TworzymyGłos Regionu

Sadrakuła: Przyszłość Ojczyzny zależy tylko od nas

Niedziela, 11 listopada 2018 o 20:36, aktualizacja Środa, 30 stycznia 2019 o 08:34, autor: 1 1731
Sadrakuła: Przyszłość Ojczyzny zależy tylko od nas

W Sławie obchody setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości połączono z uroczystym odsłonięciem pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zgromadziła na Starym Rynku wielu mieszkańców dumnie noszących barwy narodowe. 11 listopada to symbol zwycięstwa i wolności - mówił Sadrakuła.

Uroczystość odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego poprzedzona była Mszą św. w intencji Ojczyzny. Następnie odbył się przemarsz wokół kościoła. Uroczystość zgromadziła na starym Rynku w Sławie wielu mieszkańców. Nie zabrakło również władz gminy - burmistrza Sławy, Cezarego Sadrakuły i jego zastępcy, Krzysztofa Gruszewskiego, samorządowców gminnych, starosty powiatu wschowskiego, Marka Boryczki.

- Doczekaliśmy się niesłychanej uroczystości - mówił Sadrakuła - Minęło sto lat od spełnionego snu, jaki się zdarzył naszym przodkom, Polakom 11 listopada 1918 roku. Tamten czas wymagał zdecydowanego działania. Pojawił się w tym czasie, ktoś, kto takie zdecydowanie pokazał. Był nim Marszałek Józef Piłsudski. To on wywołał państwo Polskie i rozpoczął batalię o naszą Ojczyznę. {...} Chciałbym, aby po tych wielu wojnach, po dzień dzisiejszy, Polska prezentowała się jako kraj autentycznie dobrze zorganizowany, rozwijający się i przede wszystkim ustabilizowany w swojej działalności. Nasi przodkowie zrobili ogromną pracę na rzecz naszego życia i naszego spokoju. Chciałbym abyśmy również my przyłożyli jakąś cegiełkę do tego, aby nasza ukochana Ojczyzna, Polska  rozwijała się w spokoju i stabilizacji, a także jako kraj przyszłości dla naszego potomostwa. Dorastające pokolenie musi dalej walczyć, aby ta stabilizacja pozostała największą wartością naszego Narodu. Nasza Polska, Nasza Matka dała nam wszystko, ale teraz my musimy dać jej również wiele od siebie. Dajmy jej swoją pracę, nasz wysiłek, ponieważ przyszłość zależy tylko od nas.

Poświęcenia pomnika dokonał ksiądz biskup Adam Dyczkowski. Swoje przemówienie wygłosił także przedstawiciel komitetu społecznego “Patriotyczna Sława”,  Leszek Lenarczyk, który m.in przypomniał historię naszego Narodu.

- Dlaczego Józef Piłsudski? Dlaczego w Sławie? - mówił Lenarczyk - Marszałek był Polakiem, my jesteśmy Polakami. Dzięki Niemu żyjemy w wolnej Polsce!

W trakcie uroczystości odsłonięcia pomnika, ulicami miasta miał miejsce przejazd ułanów z grupy rekonstrukcyjnej, bryczek i samochodów historycznych. O godzinie 12:00 w Kościele pw. św. Michała Archanioła rozbrzmiał koncert patriotyczny z udziałem chórów i orkiestry dętej. Natomiast o godzinie 16:00, w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Sławie, nastąpiło otwarcie wystawy “O Niepodległości”.

Więcej w materiale filmowym zamieszczonym poniżej.


(LukB)

REKLAMA

Komentarze (1)

avatar
~Wow
11.11.2018 23:40

Klasa jak to zrobili w Sławie... gratulacje za piękne uroczystości.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWiadomościJan Pabierowski - zasłużony dla Województwa Lubuskiego
20.05.20191 256
Społecznicy, lokalni producenci żywności i trenerzy sportowi działający na rzecz społeczności lokalnej otrzymali Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Wyróżnie...
nazwa
Smaczna Noc Muzeów
18.05.20190 385

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl