Spór o...?

Poniedziałek, 11 września 2017 o 12:31, aktualizacja Poniedziałek, 18 września 2017 o 10:32, autor: 20 1874
Spór o...?

W gminie Szlichtyngowa trwa spór pomiędzy Przewodniczącym Rady Miasta i Gminy oraz sekretarzem gminy. Przedmiotem tego sporu jest treść protokołu z obrad sesji Rady Miasta i Gminy z dnia 9 czerwca, który nie został przez radnych przyjęty na sesji w dniu 18 sierpnia. Przyjęcie lub nie protokołu nie wpływa w zasadzie na nic. Sesja, która odbyła się 9 czerwca jest ważna, uchwały prawomocne, protokół jest wiążący. Powstaje pytanie o co się spierać?

Sprawa protokołu powróciła na konferencji prasowej, jaka zorganizowana została przez władze gminy w dniu 6 września. Sekretarz gminy Mirosław Strzęciwilk, który jest również protokolantem obrad Rady Miasta i Gminy w Szlichtyngowej, wyjaśniał na czym polega problem. W zapisie protokołu z obrad sesji w dniu 9 czerwca Mirosław Strzęciwilk stwierdza, że punkt „Przedstawienie uchwały Komisji Rewizyjnej Rady Miasta i Gminy Szlichtyngowa w sprawie udzielenia absolutorium burmistrz Miasta i Gminy Szlichtyngowa za wykonanie budżetu w 2016 roku” nie został procedowany. Informacje w tej sprawie urząd wysłał do Przewodniczącego oraz przewodniczącej Komisji Rewizyjnej. W odpowiedzi Henryk Baraniak zwrócił się z wnioskiem o wprowadzenie zapisu do protokołu, że punkt ten zrealizowano w kolejnym. Władze gminy nie wyraziły na to zgody, ponieważ, jak zaprezentowano na nagraniu, faktycznie punkt ten nie został zrealizowany. Radni na sesji 18 sierpnia zdecydowali nie przyjąć protokołu z poprzedniej sesji, tłumacząc, że wniosek Przewodniczącego Rady powinien zostać zamieszczony. Warto zauważyć, że fakt przyjęcia lub nie protokołu nie ma wpływu na to czy jest on ważny i na to czy ważna jest sesja. Fakt czy zrealizowano ten punkt obrad sesji nie wpływa na ważność podjętej uchwały. O co więc kruszyć kopie? O przyjęcie protokołu zaapelowała burmistrz Elżbieta Rahnefeld.

-Sesja absolutoryjna była dawno temu, natomiast protokół należało przyjąć. Po zarzutach jakie podniesiono na poprzedniej sesji wsłuchałam się w nagranie i mogę stwierdzić, że protokół jest spisany zgodnie z tym, jaki przebieg miała sesja. W takim razie jeszcze raz proszę radnych żeby protokół został przyjęty i żebyśmy nie wracali już do spraw, które były dawno temu. Przed nami wiele zadań, na których powinniśmy się skupić – mówiła burmistrz.

Wypowiedź sekretarza gminy i burmistrz gminy z konferencji prasowej dostępna w materiale wideo.

(red.)

REKLAMA

Komentarze (20)

avatar
~Witek
11.09.2017 13:10

Ten spór jest o "nic " ?. Nie sądzę że o nic ale o udowodnienie w przyszłości że protokół został przyjęty i nie odzwierciedla prawdy i poświadcza nieprawdę . Proszę sobie uświadomić że w przyszłości będzie można skutecznie zasłaniać się tymi argumentami przed sądami . A czas i daty na takich dokumentach są na wagę przegranej lub wygranej a co za tym idzie dochodzenie odszkodowań . Na razie to wygląda na niewinne granie słowem ale w przyszłości może okazać się koszmarem dla miasta . No i sprawa ta jest podejrzana że sama burmistrz zabiega o tą zmianę a tej kobiecie źle patrzy z oczu jak i z jej poczynaniem w mieście i gminie . Tak czy siak protokół musi być napisany uczciwie i z datą w której coś ten protokół zawierał , a w innym przypadku poświadcza się nieprawdę która to jest ścigana przez prawo karne . Jak chcecie mieć w przyszłości kłopoty to słuchajcie burmistrz , a ona i tak się wyprze że nalegała na zmianę protokołu .

avatar
~Maria
11.09.2017 13:44

Popieram spór jedni usuwają serduszka WOŚP w telewizji a inni piszą co chcą. Niesety przykład idzie z góry.

avatar
~Adaś
11.09.2017 15:17

Niby z formalnego punku widzenia jest to sprawa o żadnej wartości , ...... było nie było pominięcia a i tak p. Rahnefeld jest dalej bez aprobaty absolutoryjnej RMi G Szlichtyngowa, więc po co sami tak uporczywie do tego wracają ? Jednak nie o wszystkim nam się mówi , jednak wojewoda inaczej odebrał stan rzeczy w tej gminie, ...... brak zaufania do p. burmistrz i brak akceptacji protokołu daje już wyrażny sygnał dla województwa , że gmina ma problemy. To tylko na początku się wydawało p. Rahnefeld , że p. Przewodniczącego Baraniaka będzie można "prowadzić" na smyczy , że będzie uległy i sprawi każde żądanie na "rozkaz" do wykonania. A tu zaskoczenie, ..... radni zaczęli patrzeć na ręce urzędników, na ich bezceremonialność i "olewkę", na brak wydajności i efektywności , na upadek morale co gminie nic nie przynosi. Burmistrz ciągnie nie wierzy , że została oceniona za swoją prace za 2016 przez RMiG niedostatecznie, że Rada wyraziła to w sposób jasny nie udzielając jest absolutorium za całokształt jej pracy w randze włodarza gminy, ....... a to wyborcy nakazali swoim przedstawicielom dać temu wyraz. To ostrzeżenie , ale nie zwolnienie, właśnie teraz należy p. burmistrz rękawy zakasać i odpłacić się tej opinii w zdwojony sposób. Pani chce zadość uczynienia dla poprawności przed zwierzchnikami z województwa lecz nic nie czyni Pani dla poprawności swojej roli w gminie ? To kąsanie się z Radą Gminy nie przyniesie "mleka" , wiadro zostało rozlane a Pani nie sprawia zaradnej gospodyni. Adaś

avatar
~Wyborca
11.09.2017 16:52

Ona będzie drążyć do końca aby przed wojewodą wypaś jak najlepiej ale niech przyjmie do wiadomości , już jest po niej , to jeszcze tylko rok i już jej nie ma .

avatar
~do wyborcy
11.09.2017 19:35

Tu nie chodzi o to, że jeszcze tylko rok. Tu chodzi o zmarnowane trzy lata. Gmina nie pozyskała ani złotówki środków unijnych na inwestycje a są to ostatnie lata tych środków. Chwalenie, że w LGD wniosek na amfiteatr zajął pierwsze miejsce jest zwykłą kpiną, robieniem z mieszkańców idiotów, którzy na niczym się nie znają. Gdzie to wsparcie dla przedsiębiorczości o którym tak mówiła w kampanii, zakłady pracy, miejsca pracy. Została tylko nienawiść i dzielenie mieszkańców. Na zebraniach atakuje teraz radnych ile pobrali pieniędzy z budżetu a sama wnioskowała o podwyżki dla sołtysów. to dopiero hipokryzja. Do pracy na dwie godziny i dalej knuć intrygi.

avatar
~do - "do Wyborca"
12.09.2017 10:36

Absolutnie masz rację , ale to inaczej miało być ? Radni i sołtysi na wniosek p. burmistrz dostali podwyżkę w zamian za potulność i akceptowanie każdej jej decyzji na prowadzenie polityki gminnej tzw. "leżenie na plaży" . Czy Gmina ma finansować jej "wycieczki" do województwa, kurii w Gorzowie , zagranicznych wojaży z których gmina nie ma jak do tej pory żadnej złamanej złotówki lub czy była potrzeba za pieniądze gminy witania armii amerykańskiej - tylko po co ? Co robi i jak to ocenia komisja rewizyjna RMiG ? Jest oczywiście wielką podłością w kampanii w 2014 naobiecywać Wyborcą utworzenie w Szlichtyngowej strefy ekonomicznej i ściągnięcie do gminy mnóstwo funduszy UE , była mowa o potopie , a co zrobiła , ile pieniędzy gmina pozyskała ? NIC ! Ta kadencja pokazała jak nie należy pracować , jak działacz PiS reprezentuje swoje ugrupowanie i je ośmiesza realizacją obietnic wyborczych ? Co na to p. Ast ?

avatar
~rab
12.09.2017 13:13

Kiedy radni dostali podwyżkę bo chyba przeoczyłem. Zaraz trzeba poszukać na BIP.

avatar
~kplo
12.09.2017 13:19

Ciasteczka, kawa, cukiereczki, zastawa. Jestem ciekawa na czyj to wszystko koszt. Proszę przestać nam opowiadać bzdury, bo to już robi się niesmaczne i bezczelne!

avatar
~Zen
12.09.2017 14:10

Oglądam tą konferencję i sobie myślę czemu ona służy, czy to ma być forma wytłumaczenia się , że w gminie nic się nie robi ? Czy pan Baraniak w czymkolwiek pani Rahenefeld przeszkadza , może w pozyskaniu środków z Unii, może stworzenia nowej strefy ekonomicznej, może w wybudowaniu na wsi chodników i oświetlenia a może to pan przewodniczący "wpuścił" e-coli do sieci wodociągowej ? Pani nic nie robi tylko się tłumaczy, to my panią wytłumaczymy za rok przy urnie jak wiatry panią "pogonią" .

avatar
~jola
12.09.2017 21:28

Szanowni Państwo, niech sekretarz przedstawi rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubuskiego w sprawie statutu. Wygłasza tutaj wykład jakby był znakomitym znawcą prawa. Tymczasem na jednej stronie jest kilka bądź kilkanaście uwag rażącego bądź istotnego naruszenia prawa, temat statutu nagle zniknął. Czyżby poprzednik działał na dobrym statucie? Dzisiaj ten gość próbuje pouczać Przewodniczącego na temat procedury absolutoryjnej, prosta zasada, burmistrz nie wykonała budżetu /wydatki 39% , dochody majątkowe 43% /to więc nie miała za co dostać absolutorium.

avatar
~Do jola
13.09.2017 10:10

Pani Jolu, Rahefeldowej chodzi o takie rzeczy ; wybielić się przed elektoratem bo wyborcy już niebawem, a ludzie zapamiętają takie zdarzenie jak nie uzyskanie absolutorium , przed swoim szefem - wojewodą , aby stworzyć wrażenie popełnionego błędu , a najchętniej powtórzyć procedurę absolutoryjną i w końcu, skompromitować Pana Przewodniczącego Baraniaka. Obecny burmistrz miasta Szlichtyngowa jest najgorszym burmistrzem od niepamiętnych lat , nawet p. Asta można lepiej ocenić , a przecie jak do tej pory mówiono o nim tylko w kategoriach "najgorszy" ! Ta konferencja prasowa jest jedną wielką kompromitacją , jak się rozmawia na wioskach ludzie już tylko czekają na jej odejście, oczywiście też i ścisłego kierownictwa urzędu - sekretarza i skarbnika.

avatar
~Marek
12.09.2017 21:39

Ludzie zamiast pierdołami się zajmować ogarnijcie w końcu tę wodę!!!! To już do cholery 2 tygodnie!!! Co to huragan Irma? Mam dość ! Jeszcze dziś wieczorem bez wody w ogóle i zero informacji kiedy to się wreszczcie skończy!

avatar
~ja
12.09.2017 22:51

pani burmistrz myślała,że rozpeta nagonkę na przewodniczącego,a tu proszę jak to mówią kto mieczem... niech się pani wezmie za pracę, a nie oczernia pani innych jak zawsze

avatar
~Magda
13.09.2017 10:57

pamiętam pierwsze wypowiedzi pani burmistrz kiedy to wypierala jako by ona starała sie o stołek dla pieniędzy najważniejsze dobro gminy jej rodzina jest ustawiona więc ona pieniędzy nie potrzebuje! A wyszło tak: walka o większe wynagrodzenie dla siebie(kto sie sprzeciwi tego dosięgnie kara), ustawianie rodziny poprzez stosowanie polityki coś za coś...NASZA GMINA w tym wszystkim zeszła na ostatnią pozycje na liście pani R. nie mogę pojąć jakim trzeba być człowiekiem,aby po tym wszystkim mogła pani patrzeć w oczy wyborców. Kampania przejdzie znajomi pospadają ze stołków,a pani zostanie sama z opinią złej osoby. Radzę zacząć chociaż przy samym końcu zachować twarz przestać zajmować się oczernianiem ludzi, którzy mają dobrą opinie wśród mieszkańców gminy i zająć się GMINĄ!!!!

avatar
~do Magdy
13.09.2017 12:35

Ale to trzeba mieć honor i kochać ludzi a ona jest złym człowiekiem ! Dla niej ludzie to tylko narzędzie .

avatar
~mieszkanka gminy
14.09.2017 20:12

Pokazła co potrafi zrobić z koleżanką-dla niej tylko własny interes się liczy , to mija się z dobrocią czas żeby jej wszystkie gierki zakończyć . A Ks. Dziekan powinien się zastanowić kogo popiera.

avatar
~ZEB
15.09.2017 11:22

Burmistrz jest słaba i należy ją wymienić tylko nie oczekujcie , że przyjdzie po niej cudotwórca i wszystko załatwi . A przy okazji pamiętajcie jak będziecie wymieniać panią burmistrz to żeby wymienić też radnych bo są słabi.

avatar
~Wyborca
15.09.2017 12:34

Nasz gminny Kaszpirowski ZEB przepowiada , należy zmienić p. Rahnefeld , co za wiedza w temacie ? Nie przynudzaj , sami wiemy co mamy robić !

avatar
~ZEB
16.09.2017 06:23

A wy to kto ?Paru frustratów czy może jakaś większa organizacja .

avatar
~mieszkanka
18.09.2017 13:43

jesli pan sekretarz kombinowal przy napisaniu protokolu to powinien byc zwolniony w trybie dyscyplinarnym / zgodnie z haslem PIS dobra zmiana/

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl