TworzymyGłos Regionu

Skuteczna windykacja: samodzielnie czy z doświadczoną kancelarią?

Poniedziałek, 13 czerwca 2016 o 15:34, autor: 7 1707
Skuteczna windykacja: samodzielnie czy z doświadczoną kancelarią?

Problem nierzetelnych kontrahentów dotyka coraz więcej przedsiębiorców. Niestety nieumiejętne monitorowanie płatności potrafi doprowadzić firmę nawet na skraj bankructwa. Dlatego tak istotną częścią prowadzenia działalności gospodarczej jest zarządzanie finansami. Kiedy dostrzegamy opóźnienia w spłacie należności niesolidnych klientów możemy szybko zareagować. I tutaj pojawia się pytanie: windykować samodzielnie, a może skorzystać z usług kancelarii?

Sztuka samodzielnej windykacji

Windykacja dłużników nastręcza wielu problemów przedsiębiorcom. Chęć samodzielnego rozwiązania problemów często nie idzie w parze z umiejętnościami. Każdy właściciel firmy chcący prowadzić windykację samodzielnie musi stworzyć system procedur w obrębie monitorowanie niezapłaconych należności. Warto do kontroli wpływu środków wyznaczyć jednego pracownika. Dzięki temu możemy mieć pewność, że szybko wychwycimy nawet drobne opóźnienia w płatnościach. Kiedy na horyzoncie pojawi się dłużnik musimy niezwłocznie rozpocząć procedurę windykacji polubownej. Jakie kroki możemy podjąć wobec kontrahenta?

  • wysyłanie wezwań do zapłaty za pomocą poczty tradycyjnej i elektronicznej
  • prowadzenie negocjacji telefonicznych lub osobistych z dłużników
  • podpisanie ugody z dłużnikiem, w której zobowiązuje się do uregulowania należności w określonym terminie
  • zawarcie układu ratalnego w przypadku niemożności jednorazowej spłaty

Prowadzenie negocjacji z dłużnikiem wymaga od przedsiębiorcy dużej odporności na stres i umiejętności wykorzystywania stanowczej argumentacji. Jeśli nie jesteśmy dostatecznie opanowani lub nie mamy odpowiedniej ilości czasu do prowadzenia tego typu rozmów warto do tych wyznaczyć pracownika. Pamiętajmy, że czas działa na niekorzyść wierzycieli. Negocjacje z dłużnikiem nie powinny trwać dłużej, niż miesiąc. Brak efektów i deklaracji pisemnej spłaty to znak, że należy niezwłocznie oddać sprawę do profesjonalnej windykacji.

Outsorcing windykacji sposobem na dłużników

Decydując się na współpracę z doświadczoną kancelarią windykacyjną przedsiębiorca może liczyć na kompleksowe wsparcie podczas windykacji polubownej, sądowej i komorniczej. Wierzyciel ma prawo do decydowania, na którym etapie chce zakończyć współpracę z kancelarią. Wielu przedsiębiorców decyduje się na outsorcing windykacji ze względu na ograniczenie kosztów. Obecnie prawo stoi po stronie wierzycieli i umożliwia prowadzenie windykacji na koszt dłużnika. Przepisy dotyczą należności powstałych pomiędzy firmami po 28 kwietnia 2013 roku. Na podstawie tych regulacji wierzyciel może w drugim postępowaniu odzyskać prowizję zapłaconą kancelarii windykacyjnej. Decydując się na współpracę ze specjalistami przedsiębiorca ma pewność, że podejmą efektywne działania prowadzące do szybkiej spłaty zobowiązania. Ze względu na wieloletnie doświadczenie firmy windykacyjne są zdecydowanie bardziej skuteczne, niż niedoświadczony przedsiębiorca. Należy jednak pamiętać, że z windykacją nie należy zwlekać. Im szybciej oddamy sprawę w ręce kancelarii, tym większe jest prawdopodobieństwo odzyskania pieniędzy.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (7)

avatar

14.06.2016 00:47

Skuteczna windykacja: samodzielnie,czy doświadczoną kancelarią? Eee....tam Dopuki trwa ten post – stalinowski , system prawny „okrągłostołowy” ,to nie ma żadnego znaczenia ,samodzielnie, czy też z tzw.” doświadczoną kancelarią” i tak PRZEGRASZ!!!!! Nie wiem, czy kiedykolwiek do LUDZI dotrze ,że tą post Stalinowską SKAMIELINĘ trzeba po prostu „ROZP(...) DO SAMEGO DNA” Trzymam kciuki za PIS, może z pomocą OPACZNOŚCI im się uda ! Zauważcie proszę ,że ta „styropianowa quasi-rewolucja”wiele ZLIKWIDOWAŁA, zmodyfikowała ,ale co ciekawe ta post-stalinowska SKAMIELINA (korporacyjny system prawny)TRWA.-jest nie do ruszenia. Ciekawe dlaczego??? Nooo.... To pytanie ,to tylko taki tam retoryczny mój bełkot jest......

avatar
~Marek
14.06.2016 10:45

Ja myślę, że "opaczność" w tej materii rady nie da, ale "opatrzność" to kto wie...

avatar
~ext7
14.06.2016 12:16

Dzięki Marek ,wstyd się przyznać ,ale zdarza mi się "popełnić"

avatar
~Adaś
14.06.2016 12:43

Nie szukajmy tarczy strzelniczej , bo to każdemu się zdarza (ext7 - dopuki, opaczność itd.) , a problem był i jest nadal i do duży ! Masz rację ext7 że "złodziej" ma więcej do powiedzenia aniżeli poszkodowany i że PiS , przynajmniej w deklaracjach, planuje tą relację zmienić ? Jestem absolutnie ZA , za bardzo drastycznymi posunięciami w tej delikatnej materii, za "odcinaniem" złodziejskich grabi z publicznym potępieniem włącznie. Nie może być tak że rzemieślnik, przedsiębiorca za swój wkład pracy i materiału nie ma zapłacone bo złodziej jest po świeżym zakupie mercedesa lub z tak błahego "problemu" (brak płatności) ktoś mu przerywa wczasy w Grecji . Piętnować i obcinać , wieszać na płotach w słońcu, posypywać solą , to szybka i skuteczna metoda na przestępców co okradają i wyzyskują naprawdę uczciwych ludzi. Fajnie radzić , wszyscy to wiemy lecz rzeczywistość ustawia życie do tych elit co nami rządzą i sami nas okradają w białych czy też brudnych rękawiczkach. Im to jest obojętne, natomiast dla wierzyciela jest liną ratunkową aby komornik nie wyłamał bram. ` Konkluzja ........ i tak przegrasz ....prawda ! czy PiS i inny "h" , świat się zeszmacił , nie ma już MORALA

avatar
~ext7
14.06.2016 21:09

Ad Marek & Adaś . Panowie!!!! Dziś już wiem ,że ten mój post nie powinien był ujrzeć światła dziennego. Bo o ile o meritum chodzi ,to może tak. ,ale błędy rzeczowe, ortograficzne, interpunkcyjne , stylistyczne - to katastrofa. Adam ja nie postrzegam komentarza Marka jako „strzału w nieruchomy cel” ,on bowiem bardzo słusznie zauważył ,że napisane przeze mnie słowo czyni zdanie nielogicznym. A jak mi się zdaje ten ortograficzny BYK sprawę przesadził. Przecież jeżeli nawet popełniłem w/w to komputerowy edytor tego typu błędy sygnalizuje. Nie wiem skutkiem czego to??? Ślepota ,czy może o „jedną lufkę „ za dużo.(wszak wczoraj spotkałem się z Kolegą). Tak ,czy inaczej, przepraszam Wszystkich za tą moją intelektualną niedyspozycję.

avatar
~Adaś do ext7
15.06.2016 15:37

Przyjacielu , mężczyzna też człowiek, odrobinę "smakowitości" po dobrej golonce nawet proboszcz zaleca, więc Smacznego. Kiedyś z franciszkaninem po polowaniu ustalaliśmy kto jest bardzie "świętym" , ..... wyszło ze obaj trafiliśmy pod konfesjonał.

avatar
~czytelnik
17.06.2016 10:26

Panowie-czytając wasze wywody na temty powyższe,czuję że mam do czynienia z bardzo inteligentymi ludźmi. Te dialogi i wymiana zdań można powiedzieć ,iż są na bardzo wysokim poziomie-aż chce się je czytać! A teraz po chłopsku-super-poproszę o więcej .Bardzo ciekawie piszecie,a do tego z kultura!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl