, że w związku z tym ma podobny budżet. I jeżeli taka gmina jak Szprotawa potrafiła takie środki pozyskać i spiąć dobrą ekipę pracowników, to myślę, że gmina Wschowa również mogła tego typu sukces osiągnąć. I raz jeszcze chcę zapytać, gdzie w tym czasie były tego typu negocjacje i dyskusje. Uważam, że 20 mln na wschowskie drogi to byłby duży sukces i opłaciłoby się to nam w perspektywie lat.

Tym razem odpowiedzi udzielił II zastępca burmistrza Marek Kraśny:

Ja nie kwestionuję tego, że gmina Szprotawa czy jakaś inna gmina uzyskała 20 mln. Maksymalne dofinansowanie jakie można było dostać na budowę dróg z Funduszu Dróg Samorządowych to było 80% i myśmy tyle dostali. A dostaliśmy dlatego 1,2 mln zł, że w gminie nie było na dzień składania wniosków żadnej dokumentacji, która opiewałaby na wyższą kwotę niż to, co żeśmy dziś uzyskali. Ja myślę, że na dzień dzisiejszy pozyskanie środków, o których Pani mówi, przez gminę Wschowa po prostu było niemożliwe i nierealne. Ja nie twierdzę, że w przyszłości gmina Wschowa takich środków nie otrzyma, jednak pod warunkiem, że opracuje odpowiednią dokumentację techniczną na określoną drogę, na określoną wartość, złoży wniosek i otrzyma 80% dofinansowania z kwoty nie 2 mln tylko 20 mln.

Wątek dróg gminnych kontynuował radny Przemysław Gliński:

Jeszcze dwa słowa na temat pieniędzy na drogi. Do końca nie rozumiem, bo z jednej strony mówimy, że mieliśmy jeden projekt przygotowany i dlatego ulica Nowe Ogrody została zgłoszona i bardzo dobrze, że te pieniądze zostały pozyskane. Była jednak taka komisja w marcu, gdy jeździliśmy po gminie i słyszeliśmy od Pana Mariana Szarejko, że jest przygotowana także ulica Działkowa, ulica 17 Pułku Ułanów i jeszcze ulica Sosnowa, że projekty mamy zrobione. W związku z tym pytanie: albo są te projekty albo ich nie ma? Ktoś buja, że tak powiem. Proszę więc o kilka słów wyjaśnienia w tej sprawie.

Wystąpienie radnego Glińskiego skomentował Marek Kraśny:

Panie radny, nikt nikogo nie buja. Gmina złożyła w tej chwili w Urzędzie Wojewódzkim dodatkowo jeszcze dwa wnioski. Pierwszy dotyczy ulicy 17 Pułku Ułanów, drugi łącznika miedzy ulicami Pustą, a Wolsztyńską z budową parkingu przy ulicy Wolsztyńskiej. Mamy jeszcze kilka projektów naprawdę drobnych dotyczących osiedla przy cmentarzu komunalnym i rejonu osiedla przy starostwie. Problem polega na tym, że tak naprawdę poza tymi projektami szuflady ratusza na dzień składania wniosków były puste. Sytuacja, jeżeli chodzi o punktowanie tych wniosków jest taka, że szansa uzyskania środków finansowych na budowę dróg w okolicach starostwa, czy w okolicach cmentarza komunalnego jest niewielka. Punktowane wysoko są te projekty, które wykazują ponadlokalny udział drogi w ruchu lokalnym. I dlatego dostała dofinansowanie ulica Nowe Ogrody, bo łączy drogę gminną z drogą powiatową. Dlatego też złożyliśmy te dwa kolejne wnioski, bo ulica Polna jest ulicą powiatową, a ulica 17 Pułków Ułanów jest ulicą gminną i budowa tej drogi powoduje, że robimy łącznik pomiędzy dwoma drogami powiatowymi, czyli między ulicami Polną, a Daszyńskiego.

Jeżeli chodzi o teren przy SP nr 2 i łącznik między Pustą, a Wolsztyńską, to tutaj nie mieliśmy możliwości wykazania ponadlokalnego udziału tej drogi. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że poprawi to obsługę komunikacyjną obszaru dwóch szkół. Nie mamy w tej chwili innych dokumentacji, co nie znaczy, że takich dokumentacji nie przygotujemy na rok przyszły.

Cieszy troska radnych o remonty i budowy dróg gminnych, martwi brak przygotowania urzędu w zakresie dokumentacji. Nadzieję wzbudzają jednak zapewniania Marka Kraśnego, że takie dokumentacje będą przygotowane i w przyszłości gmina Wschowa będzie zabiegać o większe środki. Nikt bowiem z mieszkańców nie ma wątpliwości, że stan dróg gminnych nie jest najlepszy i każda inwestycja w tym zakresie spotka się ze społeczną akceptacją.

(ex)

REKLAMA

Komentarze (29)

avatar

avatar
~nie tylko drogi
02.10.2019 13:05

Nie tylko drogi są w opłakanym stanie, ale także Ratusz. W tej chwili w Ratuszu nie ma ani Sekretarza Gminy ani Dyrektora Biura Organizacyjnego. Wątpliwe, żeby ktoś chciał przyjść mając świadomość co się dzieje, a to ogromny zakres zagadnień, pracy i odpowiedzialności.

avatar
~nowy pracownik
02.10.2019 13:09

Może z drogami będzie lepiej bo przyjęto do pracy pracownika ds. inwestycji z Grodziska Wielkopolskiego! Już nikt nie tylko ze Wschowy nie chce pracować w UMiG, ale także z powiatu. To już kolejny po Gierkowskim pracownik z "daleka". Może dzięki takiej polityce zatrudniania we Wschowie poprawi się rynek mieszkań na wynajem. Swoją drogą ciekawe ile zarabia ten nowy nabytek skoro opłaca mu się tak daleko pracować. Może tyle co dyrektorzy?

avatar
~były radny
02.10.2019 13:27

Tak panie wiceburmistrzu. Prawie 20 milionów otrzymała gmina Szprotawa. W Gazecie Lubuskiej można było przeczytać wypowiedź burmistrza Gąsika w tej sprawie.

avatar
~Adaś
02.10.2019 14:06

To szalenie trudne techniczne pojęcie " ponadlokalny udział drogi w ruchu lokalnym " jest dla głupich czy dla mądrych ? To jakoś ciężko zrozumieć, że jest informacja ze szczebla województwa o FDS, o środkach finansowych na drogi a burmistrz i starosta, nic nie lepszy, publicznie informuje o tym, że w szufladach jałowizna ….a co w głowach ? Przecież burmistrzu Antkowiak, …... po to Pan wzmacniał kadrowo urząd, co by teraz było wytłumaczalne, dla sprawnego pozyskiwania wszelakich bonifikat zewnętrznych ? Co mi z tego i każdemu innemu podatnikowi, że ma Pan poukładaną wzorcowo administrację, dobraną pod każdym względem pod swój "kolor" strategię gospodarczą jak to tylko w roku powstaje 1-2 km rocznie nowej lub wyremontowanej drogi ? To tempo nawet nie pozwala utrzymać przy "życiu" posiadanego stanu a miał być piękny postępek do przodu, po okresie określanym mianem - tryumf nad "Grabieżcami". Wiem, że opracowanie techniczne nowej drogi zajmuje sporo czasu ale o tym Pan p. Kraśny nic Pan nie mówi więc niejako sam Pan wskazuje i oznacza cyt. - " Problem polega na tym, że tak naprawdę poza tymi projektami szuflady ratusza na dzień składania wniosków były puste. " …… osąd nad sprawnością i potencjałem Urzędu Miasta Wschowa i personalną sprawnością burmistrza. Skoro ( może z grzeczności) nie spycha Pan winy na poprzedników to hola...hola, o kompromitacji jest mowa. Adaś

avatar
~Mieszkaniec
02.10.2019 14:54

Ja czegoś tu nie rozumiem ? Jeżeli przychodzi Pani Małgorzata Koła na sesję i mówi żeby składać dokumenty odnośnie dróg gminnych , że każda deklaracja jest rozpatrywana pozytywnie bo widać to po Szprotawie , to o co tu chodzi ? Dokumentacja na 17 Pułku Ułanów i Polna była już gotowa w 2015 roku bo miał być remont tej ulicy . Co robił Burmistrz od marca ? Ludzie wejście w końcu zróbcie z tym porządek bo ręce opadają , na co nam taki Burmistrz !!!! . Wybierzmy nowego który zacznie myśleć o Wschowie . I niech to będzie ktoś faktycznie mądry

avatar
~????
02.10.2019 15:54

Bez jaj w szufladzie miasta nie było, a co robiliście przez rok, poszukiwania w szufladach?

avatar
~Mieszkaniec
02.10.2019 17:55

W Szprotawie UMiG zasłużył na gratulacje i nawet premię za środki pozyskane ,Brawo dla Burmistrza !!!!. We Wschowie czekam na dymisję naszego Burmistrza , kończ waść i idź swoją drogą .Oddaj Urząd i nie poniżaj się człowieku bo wstyd przynosisz w Lubuskim całym .

avatar
~drogowiec
02.10.2019 20:32

Przygotowanie dokumentacji na remont drogi to w zależności od skomplikowania okres od 9 do nawet 24 miesięcy. Pytanie co robiła poprzednia ekipa że największa inwestycją była taka za 1,5 mln?

avatar
~DO drogowca
03.10.2019 00:47

A to chyba zależy -jakie programy były na pozyskanie funduszy, a jakie są teraz prawda?

avatar
~Zainteresowany
03.10.2019 07:25

Zgadzam się z Panem że na to trzeba czasu ,oczywiście , bo poprzednia ekipa rządziła do 2018 r . A jeszcze poprzednia wywaliła pieniądze na drogę do uzbrojenia działki dla IKEI . Kolejny raz będziemy rozliczać poprzednie ekipy przez następne 3 lata ,i jakoś to zleci prawda ? . Nie bronię tu nikogo , ale jeszcze nie słyszałem aby we Wschowie ktoś z Urzędu poniósł konsekwencje złych decyzji ????? . Więc szkoda czasu zajmować się pierdołami które tylko pozwolą powiedzieć poprzednikom to wasza wina . Szkoda czasu !!! . Jak już Burmistrz robi czystki w ratuszu , i wprowadza zmiany to niech to robi z głową . A ja wątpię żeby wiedział co robić ???? . Na razie rozdaje stołki !!!! a co za tym idzie ? Nic . Nie czekam na bum ,bo wszyscy wiemy w jakiej sytuacji jest Miasto ,ale niech chociaż padną propozycje . W tym roku robimy to i to , staramy się o takie i takie środki ,napisaliśmy taki i takie minimum 100 projektów aby pozyskać środki z Unii . Pan Antkowiak nie jest we Wschowie aby Świecić i błyszczeć ??? .Tu trzeba wziąść się w garść i z grubej rury wziąść się do pracy !!!!! .

avatar
~Łon
03.10.2019 21:06

9-24 miesiące - kompletna bzdura. Na inwestycje rzędu 3-5 mln zł z FDS robi się to znacznie, znacznie szybciej.... wiem, bo się tym zajmuję.

avatar
~Do Łon
05.10.2019 11:03

znacznie szybciej ?- dokumentację projektowa, uzgodnienia, pozwolenia, decyzje środowiskowe itd. chyba nie wie Pan o czym pisze.

avatar
~Do mieszkańca
03.10.2019 09:17

A kto to jest ta p. Koła ?. Prawda jest taka, że ci co tak obiecywali z tej tak zwanej partii rządzącej to owszem owszem byli w masowej ilości na miejscowych imprezach ew. piknikach wiejskich przez nich "adorowanyc" i na swoje

avatar
~O chłopie ?
03.10.2019 22:54

Przyjacielu popatrz na słupy ogłoszeniowe we Wschowie to będziesz wiedział .

avatar
~Yossarian
03.10.2019 09:44

Jedną z bardzo potrzebnych dróg, a zarazem drogą mocno punktowaną jest ulica WIERZBOWA (droga komunikująca całe osiedle z drogą w zasadzie krajową, droga odciążająca ruch skierowany na centrum). To byłby główny szlak komunikacyjny dla całej północnej części miasta. Drugą sprawą jest sprawa projektów - od lat słyszę i to są słowa potwierdzone, że mamy zrobione projekty budowy dróg w rejonie osiedla Przylesie (ulice Klonowa, Malinowa, Leszczynowa i Leśna, na które w 2017 było w budżecie 25 tys. zł na projekt). Dlaczego nikt z przedstawicieli miejskich o tych projektach nie wspomniał? Być może dlatego, że są tam do rozwiązania drobne sprawy wodno-kanalizacyjne bez których nie można ułożyć nawierzchni - a do których rozwiązania nikt się nie kwapi. Proszę radną Owoc-Kochańską o złożenie zapytania w tej sprawie.

avatar
~Do pow
03.10.2019 20:54

Tak, Tak jeszcze ci Czereśniową poszerzą, i ten zjazd na łuku. Potrzeba jest obwodnicy a nie pseudo drogi przez środek osiedla domków jednorodzinnych.

avatar
~Mieszkaniec
03.10.2019 23:29

Myślę że jest wiele zaległości z prostego powodu na nic nigdy nie było pieniędzy ? Poprzednia ekipa spłacała długi i to pokutuje do dziś . Tyle lat jesteśmy w Uni a dla mnie nic się nie zmieniło we Wschowie od 2005 roku . Zrobiono 2 ronda ????? . Zawsze byliśmy bici jak nie przez Leszno tak teraz jesteśmy na szarym końcu w woj Zielonogórskim ,takie niechciane dziecko . Dlatego potrzebny jest burmistrz który pokaże i określi kierunek rozwoju miasta ,a nie może to ,może tamto ! . My mieszkańcy nie wiemy o połowie rzeczy które są nie rozwiązane w gminie . Sołtysi okolicznych wiosek są bardziej zorientowani niż Burmistrz ??? . Ja widzę brak zainteresowania Pana Antkowiaka sprawami Wschowy , to jest taki niewypał , że śmiech na sali . Widzę ogłoszenie że kasa w UMiG będzie zlikwidowana ??? Mnie ciekawi jak zapłacą starsi ludzie podatki , będziemy biegać do banku i wracać się z kwitkiem do urzędu ? aby przedłożyć go w Urzędzie , Aby coś załatwić będzie trzeba chyba urlop wziąść ????

avatar
~Yossarian
04.10.2019 09:49

Do "Do Pow" - obwodnica jest w gestii GDDKiA lub ZDW i swoją drogą dziwię się, że burmistrz nie prowadzi w tym temacie żadnych rozmów, ale my tu rozmawiamy możliwościach gminy i o potrzebach komunikacyjnych dla małych obszarów i małego ruchu. W tej chwili, żeby wyjechać z Czereśniowej na Leszno, muszę przejechać kawał drogi praktycznie przez samo centrum, w tym bardzo zniszczoną ulicę Polną. A jak zaczną zapowiadany remont ulicy Polnej i Daszyńskiego, to chyba będziemy jeździć przez rondo Głogowskie. Na ten moment przydałoby się właśnie zrobienie chociaż "pseudo" drogi, takiej dla "swoich", dla lekkich pojazdów, nie dla wielkiego ruchu.

avatar
~Ja
05.10.2019 06:43

Jeszcze proszę o zapytanie co z ulicą Jagodową i obiecany placem zabaw w okolicach ulicy Sosnowej. Pani Kasiu proszę pytać. Pani ma odwagę, nie boi się Pani podejmować decyzji (jak opuszczenie klubu) i zadawać trudnych pytań.

avatar
~Wschowa
03.10.2019 20:57

Burmistrz nie ma czasu na drogi, król Facebooka musi teraz dodatkowo obsługiwać instagrama i nowe urzędowe pismo lokalne. A to wszystko za nasze pieniądze. Teraz to będzie zapracowany.

avatar
~Z.
04.10.2019 10:57

Nie 2 ronda tylko cztery: przy kościele na Przyczynie Górnej, na końcu ulicy Wolsztyńskiej, przy Szkole Muzycznej, przy wyjeździe na Leszno. Wszystkie powstały gdy burmistrzem był Krzysztof Grabka.

avatar
~@Wschowa
04.10.2019 12:02

Ale o co chodzi? Przecież rok temu było widać że to będzie social media event a nie kadencja burmistrza, a i tak został wybrany.

avatar
~Adaś
04.10.2019 15:16

Ad. - "@Wschowa" - forumowiczu....., gdybym to tylko ja tak trzasnął w "kamień" swoim brakiem intuicji no to ok, ale to było tak : Konrad Piotr Antkowiak KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONRAD ANTKOWIAK 4 580 (63,66%) Miłosz Czopek KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NASZA WSCHOWA - NASZ SAMORZĄD 2 614 (36,34%) To znaczy, że jednak o coś chodziło mieszkańcom gminy Wschowa i Szlichtyngowa ? Nie ma chyba sensu, już tyle razy była o tym mowa, raz jeszcze powtarzać, że należało poprzedników zmienić, …. to była potrzeba i konieczność . 1966 głosów uzyskał p. Antkowiak więcej więc nie mówmy o przypadku. Taka była taksa dla poprzedniej władzy za stosowany tupet, amatorstwo i bezczelność nazywając np. p. Grabkę - "grabieżczą" . Może jedynie sam v-ce posiadał wyobraźnię i nie przeciętną inteligencję ale to jednak nie wystarczyło aby się obronić …… nawet, jeśli stosował politykę umiarkowanego wydawania pieniędzy to ktoś inny wpędzał budżet w straty np. sądowe. Twierdzę, że jeszcze o p. Czopku usłyszymy wiele dobrego, pod warunkiem, jak uda mu się złożyć lepszy zespół ludzi …… lepszych profesjonalistów, bez negatywnych emocji. Natomiast Wy Państwo ( coraz bardziej i ja) obawiacie się o przyszłość naszego miasta, gdzie już od lat tkwimy w tym samym punkcie ……. no może raz na rok kawałek chodnika, ze 2 km nowej ulicy, z 3x publiczna zabawa na Kosynierów i …. amen. Czy o "socjal galówkę" nam chodziło …. no nie ? Chodzi o konkretną osobę z wyznaczonym celem, wiedzą i uczciwymi chęciami do wykonania wyznaczonego społecznego zadania …… kto jest chętny ? Dla mnie podobna sytuacja jest i w Starostwie …….. cieplutka porcja "wątku" filmu p. Vegi . Adaś

avatar
~do Adasia
08.10.2019 18:46

Powiem Ci coś: naprawdę Pan Czopek to dżentelmen w porównaniu z tą ekipą i nigdy nie było tak źle jak teraz!

avatar
~p. Adaś
10.10.2019 22:41

Też żeś se Pan za autorytet "filmowca" znalazł. Po kompletnej klapie swego ostatniego "politycznego chłamu" p. Vega szybciutko przepraszał p. Misiewicza w socjal mediach. A taki był buńczuczny przed premierą.

avatar
~Dokończenie termomodernizacji
04.10.2019 21:46

A ja czekam na rozstrzygnięcie przetargu na dokończenie prac związanych z termomodernizacją, w którym termin składania ofert upłynął ponad 2 tygodnie temu. I mam pytanie czy dzieci uczą się w bezpiecznych placówkach skoro ogrzewanie w SP 2 nie ma wymaganych pozwoleń?

avatar
~Zamówienia do 30.000 euro
04.10.2019 21:48

Dlaczego nie są publikowane zamówienia do 30.000 euro? Czyżby UMiG wszystko kupował z wolnej ręki, czyli od swoich i drożej?

avatar
~wschowa
08.10.2019 21:37

Doskonale wiesz Adasiu dlaczego wygrał Antkowiak. Czopkowi zaszkodziło poparcie posła Asta. Gdyby nie to, to właśnie wiceburmistrz były dzisiaj gospodarzem gminy. Bardzo szkoda, że tak się nie stało!

avatar
~emert
10.10.2019 20:07

Ja nie głosowałam na ta władzę i nie muszę sobie w brodę pluć.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl