TworzymyGłos Regionu

Seminarium - Przeciwdziałanie Skutkom Suszy [ZDJĘCIA]

Czwartek, 24 września 2020 o 12:43, autor: 4 563
Seminarium - Przeciwdziałanie Skutkom Suszy [ZDJĘCIA]

23 września 2020 r., Burmistrz Miasta i Gminy Szlichtyngowa – Jolanta Wielgus na zaproszenie Pani Małgorzaty Gośniowskiej-Kola, Zastępcy Dyrektora Generalnego  KOWR w Warszawie, uczestniczyła w odbywającym się w Lubuskim Oddziale Regionalnym ARiMR seminarium poświęconemu tematyce „Przeciwdziałania skutkom suszy”. W spotkaniu wziął udział Wojewoda Lubuski Pan Władysław Dajczak, Dyrektor Lubuskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Pan Andrzej Rochmiński, Zastępca  Dyrektora Generalnego KOWR w Warszawie Pan Wojciech Kędzia, Zastępca Dyrektora Departamentu Klimatu i Środowiska Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Jarosław Wiśniewski,  jak również przedstawiciele Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz przedstawiciele środowiska rolniczego.

Województwo lubuskie trzeci rok z rzędu zostało dotknięte suszą. Największe skutki tego niekorzystnego zjawiska atmosferycznego odnotowano na terenach gospodarstw położonych w południowej części regionu. Seminarium było okazją do dyskusji na temat kwestii związanych z podejmowaniem działań i inwestycji celem przeciwdziałania suszy oraz  wnioskowaniem o pomoc suszową za pośrednictwem dostępnej aplikacji publicznej. Obecni na spotkaniu przedstawiciele organizacji rolniczych przedstawili swoje obawy związane z działaniem Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej, który opiera się na pomiarach satelitarnych – gromadzi dane o opadach, odparowywaniu, uwzględnia klasę gruntów i stosowanie zabiegów agrotechnicznych – na podstawie czego wskazuje obszary, na których wystąpiły straty w uprawach spowodowane suszą. Na spotkaniu wskazano również na potrzebę zwiększenia inwestycji związanych z tzw. małą retencją oraz wprowadzenia zmian w ustawodawstwie.

(szlichtyngowa.pl)

REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Adaś
24.09.2020 15:09

To jest tak......, sam akapit przybliżający uczestników seminarium po stronie administracji - dyrektorów, spin doktorów czy ekspertów od m.in. suszy jest tak "wyciągnięty" , że na zwięzłą treść i krótkie ale efektywne działania, dla zwykłego rolnika o gospodarstwie średnio 10-30ha w zawartości tematu to nicość ! Pytałem rolnika,...kiedy otrzymałeś przyobiecane suszowe za 2019 ... odp. - przed wyborami prezydenckimi 2020 a wściekłość jego była w szczycie. To są tylko "odloty", Wy Państwo urzędnicy rozmawianie chyba tylko sami ze sobą do godziny 15h ? Rolnikom na pewno wystarczyłby tylko jeden kompetentny urzędnik w decyzji i pieniądze należne w 7 dni. Przerost administracji i niekompetencja to największy problem kraju . Tym razem popieram prezesa który zamierza o 20-30 % uszczuplić administrację . Tylko czy to się uda ? Adaś

avatar
~do Adasia
26.09.2020 13:17

A co te osoby miały do powiedzenia w sprawie zwalczania suszy?

avatar
~KAMOL
26.09.2020 20:32

Mirek, daj se owsa. Wyjdz ze swojej kanciapy na powietrze, zaciągnij się świerzym i wejdz i popatrz na swoje królestwo. Może od siebie zaczniesz zmiany na lepsze, może ludziom zaczniesz płacić "godnie". Chyba tak będzie lepiej. I odstaw szklaneczkę.

avatar
~KAMOL
26.09.2020 20:36

I jeszcze jedno Mirek. Życzę tobie związków zawodowych w twojej firmie. Będziesz mógł się wykazać twoją logiką i dobrodusznością. Pamiętasz 5 złotych na godzinę , na budowie. Daj se owsa.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Chirurg przyjmuje
Chirurg przyjmuje
Oferuje usługi
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl