TworzymyGłos Regionu

Straciłeś bliską osobę? Należne jest Ci wysokie odszkodowanie za śmierć!

Środa, 20 lipca 2016 o 11:16, aktualizacja Środa, 20 lipca 2016 o 11:20, autor: 0 1006
Straciłeś bliską osobę? Należne jest Ci wysokie odszkodowanie za śmierć!

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków. Pośpiech, wzmożony ruch, odrobina nieuwagi i w jednej chwili w skutek tragicznego zdarzenia giną poszkodowani. Nie ulega wątpliwości, że bliskim zmarłych w wypadkach komunikacyjnych należne jest zadośćuczynienie i odszkodowanie. Jak jednak zawalczyć o najwyższe stawki roszczeń odszkodowawczych?

Kto może ubiegać się o odszkodowanie?

Katalog świadczeń należnych po śmierci osoby bliskiej jest niezwykle szeroki. Zgodnie z literą prawa roszczenia należne są najbliższym zmarłego w wypadku. Pod pojęciem osoby bliskiej nie kryją się jednak krewni związani tylko tzw. więzami krwi. W sferze odszkodowawczej najważniejsza jest relacja emocjonalna występująca pomiędzy zmarłym, a poszkodowanym dochodzącym konkretnych świadczeń. Dlatego o zadośćuczynienie i odszkodowanie za śmierć  może ubiegać się: małżonek, konkubina/konkubent, dzieci, rodzice, rodzeństwo itp. Obowiązek rekompensaty za tak dotkliwą stratę spoczywa zawsze na Towarzystwie Ubezpieczeniowym u którego sprawca wypadku wykupił polisę OC. W przypadku, gdy zbiegł on z miejsca zdarzenia lub pozostaje nieznany podmiotem zobowiązanym do wypłaty roszczeń jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Należy jednak zaznaczyć, że gdy zmarły posiadał własną polisę na wypadek śmierci bliscy wpisani w nią mogą dochodzić należnych im świadczeń również z tego ubezpieczenia.

Poznaj szeroki katalog roszczeń odszkodowawczych

Poszkodowanym, którzy stracili w wypadkach komunikacyjnych bliskich należnych jest wiele roszczeń odszkodowawczych m. in.:

  • zadośćuczynienie za krzywdę– to jednorazowa rekompensata, która ma na celu złagodzenie bólu i cierpienia doświadczonego po stracie bliskiej osoby. Roszczenie to obejmuje zarówno ból i cierpienie fizyczne, jak i psychiczne. Warto podkreślić, że w ramach zadośćuczynienia poszkodowani uzyskują znaczne kwoty pieniężne. Wysokość roszczenia jest ustalana zawsze indywidualnie, dlatego bardzo istotne jest rzetelne przedstawienie wpływu wypadku na nasze życie.
  • odszkodowanie za śmierć – to kolejne wypłacane jednorazowo roszczenie, które ma na celu wyrównanie strat materialnych poniesionych na skutek śmierci bliskiego. Jeśli zmarły partycypował znacząco w kosztach życia mamy prawo dochodzić odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej.
  • zwrot kosztów pogrzebu i leczenia – w sytuacji, gdy poszkodowany finansował leczenie bliskiego, który w następstwie wypadku zmarł należny jest zwrot kosztów poniesionych na nie. Poszkodowany organizujący godny pochówek ma prawo dochodzenia też zwrotu środków pieniężnych wydanych na ten cel. Należy jednak podkreślić, że koszty pogrzebu nie mogą przekraczać wartości pochówku przyjętego w danej kulturze i środowisku. Dla udowodnienia wydatków poniesionych na pogrzeb należy bezwzględnie gromadzić wszystkie faktury i rachunki.
  • renta – to cykliczne roszczenie, które przyznawane jest z reguły bliskim, którzy pozostawali na utrzymaniu zmarłego w wypadku. Dlatego jeśli poszkodowany otrzymywał regularnie środki pieniężne ma prawo dochodzić renty. Jej wysokość jest ustalana zawsze indywidualnie z uwzględnieniem możliwości zarobkowych zmarłego.
REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl